16.07.19/22:26

Hadis dini

Başlatan Mahmut Akar, 20.09.07/09:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir müslüman hadislere ne kadar deðer vermeli?

Hiç bir deðeri yoktur
2 (22.2%)
Her biri bir öðüt veya buyruktur.
0 (0%)
Sahih olanlarý deðerlidir
4 (44.4%)
Gerektiði kadar
3 (33.3%)

Toplam Oy Verenler: 7

Mahmut Akar

Bu noktada denge önemlidir.
Kitabullah ın süzgecinden geçebilen, ibadi konuları detaylandıran hadislere elbette iman ederiz.
Resulallah'ın(cc) örnekliği bu konularda devreye girmektedir.
Önemli olan husus, Kitabullah ile taban tabana zıt olan hadislere dur diyebilmektir.

Mahmut Akar

Halis Din İslamdır.
Allah katında din İslamdır.
İslam Dininin Kitabı Kur'anı Kerimdir.
Bizler Kitabullahtan sorulacağız.

nisan

13.08.08/06:39 #12 Son düzenlenme: 13.08.08/06:51 nisan
Aslinda dinin kendisi sacma degil.. Sonucta hitap ettigi bir kitle vardir.

Ama musluman dunyasinin, Kuran'dan baska bir kitaba yoruma itibar etmesi yaptigi en buyuk sacmaliktir.Bugun otorite kabul edilen ve en kesin islam kaynaklarinin yazari olan alimler ustadlar, eger iyi bir kul olursaniz obur dunyada Allah size bacagini acip baldirini gosterir diyebiliyorsa, yanlis olan bir yerler vardir. 

Kuskusuz bu dinin sucu degildir. Din kendi basina bundan bagimsizdir.

Muslumanlikla ilgisi olmayan sacmaliklari gene musluman kisilerin uydurmus ve eklemis olmasi sasirtici olan..

Boyle bir hadis'i soyleyemesi mumkun degildir peygamberin..
Hicbir musluman olmamali ki bu hadise sahip ciksin ornegin, benim dinimi anlatiyor benim Allah'imi anlatiyor diye..Bu hadis'in neresinden tutsaniz elinizde kalir. Ama kaynagina baktiginizda otoritedir bu kisiler islamiyet icinde..Muslumanligin komedi tarafi burda baslar iste..

Simdi su haliyle ben bu dinin neresine saygi duyayim?
Kuran : " ... O'nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.”
42 Şura Suresi 11

Hadis: "Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

(kitap da dahi)Fiziki hicbir ozelligi belitilmemis Allah'i insan olarak kollu ,bacakli anlatmasina mi?

Inanmayan bir insan hani soyle yahu ne yazar bu kitapda ne anlatir bu hadisler diye taramaya kalksa, bu soylemi etmis peygambere nasil inanir ve saygi duyar?

Allah'a sirk kosmanin cezasi hallice aleniyken, peygamberin agizindan dokulmus gibi, sirk kosturmanin manasi ne olabilir?

Yani "bakmayin siz kitaptaki manali anlatimlara, Allah da senin benim gibi baldiri, bacagi olan bir insandir" demek midir?

Allah'a olmadigi halde insani ozellikler kazandirilip baldiri niye actirilir ki? Allah seksiligi mi sembolize eder?

Ben simdi bu konuda nasil karalama yapmayayim?

Inancli bir musluman bu hadise, bu anlatima, bu otoriteye sahip cikiyorsa  bana sadece gulmek duser. Haksiz miyim?

Otorite kabul ettiginiz kaynak, Allah'i kollu, bacakli, baldirli olarak anlatiyorsa bilincli olarak sirk kosuluyordur. Ve bu sirk ureten kaleme gene muslumanlarin itibar etmesi, sevmesi inanilmaz derecede garip ve girifttir.

Hani bugun ortalikta konusup elestiri yagmuruna tuttugumuz konular benzeri, aslinda acaba islamiyetin cok cok onceden beridir kendi icinde birtakim kisilerce yikma calismalarinin cabasi midir bugun sacmalik dedigimiz bolumler? Eger oyleyse neden ayni kisiler hala islamiyetin icinde kaynak olarak kabul edilir?

Bunun bana dinsel sebebini aciklayacak bir arkadas var mi?

nisan

13.08.08/09:22 #13 Son düzenlenme: 13.08.08/23:38 asya
Gene de kitabin onune gecemez mantiken hadisler ve guvenilirlikleri suphelidir.

nisan

13.08.08/09:28 #14 Son düzenlenme: 13.08.08/10:09 nisan
Kuran : " ... O'nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.”
42 Şura Suresi 11

Hadis: "Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

kurandakidin'den alintidir.

nisan

Tigris

Konuştuklarınıza kat kat katılıyorum sayın Nisan,

Zaten din hakkında tartışmaların ve mantığınının çözülemeyip, insanı dinden ve en önemlisi gerçek yapılması gerektirenlerden uzaklaştıran, islamı kendi menfaati için kullanıp, kafadan hadis uydurarak örf ve adetini sonsuz göstermek isteyen baldırını bilmem neresine sokması gereken yobazlar.

RDX

yeni duyduğum bir hadis nisan. araştırmadım ama farklı hadis rivayet edenleride belirttiğini görünce, şaşırdım doğrusu. bu güne kadar islamiyetle ilgi bilgi birikimimle değerlendirdiğimde belirttiğin hadisi, islamiyetle hiç bir şekilde uyuşan, örtüşen bir nokta göremedim. böyle bir hadis olamaz, saçmalık tamamen.

Kuran: “Ve hiçbir şey O’nun dengi değildir.”
112- İhlas Suresi 4

Hadis: “Allah benimle görüştü ve el sıkıştı. Elini iki omuzum arasına koydu. Öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim.”
Hanbel 5/243

böyle örneklerde verilmiş... tamamen uydurma hadisler  bunlar nisan.
ben sadece kuranın ve imamların baz alınması gerektiğine inanıyorum. dolayısı ile son imam gelene kadar, islamiyet sadece bir yorum olarak kaır havada insan için. allah çokca bağışlayan ve esirgeyendir. dolayısı ile, bir insanın hakkını gasp etmedikten sonra allahında belirttiği gibi, insana sonsuz hoş görü vardır allah katında :)
allah asla yasakçı, cezalandırıcı değildir. sadece insanların dünya hayatını huzurlu geçirmeleri için dini göndermiştir. insanlarsa ihtiyaçlarına binaen oluşturduğu dine, islam adını koymuş ve islamiyetten düşünen insanları soğutmuşlardır haklı olarak.
kuran çok karmaşık gibi görünsede, bir bütün olarak değerledirildiğinde aslında hiç bir şekilde çelişki olmadığı, anşaşılır olduğu görülür.
ben çok üzülüyorum, allahın yasakçı ve cezalandırıcı olarak beyinlere kazınılmış olmasından. oysa allahın en çok kuranda geçen sıfatı; rahman ve rahimdir. sadece bencillikleri yüzünden insanlara zarar verenlere kahhardır- cabbardır. hoş görmediği tek şey insan hakkının gasp edilmesi, ifa edilmesidir.

RDX

nisan

RDX Bosa cevap yazmak olmus aslinda yapilan..Cunku sormak istedigim anlasilamamis sanirim.

Benim sorum su;

Bu hadisin kaynagi islamiyette otorite olarak kabul edilen bir isim'ler.. Buraya kadar tamam. Peki inancli bir musluman nasil olur da ayni isim'in ayni kalemin bir baska anlamli hadisini kabul eder de digerini etmez. Boyle bir luksu var midir musluman kisinin?

Yani isine geldigi zaman Allah'a sirk kosan insanin bir baska aktarimini kabul eder(akla mantiga yatkin bir hadis ornegin), isine gelmedi mi yok o bizden degildir der. Halbuki iki hadisi aktaran da ayni kisidir.

Bu nasil bir mantiktir? Benim merak ettigim bu...

Tigris evet ben de bu yuzden tek saglam kaybak olarak kuran alinmali diyorum. Sonucta hadis, hicbir zaman kuranin onune gecemez. Cunku tanri kelami degildir.