16.07.19/10:13

Bir üçüncü dünya savaşı olabilir mi?

Başlatan çark_che_kiç, 26.08.07/15:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

çark_che_kiç

Bir üçüncü dünya savaşı olabilir mi?
Böyle bir savaşa kalkışacak olanların, yenişebilmek için, ellerinde bulunan muazzam miktardaki yıkım silahlarını (nükleer, kimyasal, biyolojik) kullanmak zorunda kalacakları ve böylece kendileri de dahil tüm gezegenin ortadan kalkmasına yol açacak olmaları nedeniyle bunun olanaksız olduğunu düşünenler var. Bu mantık, böylesine yıkıcı dehşet silahlarını geliştiren akıl ve insanlık dışı bir sistem olan kapitalizme, onun doğasına aykırı bir akıl ve insanlık atfetmektir. Oysa çok daha gerçekçi olan düşünüş tarzı kapitalizmin her türlü çılgınlığı yapabileceğini kabul etmektir. Zira kapitalizm bugüne kadar bunu yeterince kanıtlamıştır.

Elbette gezegenin tümüyle berhava olması kapitalistlerin de işine gelecek bir şey değildir. Bu gerçekliğin, dehşet silahlarını elinde bulunduran büyük güçleri dolaysız bir kapışmadan elden geldiğince uzak durmaya ittiği de doğrudur. Ancak böyle bir yıkımın tümüyle ihtimal dışı olduğunu söylemek vahim bir yanılgı olur. Kapitalizme karşı mücadele eden bir siyasal akım ve devrimci işçi sınıfı kapitalizme dair bu tür iyimser hayaller yayan düşüncelere bel bağlayamaz. Bu politik açıdan son derece tehlikelidir. Doğru düşünüş tarzı, çılgın kapitalistleri, böyle bir şeyi yapmalarına fırsat vermeden alaşağı etme perspektifine sahip olmaktır.

Öte yandan, büyük güçlerin daha önceki dünya savaşlarında olduğu gibi doğrudan doğruya kapışması anlamında bir üçüncü dünya savaşının oldukça zor bir olasılık olması, genel anlamda bir dünya savaşının da çok uzak bir ihtimal olması anlamına gelmiyor. Aksine büyük güçlerin, toplamı alındığında bir dünya savaşı anlamına gelen ve şiddeti ve yaygınlığı giderek artan bölgesel savaşlar üzerinden kozlarını paylaşmaları son derece mümkündür ve halihazırda olan da budur. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan bölgesel savaşlar asla birbirlerinden yalıtık münferit savaşlar değildir. Bunların hepsi, sahnedekiler kimler olursa olsun, temelde büyük güçlerin kapışmasıdır. Bu sürecin giderek daha keskinleştiği ve daha büyük çaplı kapışmalara doğru ilerlediği şüpheye yer bırakmayacak denli açıktır.


nisan

Kapida zaten, olabilir mi sorusu fazla olmus bence...

deniz

üçüncü dünya savaşaının olabilmesi için birbirine hasım olabilcek en az iki süper gücün olması lazım..

şu an savaş tek taraflı olarak zaten sürüyor. ama 3. dünya savaşı olma ünvanını alabilcek şiddette olamıyor.

istanblue

arkadaşlar sanmıyorum üçüncü dünya sawaşının olacagını..
çünkü; bugün israil filistinle ugrasıyor we amerika ırakta elde ettiği başarısızlığından dolayı yoğurda üflemek bir kenara bakmaya bile çekiniyor...
irana girme ihtimali war deseler de, abd irana giremez. çünkü iranın arkasında koskoca rusya war. nükleer, silah, kısacası iranın kendisini sawunması için her türlü mühimmatı kendisine sunmaktadır..
türkiyenin burdaki rolü de çok önemli.. türkiyenin toprakları dünyadaki en güzel topraklar (konum açısından). we türkiye ile düşman olmak istemezler. özellikle de abd.. türkiye biliyor ki abd rusyayı ezip de irana saldırırsa, buna türkiye müsaade etmez, edemez.. ederse kendi sonunu hazırlar... suriyenin tepkisini de unutmamak lazım..
tayyip erdoğanın da bir şekilde arada olması wesilesi ile abd bugün irana saldıramıyor. yoksa ahmedi necad'ın sawurdugu tehditleri Bush kendisine en geçerli mazeret görerek irana saldırabilirdi.
wel hasıl kısacası, üçüncü bir dünya sawaşı olmaz diye düşünüyorum.. we farkındaysanız söylediklerimin hepsi 5 ülke arasında gerçekleşen şeyler..

fikir

savaş olması için daha başka sebepler de bulabilirler. fakat sorun şu; savaşı kazanacak güçlerinin olmadığı...

istanblue

Alıntı yapılan: fikir - 26.08.07/22:41
savaş olması için daha başka sebepler de bulabilirler. fakat sorun şu; savaşı kazanacak güçlerinin olmadığı...


yani ortak noktamız korku...

fikir

yazında katıldığım başka noktalar da var...

kişise mesajın bana yabancı gelmedi...

Kıldan köprü yaratmışsın, gelip kullar geçsin deyu...
Hele biz şöyle duralım, yiğit isen sen geç Tanrı!

istanblue

Kıldan köprü yaratmışsın, gelip kullar geçsin deyu...
Hele biz şöyle duralım, yiğit isen sen geç Tanrı!
(Kaygusuz) :)

pskolojikwaka

Savaş...

Dunya üzerinde boyle bır savaşın meydana gelebilmesi su an ıcın olanaksız olmalı ,savaş artık cephede kazanılmıyor,İÇ DIŞ siyaset dıye lanse edılen poker masalarında en ıyı hamleyı dogru zamanda dogru yerde yapanlar kazanıyor..

Putin gunumuzde en iyi ornek sanırım...