17.07.19/06:35

her başarısız kadının önünde bir erkek vardır.

Başlatan delikýz, 16.09.07/17:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delikýz

yaşam okadar tutsaklıkla dolu ki.belki bunların hepsi benim yada bizim hayatımızda yok.bir kısmı sadece etkileyebiliyor.ama bilirim daha başka yerde daha başka insanlar tarafından mahkum edilen birçok kadın vardır.sermayeyi elinde bulunduran erkeklerin dayattığı ucuz iş gücü,kör gözlerinde ki cinsel objelik...bunlardan sadece ikisi..
hangi kadın kendini yaratma yolunda topluma hakim olan ataerkil düzen içerisinde yanlış anlaşılmadan iftiralara maruz kalmadan bir yerlere gelebiliyor ki?

her başarısız kadının önünde aptal bir erkek vardır.


CEMREM

aman canım estafurullah :P

her başarılı erkeğin arkasındada (yanında) azimli bir kadın vardır :) örnek alsınlar örnek :P

delikýz

bence de ornek alsınlar da alan alıo zaten kı kendılerını de daha ozgur hıssedıolar emınım kı...

nisan

Her basarisiz erkegin onunde de bir kadin olabiliyor ama ne yazik ki..

karaprens

başarılı bir erkegin, kadın, neden arkasında duruyor neden yanında durmuyor diye hiç düşündünmü?

çünkü kadın onu arkasından vurmuştur...!

karaprens

onun arkasındada kadın var...!
başarılı erkek derken: sırtından darbeyi almasına ragmen ilerleyen
başarısız erkek derken: vurulup oldugu yerde kalan ..............
...........:)

deliçocuk

bir erkek olarak yazmak biraz zor bu sayfaya....
ama sunu bilmek gerekiyor bence... tabiki erkekler bunu bilmeli ....ve sonra kadınlar...
katılıyorum deli kıza...ama sunuda unutmamak gerekior... kadının toplum içerisindeki özgürlüğü erkeğinde yaşam ve düşünce alanlarını genişletecektir.. yani erkekte kadınla birlikte özgürlesecektir... çünkü muhattap alınan bir kişinin köleliğinin olduğu yerde digeer bireyin özgürlüğünden bahsedilemez....
kadını özgürlüğü erkeğin özgürlüğüdür....

asya

istisnaları olmakla birlikte, insanın başarısı da başarısızlığı da kendisinindir bence.

hatayı önce kendimizde arasak, başkalarını suçlamasak başarı için ilk adımı atmış olmaz mıyız?

ibar

 :2funny: Ahahaha süper yaaa. Koptum abi başliği okuyunca :D  :D :2funny:

deliçocuk

 aslında iyi ve yürekili bir yaklaşım...buna katılabilirim asya...soylediklerin doğru...bu noktada toplumsal düşüncenin genel manasını küçültüp bireye indirgemek gerekiyor...kişinin yaşamdan beklenti  ve bu beklentiler doğrultusunda teorik düşüncesinin yaşadığı pratik hayatla ne kadar tutarlı olduğunu deşmek lazım... toplumumuzu oluşturan bir çok kadın biraylerin aslında burjuva özgürlük anlayışıyla üretim ve paylaşımdan uzak ne olduğu bilinmeyen bir özgürlük anlayışıyla yasadığını ve istemlerini bu doğrultuda dile getirebilirim... bu kadınlar yeri geldiğinde bir erkekten daha fazla namus denen kawramı cinsel hayatın merkezi olmazsa olmazı yapabilmekle beraber yeri geldiğinde özgürlük adı altında erkeğe ve topluma bir koz olarak kullanabilmekktedir... işte bu noktada benim düşünceme ve inanışıma göre kadının asıl koleliği başlamak ta hemde kendi kendini hapsetmektedir....(burada erkeklerin rolunu anlatmıyorum)

aslında kadın özgürlüğü erkek tarafından kadına werilecek bir şey değildir... özgürlük bireyin doğasında onunla birlikte yaşam bulmuş ve onun bir parçasıdır... onun içindir ki kişi bu bilinçle hareket etmeli ve yaşamda kendi mücadelesini bu doğrultuda kendi amaç ve istekleri için yapmalıdır... bu biraz güç ve cesaret gerektiyor bu toplumda.. güçlü olması bence ilk sart....asya

Alıntı yapılan: ibar - 22.09.07/19:12
:2funny: Ahahaha süper yaaa. Koptum abi başliği okuyunca :D  :D :2funny:bu kadar komik olan ne ibar, bizimle de paylaşır mısın lütfen?
evet deliçocuk, toplumumuzda kadınların feodal güç altında ezildiğini, ötelendiğini, ezildiğini hep savundum ve sanırım bu gidişle daha çoook savunacağım. ama senin de çok güzel anlattığın gibi, kişi; kadın ve erkek diye ayırmaksızın kolaycılığa kaçmadan mücadelesini vermek zorunda. hazırlanıp tepsi içinde, ne özgürlük ne de başarı insana sunuluyor, bunu beklemek de biraz safdillik gibi geliyor bana.

bizler hedeflerimizin peşinde koşmadıkça, kendimiz, kızlarımız için savaşmadıkça erkekleri suçlamamız çok doğru gelmiyor. aynı şekilde erkekler de (bu konuda açılmış olan bir başlık vardı zaten) başarısızlıklarının günahını kadına yüklemekteler, aynaya bakmaya cesaret edemedikleri için.

ibar

Asya haklısın komik değil! Ben başlığa katıksız birşekilde katılıyorum. Sadece iyi bir gönderme yapılmış ve içindeki espri unsuru da insanı gülmeye sevkediyor. Yoksa ciddiyetsiz, alaycı bir gülme değildi o şüphesiz! Ataerkil toplum yapısının kadınlarımıza ettikleri kesinlikle kabul edilir değildir.

deliçocuk

aslında ibar bende asyanın aynısını yazmak için sayfaya girdim.. asya  yazınca gereksinim duymadım... ince bir alay sezinlemiştim ..ama oyle düşünemen güzel...

asya


flzf

her başarısızlıkta yetersiz bir insan o insana bu başarısızlıkta destek olan bi kaç insan vardır cinsiyet ayrımı yapmak saçma

ibar

Hayır hayır aksine benim gülmeme neden olan ataerkil mantaliteye yapılan ince göndermedir. Asya feodalite kıskacındaki kadınlarımızın durumundan yakınmış. Türkiye coğrafyasının büyük bir kesiminde feodal bir yapı olduğu gerçek ve tüm sınıflı toplumlarda olduğu gibi feodalizmde de ataerkil bir yapı var. İlkel komuünal yaşamın ilk evrelerinde henüz insanların avciliğa başlamadığı dönemlerde anaerkil bir dönemin yaşandiğini da iddaa ederler antropolglar. Ancak Tabelada skor hiçbir zaman eşitlenmemiştir. Çünkü ilkel komunal yaşamdan bu yana tarih sınıflı toplumların tarihi olmuştur. Dolayısı ile erkek egemen toplumlar tarihi yazmışlardır. Oysa bizim istediğimiz, özlemlediğimiz tabelanın eşitlenmesi ve skorun 1-1 olarak tarihe yazılması. Bu da ancak kırmızı-beyaz-mavi bayrağın kızılında yatar.

deliçocuk

yok filzof değil... cinsiyet ayrımı yapmayan topluluklarda dediğin saçma olabilir... yada cinsiyet ayrımı yapmayan bireylerle diyaloğunda boyle bir şeye kalkımanda saçma olabilir... aslında bunun sana saçma gelmesi güzel bir şey... çünkü çogu defa banada saçma gelir... toplumumuzun ayrılıkçı alt üste dayanan bir anlayışla nasıl bu olaya yaklaştığını biliyoruz... bu noktada bence tartışmanın bu tarzda yapılması çok daha anlamlı...


ibar

Alıntı yapılan: asya - 22.09.07/19:44
ibar, açıklaman için teşekkürler. :)


Asıl, hassasiyetin için ben sana teşekkür ederim. Günümüz yoz toplumumda feodal güçlü erkeğin simgesi olan maçoların benimsendiği, kapitalist popüler amerikan kültüründeki kadını meta olarak gören metropol erkeğinin kadınlar tarafından sevildiği bir zamanda böyle duyarlı ve kendi kendine gol atmayan, çelme takmayan hatunları görmek kör olmadiğimin göstergesidir.

son tango

kadınları en çok dövenlerin üniversite mezunlarından oldukları hakkında bilginiz var mı?


keje

doğru bir söz olmuş ama bunun suçu her zaman erkekler değil.kadınları böyle yapan erkekleri fazla dikkate almaları,hayatlarının en önemli yerine oturtmaları..Yani suç kadınlarda .

son tango

bişi sorcam,başarı..da neye göre başarı? başarılı kadın kimlere denio?

keje

hayatta başarı diyelim genel anlamda ..Yani ben onu kastederek konuştum.Mutsuzluklar,hayal kırıklıkları,iş,okul vs..

son tango


gladiator88

Kadının başarısızlığını erkeğe,erkeğin başarılı olmasını da kadına bağlamak çok saçma bence.
Kadınlar sadece kendilerine pay çıkartmaya çalışıyor bence bu olaydan.
Adam başarılıdır kadın ev hanımı ne yapıcak pastadan pay kapmak için bu söz atılmış ortaya yine kadınlar tarafından.
Sanki evi temizlemese yemek yapmasa bulaşık yıkamasa adam başarısız mı olıcak?
Sonuçta adam başarılıysa paraya kıymaz gider bunlar yapıcak birini bulur.
Hizmetli mi dicek şimdi ben olmasam başarılı olamazdı diye...
Dediğim gibi insan başarılı olsada başarısız olsada bunun arkasında ne erkek vardır nede kadın.
Sonuç olarak bu sözler bir şeyleri elde edememiş kadınların elde etmiş gibi gözükmek için benim sayemde oldu demek için yada onun yüzünden başarız oldum demek için uydurdukları sözlerdir.
Sonuçta bir insan başarılı olucaksa kimse engelleyemez ve başarısız olucaksada...
SAYGILARIMLA...