25.06.19/02:12

ilk çağdan beri en adeletli devlet hangisidir

Başlatan humanist_, 17.09.07/20:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilk çaðdan beri en adeletli devlet hangisidir ve en uzun sure adaletli kalan

ingiltere
0 (0%)
fransa
0 (0%)
rusya(carlýk)
0 (0%)
rusya(kominist)
4 (25%)
osmanlý devleti
6 (37.5%)
amerika
1 (6.3%)
roma imparatorlugu
2 (12.5%)
bizans
0 (0%)
digerleri(alta yaz)
3 (18.8%)

Toplam Oy Verenler: 11

empati

devletle adaletin yanyana olması mümkün değildir,hiçbir zamanda mümkün olmadı.'adalet mülkün temelidir'sözü ise küllüyen yalan.mülkiyetin başlangıcıyla birlikte adalet bitmiştir.toplum olarak bakarsak anaerkil toplumda adalet vardı bence.

Sapiens

bütün devletler adaletlidir
ve bütün devletler adaletsizdir
birde adeleli devletelr vardır  mesela california devleti en adeleli devletelerden biridir arnoldan daha adeleli  devlet adamı var mı bizde  deprem uzmanı var adeleli

zuðaþi berepe

Alıntı yapılan: empati - 22.09.07/12:21
devletle adaletin yanyana olması mümkün değildir,hiçbir zamanda mümkün olmadı.'adalet mülkün temelidir'sözü ise küllüyen yalan.mülkiyetin başlangıcıyla birlikte adalet bitmiştir.toplum olarak bakarsak anaerkil toplumda adalet vardı bence.


adaletin iki temel ayağı vardır.adil yöneticiler ve ''adil bir düzen''.bu iki unsur birleşince adaletin olmaması imkansızdır.osmanlı devletinde olduğu gibi.

KARGA

Adaletin olduğu yerde hukuk diye bir kavram var olmaz çünkü buna ihtiyaç duyulmaz. Hukuğu elinde tutup bunu uygulamakla mesul devlet yapılanmasının adil olabileceğine inanmıyorum.

Khaos

Necmettin Erbakan da Adil bir Düzen diye tutturup adil düzerek altınları yurt dışında kaybettirmişti. Ne yani o muymuş adalet. Osmanlının adaletli olduğunun da nereden çıkartıldığını hiç anlamış değilim. İmparatorluk padişaha ait, halk onun, her şey onun, toprak mülkiyeti bile yok ve zaten kentleşmenin olmamasının ve imparatorluğun değişen şartları yakalayamayıp zayıof düşüp yok olma sebebi bu hala adaletli deniyor. Osmanlı bir defa devlet değil hukuku padişahın keyfine bağlı nasıl adaletmiş o. Yani bazen o kadar saçma konuşup mantıksız mantıksız teorilerle ortaya çıkıyorsunuz ki insan ne söylese hiç bir işe yaramayacağını anlıyor bu fanatizm den dolayı. Osmanlıymış.
Sapiens in dediği gibi millet adalet den adele anlıyor demek ki. Kim güçlüyse o adaletlidir. İyi o zaman şimdi de en adaletlisi ABD size göre. Peki.

flzf

geçmişi en kısa olan devleti işaretledim devlet her yerde devlet amerika yani

flzf

cümlenin içinde en geçiyorsa hiçbiri şıkkı çok mantıksız olurda ondan

auravin

en adaletsiz hangisidir diye sorsaydın belki cevap verebilirdim

flzf

en adaletsize cevap verebiliyosan en adaletlisini neden bulamıyosun garip doğrusu :)

auravin

adalet çokl ince bir çizgidir kolay değildir ve geçmişe baktığımızda insanların adalete gelene kadar biçok şeyle uğraşmışlardır ama en adaletsizi malum