26.06.19/06:49

çagdaşlaşan toplumlar geleneklerinden uzaklaşır..

Başlatan ekip8, 04.02.08/21:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turkuaz

Alıntı yapılan: asya - 03.06.08/23:15
geleneklerden uzaklaştıkça da çağdaşlaşılır mı?

Bizimkiler çağdaşlaşmayı "batılılaşmak" olarak aldıklarından olsa gerek, bizi biz yapan şeylerden uzaklaşıldığı zaman çağdaş olacağız sanıyorlar.
Bakınız Japonlar :) hem çağdaş hemde geleneklerinden vazgeçmiyorlar. Hâlâ çubuklarla pilav yiyorlar. Bizse, birkaç tane bıçakla kestiğimiz eti sol elle yedik mi, tamam biz olduk, çağdaşlaştık sanıyoruz. :D
Örnekler çoğaltılabilir :)

Do_Vê

Alıntı yapılan: -459.4 - 03.06.08/22:52
Çağdaşlaşma ne menem bişey, bilsem cevabını vericem ama..


doğru valla (:

sirelis

Çağdaşlaşmak başlıbaşına sosyolojik bir tartışma konusudur.
Söz gelimi türban çağdaş bir giyim tarzıdır sosyolojik bakımdan. Çünkü bundan önceki çağlarda bu türden bir örtünme biçimi kullanılmıyordu. Bu çağda kullanılıyor.

Diğer yandan, çağdaşlaşma gelenekeleri koruma ya da terketme gibi bir ikilem içermez. Çubukla yemek bir gelenek koruma değildir. Dışarıdan bakıldığındaTürkiye gelenekleri koruduğu halde, çağdaşlaşabilen bir ülke olarak görülüyor
.
Söz gelimi aile yapısı kentleşme baskısına rağmen Türkiye'de çok etkilidir. Yeni yaşam biçimine güçlü biçimde adapte olmuştur.

Yeni bir yaşam biçimine geçilince eski gelenekler işlevsizleşir ve kaybolur. Bu kaçınılmazdır. Sorun eski gelenekleri koruma isteğindedir.
Kent yaşamı eski geleneklerden uzaklaşsa da, kendi geleneklerini oluşturur. Otobüste nasıl davranacağımıza dair geleneklerlmiz var sözgelimi. Bir yere girerken sıraya girmek gibi.

Çağdaş da olunsa başka bir şey de olunsa, her yaşam biçimi kendi geleneklerini yaratır. Bizi biz yapan değerler, diye bir değerler dizisi yoktur. Biz zaten ne yapsak hep biziz. bunun istense de başka bir biçimi olamaz.

Khaos

:D Ne güzel açıklamışın sirelis öyle, vazgeçtim yazmaktan.