20.07.19/00:47

Hadis dini

Başlatan Mahmut Akar, 20.09.07/09:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir müslüman hadislere ne kadar deðer vermeli?

Hiç bir deðeri yoktur
2 (22.2%)
Her biri bir öðüt veya buyruktur.
0 (0%)
Sahih olanlarý deðerlidir
4 (44.4%)
Gerektiði kadar
3 (33.3%)

Toplam Oy Verenler: 7

RDX

Alıntıben sadece kuranın ve imamların baz alınması gerektiğine inanıyorum. dolayısı ile son imam gelene kadar, islamiyet sadece bir yorum olarak kaır havada insan için. allah çokca bağışlayan ve esirgeyendir. dolayısı ile, bir insanın hakkını gasp etmedikten sonra allahında belirttiği gibi, insana sonsuz hoş görü vardır allah katında

belkide cevabı tam olarak ifade edemedim, belkide dikkat etmedin. ama cevabı kısa olarak verdim nisan. biraz daha açıklayayım.
islamiyette otorite olarak hiç bir insan kabul edilmez. çünki şeytan alimdir (şeytanla kasıt somut, bağımsız  bir varlık manası sadece çıkatılması doğru değil) ve insanı kesinlikle yanıltır. onun en masum işlerini dahi boşa çıkartır, kendi emelleri doğrultusunda yönlendirir vs. vs. islamiyette tek baz allah ve onun belirttiği halifeleridir.. halifelerse allahın şeytandan koruduğu, hz muhammedin neslidir sadece. yina inanışa göre, hz. muhammed in hayatta iken belirttiği üzre, imamlar şehit edilir ve islamiyet  diye bir şey kalmaz kendisinden sonra. sadece son imam, imam mehdiyi bekleyenler vardır. buna inanıp, bekleyenler..  ki hz. muhammed öldükten hemen sonra, onun nesli, allahın halifeleri, şeytandan korunmuş olan nesil haince katledilmiştir belirttyiği şekilde.

"hz muhammed mescidde insanlara hitaben konuşurken, birden gözlerinden yaşlar gelmeye başlar. insanlar bunun nedenini sorduğunda, daha çok küçük olan hz. hasan ve hz. hüseyin i işaretle peygamber, zalimler çocuklarımı "kerelayı işaretle" öldürecekler der. insanlar da ağlamaya başlar.. hz muhammed onlara; ağlıyorsunuz ama onlara yardım etmeyaceksiniz der. 

ben bir müslüman olarak kimseyi, kendimi kendime dahi otorite olarak kabul etmiyorum. sadece imam mehdiyi beklerken, allahım, iyiliğimde, kötülüğümde senindir! diyorum.

nisan ondan bundan duydukların yada gördüklerinle islamiyeti yargılama. kuranı anlamaya çalış ve fizikle, matematikle, kendinle yargıla. sonra karar ver.

aslında hiç bir şeyin önemi yok biliyorum. insan olmak zor!
benim 32 yıllık  birikimimin, sayısız verinin ve yorumun oluşturduğu bir inanışı anlatmak kısaca o kadar zor ki. sadece ifade ettiğimi sanıyorum, biliyorum.

kopil118

avatarına isyan bayrağı taşıyıcılarını da o yüzden koydun. biliyorum, insan olmak zor.

RDX

avatarımdaki insan murat göğebakandır kopil, ne isyanı, ne bayrağı ???
murat gönlü gani, sevgi emekçisi, ruhu güzel kendi güzel bir insandır. ve isyanın i sine çok uzaktır tanıdığım kadarıyla

kopil118

ben onu rock çı olarak bilirim, yaptığı müzik başlı başına isyandır. Hem isyanın kötü olduğunu iddia eden yok. şahsen severim isyanı, işgal ettiği yer isyankarlıkla ilgili, bunu demek istedim. Neyse konunun dışına taşmak olmaz şimdi.

kelime

Alıntıyoksa buhari ve hanbel' in yazılarının içinde geçen sureleri didik didik edecektim.

şaka gibisin lebiderya. sen kalk islamı savun buralarda, sonra da hadis kitaplarının içinde süre aramakla uğraş :D

nobodies

nasıl ya ? hadis kitaplarının içerisinde sure aramakta ne oluyor? Daha doğrusu nasıl oluyor ?

zÜhrE yIldIzI

Alıntı yapılan: nisan - 13.08.08/09:28
Kuran : " ... O'nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.”
42 Şura Suresi 11

Hadis: "Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

kurandakidin'den alintidir.

ne diyor burda ya karşıma bir cümlecik koymuş içinden birşey çıkarmaya çalışıyor.

kelime

lebiderya sana eskiden kızıyordum ama artık stresimi atmama yardımcı olduğun için sevmeye başladım. her şeye rağmen kahvelerimizi içelim ve hep birlikte gülelim emi :)

nisan

Alıntı yapılan: RDX - 14.08.08/19:04
Alıntıben sadece kuranın ve imamların baz alınması gerektiğine inanıyorum. dolayısı ile son imam gelene kadar, islamiyet sadece bir yorum olarak kaır havada insan için. allah çokca bağışlayan ve esirgeyendir. dolayısı ile, bir insanın hakkını gasp etmedikten sonra allahında belirttiği gibi, insana sonsuz hoş görü vardır allah katında

belkide cevabı tam olarak ifade edemedim, belkide dikkat etmedin. ama cevabı kısa olarak verdim nisan. biraz daha açıklayayım.
islamiyette otorite olarak hiç bir insan kabul edilmez. çünki şeytan alimdir (şeytanla kasıt somut, bağımsız  bir varlık manası sadece çıkatılması doğru değil) ve insanı kesinlikle yanıltır. onun en masum işlerini dahi boşa çıkartır, kendi emelleri doğrultusunda yönlendirir vs. vs. islamiyette tek baz allah ve onun belirttiği halifeleridir.. halifelerse allahın şeytandan koruduğu, hz muhammedin neslidir sadece. yina inanışa göre, hz. muhammed in hayatta iken belirttiği üzre, imamlar şehit edilir ve islamiyet  diye bir şey kalmaz kendisinden sonra. sadece son imam, imam mehdiyi bekleyenler vardır. buna inanıp, bekleyenler..  ki hz. muhammed öldükten hemen sonra, onun nesli, allahın halifeleri, şeytandan korunmuş olan nesil haince katledilmiştir belirttyiği şekilde.

"hz muhammed mescidde insanlara hitaben konuşurken, birden gözlerinden yaşlar gelmeye başlar. insanlar bunun nedenini sorduğunda, daha çok küçük olan hz. hasan ve hz. hüseyin i işaretle peygamber, zalimler çocuklarımı "kerelayı işaretle" öldürecekler der. insanlar da ağlamaya başlar.. hz muhammed onlara; ağlıyorsunuz ama onlara yardım etmeyaceksiniz der. 

ben bir müslüman olarak kimseyi, kendimi kendime dahi otorite olarak kabul etmiyorum. sadece imam mehdiyi beklerken, allahım, iyiliğimde, kötülüğümde senindir! diyorum.

nisan ondan bundan duydukların yada gördüklerinle islamiyeti yargılama. kuranı anlamaya çalış ve fizikle, matematikle, kendinle yargıla. sonra karar ver.

aslında hiç bir şeyin önemi yok biliyorum. insan olmak zor!
benim 32 yıllık  birikimimin, sayısız verinin ve yorumun oluşturduğu bir inanışı anlatmak kısaca o kadar zor ki. sadece ifade ettiğimi sanıyorum, biliyorum.

RDX, ben islamiyeti yargilamiyorum. Sorum gayet acik dilersen bir daha oku..

Bu kalemlere neden itibar ediyor musluman kitle?

Yani ben unlu ve eski bir kalem olacagim, bir hadisi Allah iyidir diye cevirecegim oburunde Allah'a baldir takacagim. Ikilem burada... Inanan ,benim iyi icerikli hadisimi kabul edecek, kotu icerikliye sahip cikmayacak boyle bir mantik var mi ?

Mesela sen inancli bir insansan, bu kisinin, bu hadisi uzerine bu adami reddetmez misin kaynak olarak?

conan

önüne gelen hadis yazıyor birde utanmadan Muhammed Efendimiz söyledi diyor.İslam dini  dediği gibi Sözde  Hadislerle dolu.