18.07.19/10:43

Politika ve Ahlak

Başlatan nisan, 03.02.08/08:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

Politika ve ahlak ne kadar yanyana duran veya durmayan kavramlardir?

Politika neden cogunluk icinde yalan barindirir? Halk guzel ve olumlu seyler duymak istedigi icin mi bircok politikaci yalan veya balon sozler sarfeder? Veya neden durust politikaci sayisi azdir?

Nedir bu politika, yalan, ahlak uclemesi?

ekip6

Alıntı yapılan: güneşinkızı - 07.01.08/09:42

Politikacılar halktan ayrı olmadıklarından dolayı, doğal olarak halkın bir uzantısıdırlar.Halk ne kadar kaliteli ve gerçekçi ise politikacılar da o denli kaliteli olur.

Kısa süreli çıkarlarımız uğruna yaptığımız kişisel seçimlerimiz en büyük zaafımız olsa gerek ya da böyle davranmaya mecbur kılınmak!

Toplumun gerçek ihtiyaçlarına yönelik değil de yap-boz tahtası gibi meydanlara oynanması, yalan söylemekten ziyade, boşlukların doldurulmaya çalışılması çabası fakat nasıl?Şişirilen bir balon misali her an patlamaya hazır!

ekip6

Alıntı yapılan: Khaos - 07.01.08/16:20

:) Yaani. O yüzden bence gereksiz ve asalak bir kitledir diyorum herp her türlüsüne. Düşünce özgür bırakılıp kürsülerden yapılan temsilcilerin ağız dalaşı ve sözde antlaşmalarına dayalı tüm politika yasaklanmalı tek tabusal yasak da bu olmalıdır insanlığın iyiliği için. Bu da benim ütopyam ama bence ütopik olması bu herr türlü ve hergün kanıtlanan gerçeği değiştirmez.

ekip6

Alıntı yapılan: asya - 07.01.08/16:49

Politika dürüstlüğü ve iyi ahlakı kaldırabilecek bir alan değil. Bu niteliklere sahip olan kişi ya politika yaşamında değer ve ilkelerinden ödün verecek ki o ortamda koltuğunu korusun, ya da hiç politikacı olmaya yeltenmeyecek. İyi politikacının en belirgin niteliklerinden biri hitabet sanatı değil mi? Bu ise kitleleri ikna etme anlamına gelmiyor mu? Politikacı bu amaçla demogoji ve retoriği bol miktarda kullanıyor. Hitabet sanatının öğeleri arasında bulunan bu iki kavramın da altı kazındığında yalan çıkıyor ortaya. Aslında olmasa da uygulaması böyle.

ekip6

Alıntı yapılan: Anıl - 08.01.08/23:40

Politikada ahlak da sonucunda ulus,devlet kavramlarını ortaya çıkaran dürtülerimizi zindana tıkan ve başında bekleyen birer gardiyandır.Şayet kendi ahlak felsefeniz bulunmuyorsa bu tez daha da güçlenmektedir.Zaten politikada özünde ilkel dürtülerimizin kurdelili paketli şekli cemali değilmidir!

zifir

politika ve yalan günümüzde özdeş iki kavram oldu çıktı halbuki politikanın tarihçesine baktığımızda bunun böyle olmadığını politikanın yöneten yönlendiren değil sadece koordine görevi gördüğünü biliyoruz o zaman iş yine merkezileşmeye geliyor politika ne zaman merkezileşti o zaman yalan makinesi haline geldi ne zaman toplumun denetiminden çıktı o zaman birilerinin güdümünde onların çıkarları için var olmaya devam etti...