24.08.19/08:36

Kendimizi eleştirelim mi: Benmerkezcilik

Başlatan fikir, 28.08.07/00:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ruler of the Ruins

:) kuzeys öyle bir derdim yok

lakin insan dışarı bakarken bu konudan dolayı bir tiksinme duyuyorsa, ilkin kendi içinde bu problemleri ortadan kaldırmaya çalışır..
ben merkezcilik olmasın demiyorum, diyemem fakat kabullenip benimseyemem ve dolayısıyla onaylayamam da..

evet içimizde ki birşeyden bahsediyoruz ve onaylamamla kendimi onaylamış oluyorum aslında - insan kendini böyle beslemeli bence..
ama nihayetinde herkes istediğini yapar-yaşar ama goril gibi böğürürken sana yönelen manasız bakışlar - insanı tesiri altına alır biraz ve onaylamamayı kendini beslemek için kullanır..

anlatabilmişimdir umarım :)

^^MeDuSa^^

insan genelde kendisi için yaşar..bunun için her fırsatta kendini ön plana çıkarır..altında kıskançlıkta saklıdır bencillikte..benden daha ii olan birini kıskanırım ve sonra kendimi düşünür bir parça bencillik katar ve onu ezmek için elimden geleni yaparım mı demeliyim?..her insan böle diilmidir bir parça egoizmle yoğrulmuş...yoksa çıksın desin ki
kendimden çok şunu şunu düşünüorum..hayır yoktur ölmek üzereyken bile cn havliyle içten gelen bir dürtüyle kendimizi kurtarmazmıyız?

apoptozis

Bence insan başkasının mutluluğunu isterken bile kendi mutluluğunu düşünür.
Birisini mutlu ettğinizde sizde mutlu olursunuz ve birini mutlu etmeyi kendi mutluluğunuz için yapmışsınızdır.Bu durum her daim mutlu olmayan bir insan için geçerli peki her daim mutlu olan biri böyle bişey yapar mı bence yapmaz.İnsanların başkalarından bekleyeceği bir şey olmadığı zaman bencilliği de gerek kalmaz diye düşünüyorum

^^MeDuSa^^

insan hayatında düşman olmalı mı olmamalı mı?
::....soru sordumm:)

gökdeniz

Alıntı yapılan: ^^MeDuSa^^ - 16.09.07/00:00
insan hayatında düşman olmalı mı olmamalı mı?
::....soru sordumm:)

----------------------------------------------------------------------------------------------------insanın dostdu da bazen düşman olur
yani hep vardır

fikir

Artık kendimi eleştirmemeye karar verdim, makas açılmasın diye... :)

asya

16.07.08/16:25 #16 Son düzenlenme: 16.07.08/16:47 fikir
benmerkezciliği ne kadar reddersek edelim, sonuçta benciliz ve bununla yüzleşmeliyiz. belki sürekli ve bilinçli olarak ben'imizi merkeze koymuyoruz ama aslında farkında olmasak da o hep merkezde değil midir?

yaptığımız fedakarlıklar bile ben'imizi tatmin için değil midir?
iyilik yapıyorum, karşımdakini sevindiriyorum, o sevinince ben mutlu oluyorum.
bingooo! yine ben!
bencilim işte! :)

gobilibozo

yok bu ara fazla yüklendim kendime, yazık bana da hep ben benimi eleştireceğim yahu? :P

nisan

Elestirelim tabii ..Burcum geregi yalanini da araya sokaraktan dikbasli,aksi,lanet biriyimdir ama aslanlar gibi bencilimdir ve bundan yana da bir uzunc duymuyorum.Ben'deki beni doyurmadan insanlara birseyler verip cogalacagimi sanmiyorum.