21.07.19/17:15

ilk çağdan beri en adeletli devlet hangisidir

Başlatan humanist_, 17.09.07/20:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilk çaðdan beri en adeletli devlet hangisidir ve en uzun sure adaletli kalan

ingiltere
0 (0%)
fransa
0 (0%)
rusya(carlýk)
0 (0%)
rusya(kominist)
4 (25%)
osmanlý devleti
6 (37.5%)
amerika
1 (6.3%)
roma imparatorlugu
2 (12.5%)
bizans
0 (0%)
digerleri(alta yaz)
3 (18.8%)

Toplam Oy Verenler: 11

gladiator88

olsun kardes ne kadar konudan çıksan da doğruları söylemişsin katılıyorum sana (bu arada niye msn kapalı senin?)

kingguitar

humanist_

sende devlet yerine krallık hukumdarlık ne biliyim imparatorluk veya hanlık koyuver canım
eger bir dilek hakkım olsa osmanlının tekrar eski gucunde olmasını isterim

deliçocuk

hiç biri... dewlet te adaletmi olur...siwil halk.......sivil iktidar.........

nisan

Bizim Osmanli'da dahil(Hurufileri yakmistir vs.) hicbir devlet adaletli degildir.

apoptozis

"adaletin hukukta yeri yoktur" derler

karaprens

tarihte kurulan her devlet ahlaksızlık (yönetim olarak) yüzünden yıkılmıştır
ahlaksızlıgın boy gösterdiği bir devlette adaletten bahsedilebilir mi...! bu yüzden günümüzdeki ülkelerde bunu tartışsak daha iyi olur..
yanlız şöyle sorabiliriz : ilk çağdan beri en uzun süre adaletin varoldugu devlet hangisidir..

tabi buda bir noktada kısır kalabilir, çünkü farklı etik degerlere tabi toplumların adalet tanımı ve anlayışı farklıdır....

apoptozis

en adeletsizi en adeletlidir çünkü herkese eşit adeletsizlikte bulunarak en adil olanı o oluyor biz insanlarda adeletsiz olmayı adeletli olmaktan daha kolay becerdiğimize göre herkese adeletsizlik yapan tüm insanlara karşı en adil olan oluyor

nisan

Alıntı yapılan: apoptozis - 22.09.07/05:49
en adeletsizi en adeletlidir çünkü herkese eşit adeletsizlikte bulunarak en adil olanı o oluyor biz insanlarda adeletsiz olmayı adeletli olmaktan daha kolay becerdiğimize göre herkese adeletsizlik yapan tüm insanlara karşı en adil olan oluyor

Ilk cumlen mumkun degil bence.. Adaletsizlik mutlak bir tarafin ezilip diger tarafin yukseltilmesi ile olur. Dogal olarak en adaletsizi dahi adil olamaz. Dahasi esit adaletsizlik olmaz.

apoptozis

eşit adeletsizlik eşit adeletlilikten daha kolay geldi bana