17.08.19/17:06

Ölüm Ölümlü müdür?

Başlatan Hades, 03.12.04/16:15

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hades

03.12.04/16:15 Son düzenlenme: 28.05.08/03:06 asya
Ölüm ölümlümüdür,yoksa ölümsüzmüdür?

Sizce ?

Sodhym

ölümü bir canlının canlılığını sağlayan faaliyetlerinin durması olarak mı tanımlıyoruz? bu durumda ölümün ölümlülüğü ya da ölümsüzlüğü üzerine konuşamayız, bu soruyu şu şekilde algılamamız gerekiyor sanırım.

sonsuz hayat mümkün müdür?

benim cevabım: mümkün olmamalı..

HellChild

Leonardo

bence duruma bağlı. hangi ölüm? ruhsal ölüm mü fiziksel ölüm mü?

Umay Kaðan

Ölüm, sonu olmayan bir sürecin başlangıcıdır ; ölümsüzdür...

Anarres

Tek şey olmasada bir seçenektir; ama çözüm değildir...

overdose

ölüm cözüm olsaydi mına koim neslimiz tükenirdi  

Anarres

Zaten ölüme yakın duruş gösterende tutkudur; saçmalığın anlam kardeşidir tutku...

overdose

valla bilmem ben tutkuyu bilmem ama ölümün cözüm olmadığını biliyorum yoksa ben şimdiye kadar çoktan öldürürdüm kendimi

HellChild

ölüm çözüm olmasa da sonsuz hayatın olması da çözüm değil

Leonardo

aferin. siz ne zaman ölüceksiniz?

gatetodeath

ölüm sonsuzluğa bir adım yada dünyaya bir gübre,ölüm acıların sonu yada en büyük acıların başlangıcı belkide sadece sonsuz uyku ama şu varki ölüm zaten ölüdür ,canlılık kavramı ölümlüdür,ölüm ise ölümlülere bir sıfat verir...

Leonardo

toprak- gate of death...

inşalah düğüne çarırsınız. ne güzel yaw adams ailesi gibi.

P_Ýn_iLtÝ

Bir bakıma yeniden başlıyorum anlamına geliyor.........

gatetodeath

Alıntıtoprak- gate of death...

inşalah düğüne çarırsınız. ne güzel yaw adams ailesi gibi.

çağırırız leocum ayıp edion ,bi ara cenaze törenine gelicem sanıyordum :) ama şimdi düğüne çağırıyorum ;) bu arada gatetodeath  

Leonardo

gel tabi olm. burda mok mu var? iki faatiha okursun...

Hades

Ölecek hiç bir şey kalmadığında ölüm yine de varmıdır ? yok mudur ?

P_Ýn_iLtÝ

AlıntıÖlecek hiç bir şey kalmadığında ölüm yine de varmıdır ? yok mudur ?

Böyle bir şey gerçekleştigi zaman bu soruya cevap veririm.. :rolleyes:  

Yetmiþlerin_adamý

olmaz mı olm. var tabi...

buz

Ölecek hiç bir şey kalmadığında artık her şey tam bir ölümdür..Ölüm kendini tamamlamış ve her şey olmuştur.

emel

ölümün son iyiliği bi daha çlümün olmamasıdır der nietzsche puştu
severim

Yetmiþlerin_adamý

ölüm... eşsiz bir eşitleyicidir

snake99

böyle zorlama saçma sorular sormayınız lütfen,ne demek ölüm ölümlümüdür??

Hades

20.12.04/17:58 #23 Son düzenlenme: 21.12.04/17:24 nirvana
@snake
insanoğlu yabancısı olduğu şeyi barbarca kendi aklına uyduramadığı şeyi akıl dışı diye tanımlar...
nietzcshe

cevaplamak gibi bir mecburiyetin yok! alnına silah dayayıp cevap istemiyorum! :protest:

Hades

eflatun'un bahsettiği aktif-pasif ölüm hakkında bir şey duymadınız mı ?

Hades

@ lastpage

öyle bir şey gerçekleştiği zaman , düşünmek için beynin ,düşündüğünü açıklamak için de hiçbir iletişim aracına sahip olmayabilirsin... :evet:  

Canute

sen yine de olacaksın ve deneyimleyeceksin.

Hades

eywallah kardeşim...

içimi ferahlattın...

:evet:

Leonardo

bişey değil... ne güzel atın varmış senin bakiim...

RenaultFerrari

ölüm:
veli yokken bilindi muhiti onu tanıdı kaydedildi var olduğu bilindi
şimdi varken veli yok olur mu ona yok denir mi
hilkati alem velin sesini görüntüsünü sureti muhafaza ediyor
işte televizyonda ölen velin sureti sesi tavırları
hilkati alem onu muhafaza ettiğinden dolayı var...
televizyonda ölen veliyi görüyorsun
o nedir Veli den ayrı bir şeymidir
ayrıysa kendi kendine bir şey yapması lazım gelir
nedir o
Velinin vesikasıdır
ezel aleminden Veli isminde biri gelmiş nesi malum işte bu vesikası
evt bu catcut vurmuş olduğun bedeni varlığının vesikasıdır aynen ayna gibidir
senin hakikatin değildir

Kuranda der ki dirileceksiniz
dirileceksiniz (Yübasun..)
ba's: 1.manası. gönderilmedir
2.manası dünyadakilere göre ölülerin dirilmesidir

insan bu dünyaya ahiretten gönderilir
ölünce konuşması bitince o aleme tekrar geri döner
(yevme tebeddül arza gayrel arza...)
yani kıyamet gününde bu arz diğer bir arza tebedüül edecektir buyurulmuştur
bu hal tecelli ettiğindede
tekrar dünya hayatına geri döndürülür
yani (Yübasun) tekrar gönderilecdeksiniz demektir

çabuk yazı oldu aklıma ne geldiyse söyledim..

daha evvel yazdığım bir yazıyı buldum buraya kopyalıyorum

Madde 1-) Kurandaki (Allah kabirdekileri diriltecektir) deki (diriltecektir) kelimesi
Hep istisnalar hariç (Yü ba’sun..) ile gelir

Ba’sın birinci manası : Gönderilmedir
İkinici manası: dünyadakilere göre ölülerin dirilmesidir

Ba’sın birinci manası : Gönderilme Aşağıdaki ayette bildirilmiştir

(Onlardan birine ölüm gelince: "Rabbim! Beni döndür, belki, yapmadan bıraktığımı tamamlar, iyi iş işlerim" der. Hayır; bu söylediği sadece kendi lafıdır. ( ..yevmi Yüb’asûne.) tekrar gönderilecekleri güne kadar arkalarında (dünya yerine dünya hayatına) dönmekten onları alıkoyan bir berzah vardır..) ayetinde bildirilmiştir (bak 23:99-100)

Kuranın 23:99-100 ayetinin Açık beyanından anlaşıldığına göre
B’as olacaksınız demek dirileceksiniz demek değildir. gönderileceksiniz demektir.

Kısaca Ölenlerin hepsi Ahiret küresindedir. Oraya iade edilmişlerdir. (Bak 5:114)

Madde 2-) Kuranı Kerimin bir çok ayetlerinde beyan buyurulan
kişinin Öldükten sonra ahirette Cennet mükafatı yada Cehennem azabını tatması.
Ahiret küresinde olacaktır.
Ahiret küresi ise halen ve şuan vardır hazırlanmıştır (bak 3:133)
bu ayet Ahiret Küresini ve hazırlanmış olduğunu Beyan eder
ve Allah bir çok ayette kafirleri Ahirette cezalandıracağını bildirir

Madde 3-) Ahiret küresi kendi kendine bir küre olup seması yoktur yani ne güneşi vardır ne kevekebleri vardır. Yalnız başına bir küredir bu husus Dehir suresi 76:13 sözlerinde müsbettir

Madde 4-) Kuranı Kerimde bildirilen Öldükten sonra Ba’sın: gönderilme olayı (23:99-100,) bildirilir
Bu olay Bu yaşadığımız arz diğer bir arza tebeddül edince olacaktır (bak 14/48)
(yevme tebeddelül ard gayrel ard…)

Madde 5-) herkes (Kün) -Olu verin- emri ile çoktan oluvermiştir ahiret küresindedir
Bu aleme sevkıyata tabi olaraktan gelir (bak 5:114 (…ve ahırina): 1. manası : ahiretten geleceklerimize demektir (bak Kurana 5:69 Yevmil ahıri=ahiret günü) 2. manası sonradan geleceklerimize demektir

bu kısa ve öz bulguları derinlemesine inceleyip Kabir azabı meselesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz

------------------------------------------------------------ ----
Yaşar Nuri
3:133 Rabbinizden bir bağışlanmaya ve eni göklerle yer kadar olan cennete doğru yarışır gibi koşuşun.O, takva sahipleri için hazırlanmıştır.

Edip Yüksel
3:133 Rabbiniz tarafından bağışlanmaya, eni göklerle yeri kapsayan ve erdemliler için hazırlanmış olan cennete doğru koşun.

Elmalı Hamdi
133- Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah'tan gereği gibi korkanlar için hazırlanmış BULUNAN cennete koşun!

Diğer bir meal
3:133: Koşuşun rabbinizden bir magfirete ve bir cennete ki eni göklerle yerdedir sakınanlar için hazırlanmıştır
------------------------------------------------------------ ----

Ahiret

4:77 De ki: “Dünya geçimliği azdır. Ahiret, Allah’a karşı gelmekten sakınan kimse için daha hayırlıdır.
Size kıl kadar haksızlık edilmez.”

4:134 Kim dünya sevabı (nimeti) istiyorsa (bilsin ki), dünya sevabı da, ahiret sevabı da Allah katındadır. Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

5:5….. Her kim de inanılması gerekenleri inkar ederse bütün işlediği boşa gider.
Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır.

5:33… Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.

5:41….Onlara dünyada bir rüsvaylık, ahirette ise yine onlara büyük bir azap vardır.

16: 30…. Ahiret yurdu ise daha hayırlıdır. Erdemlilerin yurdu ne de iyidir.

16:31 İçlerinden ırmaklar akan Adn cennet (bahçe) lerine girerler. Orada her diledikleri şeyi bulurlar. ALLAH erdemlileri işte böyle ödüllendirir.

5:69… Allah’a ve ahiret gününe inanan….
(yevmil ahıri)

Edip yüksel –yaşar nuri meal

5:114 Meryem oğlu İsa şöyle yakardı: "Allah'ım, ey Rabbimiz! Üzerimize gökten bir sofra indir de bizim hem öncekilerimize hem sonrakilerimize bir bayram olsun, senden bir mucize olsun. Rızıklandır bizi. Rızık verenlerin en hayırlısı sensin."

Sonrakilerimize (ve ahırina): (ahırina) ahirettirAhiretten geleceklerimize demektir. (bak Yevmil ahıri=ahiret günü 5:69) daha pek çok örnek verilebilir

İşte Dikkat herkes (Kün) (olu verin) emri ile çoktan olmuştur
Ahiretten sevkıyata tabi olup bu aleme gelir
Yani
ezel aleminden Veli isminde biri gelmiş
ne malum ?
işte bu vesikası
insanın bu bedeni kendisi değildir vesikasıdır
mühim mesele
ezel aleminde bu dünya gelirken kimse sana sormadı dünya denilen bir yer vardır
teşrif eder misiniz ? diye
işte nasıl sormadılarsa
bu dünyadan giderken sormazlar

o halde bu dünyadan ahirete geçerken sana teşrif eder misiniz diye sorulmadığı zaman,
nasıl sen Bu alemde yaşıyorsundur
işte bu dünyaya gelmeden evvelde böyle ahirette sevkıyatını bekliyordun
Maide 114 (…ve ahırina): ahiretten geleceklerimize beyanı bunu bildiriyor

ZeRDuShT

ölüm ölse, ben nasıl ölecem_?

ecstasy

ölüm öldügünde zaten herkez çoktan ölmüş olacak zerdüşt..

denge

Ölümü öldürmek bizim elimizde aslında.

adnan

kimse ölmeyecek ölümü tadacak sadece...

kıyamet günü inananlara bayramdır
inanmayan öküze ölüm günü.
                       arifler sofrası

RenaultFerrari

18.03.06/18:32 #34 Son düzenlenme: 28.05.08/03:06 asya
dinin gösteriği doğa üstü gösteriler bilime tecelli etmedikçe bu kainata nihayet verimeyecektir demiş
peygamberimiz

yani Keramat-ı diniye mukabili keramat-ı fenniye zuhur etmedikçe bu kainata nihayt verilmecektir  buyurulmuştur
dini kerametlerde ölü diriltilmiştir fennen bir gün diriltilecektir
o yüzden bu günkü bilim daha o bilim noktasında bile değil

he ooooh ne güzel ölmeyeceğiz demeyin
bu hal olunca
Allah bab-ı kudrete kadar el uzattınız haydi bakakıl paydos
deyip Cenabı Hakkın Büyük kitabında kainatın kıyameti ile ilgili anlattığı bir çok hususlar tecelli edecektir

fikir

gülmek ölümlü müdür, ağlamak ölümlü müdür?
sevinmek, üzülmek, acı çekmek, hüzünlenmek
ölümlü müdür?
yaşam ölümlü müdür?

ölen sadece canlıdır. yaşadığı ve yaşattığı hiçbir şey ölümlü değildir.

asya

ölümün ölümlü olduğunu düşünmek, insanın bir gün ölümsüzleşeceği umudunu taşıyor sanırım.

bu da boş bir heves bence.

ölüm ölümsüz, canlılar ise ölümlüdür... üzgünüm ama durum bu. :P

RDX

malum küresel ısınma, sera gazları, atom bombası  felan derken, ölecek kimse kalmayacak zaten bu gidişle. ölecek kimse kalmayanıca ölümde ölmüş olacak. :P

zeynep_r

ölüm bir son değildir .. ölüm  nefes almıyor ..ve ölüm ölümlü değil,,ve birgün nefesim tükenince bizde ölümlü olmayacağız., çokmu saçmaladım ne sabah sabah :P

harunserdar_nr

Elbet bir gün ölüm diye bir olay olmayacak

oynakelektron

ben ölebileceğime bir türlü inanamıyorum.

bir sürpriz olur yaşama dönerim diye düşünüyorum.

asya

bu demektir ki, ölüm sana çooook uzakta...

yıllar sonra yaklaştıkça ölüme, inanmaya da başlarsın :)

RDX

19.08.08/23:48 #42 Son düzenlenme: 19.08.08/23:58 RDX
bu pazar babamlarda tüm kardeşler bir araya gelmiştik. ablam, abim, ve hanımı özel konuşmak üzre bir odaya çekilmişlerdi..bende yaşım kaç olursa olsun, evin yaramazı olarak, sırt üstü kapının önüne uzanmış, konuşulanları dinliyordum. aniden kapı açıldı ve göz göze geldik içerdekilerle. ama ablam birden cok acı bir ses tonuyla yıkıldı kaldı öylece. benim yere düştüğümü, öldüğümü sanmış. benim yaşadığımı çipil çipil eden gözlerim sayesinde hemen anlamasına karşın, girdiği o acı tablodan çıkması kolay olmamıştı.
bende donup kaldım. biliyorum ki ölüm insan için ve bir saniye sonrasına kimsenin garantisi yok, bir saniye önceki şartlar ne olursa olsun. dedim ablacım siz varya bırakmazsınız bi rahat ölelim yav. aha şimdi ben nasıl öleceğim, seni bu hale sokacaksa ölümüm. insanın ölmesi bir şey değilde, geride kalanların durumu cok acı :( şimdi bizimkilerden önce ölürüm diye korkmaya başladım valla bu olaydan sonra :(

dün gecede böle çok korkunç bir rüya gördüm. rüyamda rüya gördüğümü fark ettim ve yorum olarak bedenimin paramparça olmuş bir şekilde bir kaç gün içerisinde öleceğim yorumunu yapmışken uyandım. rüyamı hemen eşimede anlattım. oda bana demedimi, evet galiba bu rüyanın yorumu; parçalanarak öleceksin bir kaç gün içerisinde.. bende bi git ya derken birdaha uyandım ki, baktım tek başıma öle savunmasız bir şekilde uyuyormuşum. hemen serin odaya geldim yastığımı kaptığım gibi koşarak pıtır pıtır. baktım benimkisi ooo mışıl mışıl uyuyor. bu arada uyandı, ne oldu dedi. dedim bişe yok. rüya görmeye devam ediyorum. hayırlısıyla bi uyansam diye düşünürken  uyumuş kalmışım öylece.
bu son bir iki gün içerisinde, ölümle ölmekle ilgi beni derinden etkileyen olaylardı paylaşmak istedim. :)

son tango

ölüm ölümlümüdür? yada su,sulumudur? yada da kuru,kurumudur?..yada yada soru sorumudur..hepsi budur..sende kudur..vs..

DELÝNÝNHATIRASI

valla onu bunu bilmem ama bildiğim bişey var, ölüm beceriksiz bir sanatçıdan başka bişey değildir...

oynakelektron

Alıntı yapılan: asya - 19.08.08/22:56
bu demektir ki, ölüm sana çooook uzakta...

yıllar sonra yaklaştıkça ölüme, inanmaya da başlarsın :)

şimdi tabi ölüm korkusu bir yük, ama bu yük aynı zamanda insanın yaşaması için bir içgüdü tehlikelere karşı.

ben şahsen hiç tehlikeli işlere girmiyorum tabi.

feleðin çemberi

ölümden korkan yaşamaktan korkar,
yaşamaktan korkan, başkalarının istediği şekilde yaşar,
başkalarının isteğine göre yaşayan zaten ölmüştür.

ölümü boşverin hayat içinde diri yaşayın...