25.06.19/02:12

sistem orospusu olmaktan nasıl kurtulur

Başlatan istanblue, 13.09.07/11:11

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

Evet, yukarıda arkadaşlarımın yazdıklarının tümü doğru, haklı...
İyi ama bunlar için çözüm ne? Birey olarak bizlerin ve devletin yapması gerekenler ne?

İstanblue'nun yazdığı örneklerde temel sorun ekonomik gibi görünse de bununla da bitmediğini özellikle son örnekte görüyoruz. Devletin, kadınların ekonomik bağımsızlık ve sosyal güvencelerini sağladığını var sayalım. Sorun bitiyor mu o zaman?

Kültür ve eğitimsizliğin neden olduğu bakış açısının çok geçerli bir baskı aracı olduğunu düşünüyorum. Burada eğitim derken şu anda uygulanan, yaşam gerçeklerinin dışında, ezberci ve "laf ola, beri gele" eğitim sisteminden söz etmiyorum. Bu eğitim, Ziya Paşa'nın "tahsil cehaleti götürür, eşeklik baki kalır!" sözündeki cehaleti bile yok etmiyor.

Yaşamdan kopuk olarak verilen, ülkelerin dağ bayırını, hangi ürünü kime ihraç ettiğini, elementin özgül ağırlığı ve "allah allah!" bağırtılarından geçilmeyen kahramanlık tarihi gibi dersleri ezberleten bir eğitim anlayışıyla hiçbir yere varamayacağımız kesin.

Bakın, şeriatçı olduğu için eleştirilen İran'da bile 1979 yılından itibaren kadın ve erkeklere cinsel eğitim dersi verilerek cinsel haz öğretilmekteyken bizde organların yerini ve işlevlerini anlatmaya çalışan bir eğitim bile tam olarak verilememektedir.

Bu anlayışın değiştirilmediği ortamda kadının ya da erkeğin kendisiyle tanışıp barışması sağlanamadıkça karşı cins için bunu beklemek hayalcilikten öteye geçmeyecektir.

Ayrıca insana öncelikle "birey olmak" anlatılacak ki hakkının ne olduğunu öğrensin ve sonra hak arayışını gerçekleştirebilsin.

deliçocuk

Alıntı yapılan: asya - 13.09.07/12:39
İyi ama bunlar için çözüm ne? Birey olarak bizlerin ve devletin yapması gerekenler ne?

İstanblue'nun yazdığı örneklerde temel sorun ekonomik gibi görünse de bununla da bitmediğini özellikle son örnekte görüyoruz. Devletin, kadınların ekonomik bağımsızlık ve sosyal güvencelerini sağladığını var sayalım. Sorun bitiyor mu o zaman?

Kültür ve eğitimsizliğin neden olduğu bakış açısının çok geçerli bir baskı aracı olduğunu düşünüyorum. Burada eğitim derken şu anda uygulanan, yaşam gerçeklerinin dışında, ezberci ve "laf ola, beri gele" eğitim sisteminden söz etmiyorum. Bu eğitim, Ziya Paşa'nın "tahsil cehaleti götürür, eşeklik baki kalır!" sözündeki cehaleti bile yok etmiyor.

Yaşamdan kopuk olarak verilen, ülkelerin dağ bayırını, hangi ürünü kime ihraç ettiğini, elementin özgül ağırlığı ve "allah allah!" bağırtılarından geçilmeyen kahramanlık tarihi gibi dersleri ezberleten bir eğitim anlayışıyla hiçbir yere varamayacağımız kesin.

Bakın, şeriatçı olduğu için eleştirilen İran'da bile 1979 yılından itibaren kadın ve erkeklere cinsel eğitim dersi verilerek cinsel haz öğretilmekteyken bizde organların yerini ve işlevlerini anlatmaya çalışan bir eğitim bile tam olarak verilememektedir.

Bu anlayışın değiştirilmediği ortamda kadının ya da erkeğin kendisiyle tanışıp barışması sağlanamadıkça karşı cins için bunu beklemek hayalcilikten öteye geçmeyecektir.

Ayrıca insana öncelikle "birey olmak" anlatılacak ki hakkının ne olduğunu öğrensin ve sonra hak arayışını gerçekleştirebilsin.

ne diyelim...kopyalayalım ki bir daha okuna...

asya

istanblue

asya

senin yazıların o kadar güzel ki istanblue, beni mahçup etme.  :utanan:

yazdıklarımı eminim sizler çok daha güzel ve iyi ifade edersiniz.

konu dağılmasın diye, ne olur bu yazdığımı yanıtlamasın kimse. :)

istanblue

Alıntı yapılan: asya - 13.09.07/12:39

e bu dediğin de şu anki iktidarımızın lügatinde mewcut olmayan bir konu :)
akp objektiflik açısından gerçekten iyi bir parti. weya kötünün iyisi diyebiliriz..
ama akp ülkenin neredeyse yarısına hitap ediyor we bu toplumun hassas konularından biri de dindir...
cinsellik ile ilgili derslerin de gündeme getirilmesi pek bi olacakmış gibi görünmüyor...

deliçocuk

13.09.07/13:11 #16 Son düzenlenme: 13.09.07/13:25 deliçocuk
Doğal toplum içerisindeki yerini ve sorumluluğunu, toplumsallaşmanın kadın etrafında geliştiğini, sınıflı toplumun gelişmesiyle kadının iradesizleştiğini ve toplumun dışına itilmşliğini kimse inkar edemez...'Kadın doğal toplum içerisinde öncü bir role sahipti. Kadının etrafında toplumsallaşma, toplumsal ilişkiler gelişti. Sosyal ve kültürel ilişkiler de bu toplumsallaşmanın ürünüdür. Hiyerarşik sistemin gelişmesiyle birlikte kadın, toplum dışına itilmiş ve kadının iradesi hiçe sayılmıştır. Bu zihniyetin ürünü olarak birey ve toplum bağları çok zayıflatmıştır.'

21. yüzyılda kadın, ekoloji gibi evrensel birçok sorun öne çıkıyor. Bu sorunlar için yeni bir zihniyet ve yaşam felsefesi gerekmektedir. Kadın sorunu çözülürse, yine ekoloji ve ekonomi sorunu da kadın eksenli ele alınıp çözülürse, toplum birçok hastalığından kurtulmuş olacaktır.Nasıl ki, kadın neolitik toplumda sorumlu ve öncü bir rol oynamışsa, toplumun dönüştürülmesinde de bu rölü oynayabilir

kadının neolitik dönemde ki öz gücüne kavuşup yeryüzünde anaerkil bir düzenin hakim olması kadınlar kadar erkeğinde özgürlük kawramı içerisinde yer almasına sebebiyet werecektir.yalnız su nokta unutulmamalıdır...21  yy kadın ve erkek kişiliğinde ortak tahribatlar ortak anlayışlar ortak kişilik sorunları yeryüzüne çıkmıştır.kadının anaerkil bir düzen içerisinde öncü konumda yerini alması tüm yaşamın güzellikleri ile tekrardan yeryüzüne hakim olması demek olacaktır..anlatmak istediğim kadın profili ne oyle kuru kuruya bir feminist hareket ..ne burjuwa özgürlük anlayışındaki bir zihniyet..ne ahlaksız üretkensiz bir dünya görüşüdür...ağır sorumluluklar ve bedeller gerekebilmektedir...21 yy erkekleşmiş kadın haywanlaşmış erkek zihniyeti topyekün değişime uğramak zorundadır...

yaşasın anam....... ya ana ben seni çok özledim.... :)

istanblue

auravin

hemipiz bu sistemde bir yerden kıvırtıyoruz bence

istanblue

kendi adına konuşuyosun değil mi?