25.06.19/02:10

her başarısız kadının önünde bir erkek vardır.

Başlatan delikýz, 16.09.07/17:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deliçocuk

aslında iyi ve yürekili bir yaklaşım...buna katılabilirim asya...soylediklerin doğru...bu noktada toplumsal düşüncenin genel manasını küçültüp bireye indirgemek gerekiyor...kişinin yaşamdan beklenti  ve bu beklentiler doğrultusunda teorik düşüncesinin yaşadığı pratik hayatla ne kadar tutarlı olduğunu deşmek lazım... toplumumuzu oluşturan bir çok kadın biraylerin aslında burjuva özgürlük anlayışıyla üretim ve paylaşımdan uzak ne olduğu bilinmeyen bir özgürlük anlayışıyla yasadığını ve istemlerini bu doğrultuda dile getirebilirim... bu kadınlar yeri geldiğinde bir erkekten daha fazla namus denen kawramı cinsel hayatın merkezi olmazsa olmazı yapabilmekle beraber yeri geldiğinde özgürlük adı altında erkeğe ve topluma bir koz olarak kullanabilmekktedir... işte bu noktada benim düşünceme ve inanışıma göre kadının asıl koleliği başlamak ta hemde kendi kendini hapsetmektedir....(burada erkeklerin rolunu anlatmıyorum)

aslında kadın özgürlüğü erkek tarafından kadına werilecek bir şey değildir... özgürlük bireyin doğasında onunla birlikte yaşam bulmuş ve onun bir parçasıdır... onun içindir ki kişi bu bilinçle hareket etmeli ve yaşamda kendi mücadelesini bu doğrultuda kendi amaç ve istekleri için yapmalıdır... bu biraz güç ve cesaret gerektiyor bu toplumda.. güçlü olması bence ilk sart....

asya

Alıntı yapılan: ibar - 22.09.07/19:12
:2funny: Ahahaha süper yaaa. Koptum abi başliği okuyunca :D  :D :2funny:

bu kadar komik olan ne ibar, bizimle de paylaşır mısın lütfen?
evet deliçocuk, toplumumuzda kadınların feodal güç altında ezildiğini, ötelendiğini, ezildiğini hep savundum ve sanırım bu gidişle daha çoook savunacağım. ama senin de çok güzel anlattığın gibi, kişi; kadın ve erkek diye ayırmaksızın kolaycılığa kaçmadan mücadelesini vermek zorunda. hazırlanıp tepsi içinde, ne özgürlük ne de başarı insana sunuluyor, bunu beklemek de biraz safdillik gibi geliyor bana.

bizler hedeflerimizin peşinde koşmadıkça, kendimiz, kızlarımız için savaşmadıkça erkekleri suçlamamız çok doğru gelmiyor. aynı şekilde erkekler de (bu konuda açılmış olan bir başlık vardı zaten) başarısızlıklarının günahını kadına yüklemekteler, aynaya bakmaya cesaret edemedikleri için.

ibar

Asya haklısın komik değil! Ben başlığa katıksız birşekilde katılıyorum. Sadece iyi bir gönderme yapılmış ve içindeki espri unsuru da insanı gülmeye sevkediyor. Yoksa ciddiyetsiz, alaycı bir gülme değildi o şüphesiz! Ataerkil toplum yapısının kadınlarımıza ettikleri kesinlikle kabul edilir değildir.

deliçocuk

aslında ibar bende asyanın aynısını yazmak için sayfaya girdim.. asya  yazınca gereksinim duymadım... ince bir alay sezinlemiştim ..ama oyle düşünemen güzel...

asya

flzf

her başarısızlıkta yetersiz bir insan o insana bu başarısızlıkta destek olan bi kaç insan vardır cinsiyet ayrımı yapmak saçma

ibar

Hayır hayır aksine benim gülmeme neden olan ataerkil mantaliteye yapılan ince göndermedir. Asya feodalite kıskacındaki kadınlarımızın durumundan yakınmış. Türkiye coğrafyasının büyük bir kesiminde feodal bir yapı olduğu gerçek ve tüm sınıflı toplumlarda olduğu gibi feodalizmde de ataerkil bir yapı var. İlkel komuünal yaşamın ilk evrelerinde henüz insanların avciliğa başlamadığı dönemlerde anaerkil bir dönemin yaşandiğini da iddaa ederler antropolglar. Ancak Tabelada skor hiçbir zaman eşitlenmemiştir. Çünkü ilkel komunal yaşamdan bu yana tarih sınıflı toplumların tarihi olmuştur. Dolayısı ile erkek egemen toplumlar tarihi yazmışlardır. Oysa bizim istediğimiz, özlemlediğimiz tabelanın eşitlenmesi ve skorun 1-1 olarak tarihe yazılması. Bu da ancak kırmızı-beyaz-mavi bayrağın kızılında yatar.

deliçocuk

yok filzof değil... cinsiyet ayrımı yapmayan topluluklarda dediğin saçma olabilir... yada cinsiyet ayrımı yapmayan bireylerle diyaloğunda boyle bir şeye kalkımanda saçma olabilir... aslında bunun sana saçma gelmesi güzel bir şey... çünkü çogu defa banada saçma gelir... toplumumuzun ayrılıkçı alt üste dayanan bir anlayışla nasıl bu olaya yaklaştığını biliyoruz... bu noktada bence tartışmanın bu tarzda yapılması çok daha anlamlı...

ibar

Alıntı yapılan: asya - 22.09.07/19:44
ibar, açıklaman için teşekkürler. :)

Asıl, hassasiyetin için ben sana teşekkür ederim. Günümüz yoz toplumumda feodal güçlü erkeğin simgesi olan maçoların benimsendiği, kapitalist popüler amerikan kültüründeki kadını meta olarak gören metropol erkeğinin kadınlar tarafından sevildiği bir zamanda böyle duyarlı ve kendi kendine gol atmayan, çelme takmayan hatunları görmek kör olmadiğimin göstergesidir.

son tango

kadınları en çok dövenlerin üniversite mezunlarından oldukları hakkında bilginiz var mı?