20.06.19/09:38

Kimlik Arayışı-Çok boYutlu ya da boyutsuz..

Başlatan ekip8, 04.02.08/22:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekip8

Alıntı yapılan: güneşinkızı - 04.10.07/12:12


Nedir kimlik arayışı?

Bir ülkenin kimlik arayışı
Bir insanın kimlik arayışı
Bir toplumun kimlik arayışı
Bir göçmenin kimlik arayışı

Niye itilirler bu arayışa ya da bu kendiliğinden ortaya çıkan bir ihtiyaç mı?Bir doygunluk sınırı var mı ya da bir doygunluk sağlıyor mu?

Dayatmalar, zorunluluklar bunun neresindedir? Durur mu , kayar mı, kaçar mı yoksa kaypaklaşır mı?

Kimlik arayışının temelinde yatan aslında bir ayrımcılık mıdır? Çok boyutlu-Boyutsuz; bakış yalpazenizin renkeleriyle içini doldurabilirseniz sevinirim arkadaşlar?

Yoksa bu yüklenen de bir kavramın kimlik arayışı mı?

ekip8

Alıntı yapılan: uykucu - 04.10.07/12:34


Kimlik (identity), insanın kendini tanımlama ve konumlamasının ifadesidir. Daha açık bir deyişle kimlik, insanın kendisini sosyal dünyasında nasıl tanımladığı ve nasıl konumladığını yansıtır; onun kim olduğu ve nerede durduğuna ilişkin bir cevaptır. Bu noktadan hareketle, kimlik, bir birey veya grubun kendini diğer birey veya gruplardan ayırdedici özelliklerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Bu açıdan baktığımızda kimliğin tanımı, daima bir diğerine göre yapılır. Diğerinden, Ötekinden geçer.

Kimlik terimi çok farklı alanlarda ve şekillerde kullanılmaktadır. Bir yandan etnik, dinsel veya kültürel azınlıkların taleplerini belirtmektedir; Eski Yugoslavya'da, Rwanda'da, Kafkaslarda, vb. yaşanan savaşlarda kimlik çatışmalarından söz edilmiştir. Küreselleşmeye karşı tepkiler bağlamında ise kimlikçi kapanmalardan, kimliksel direnişlerden; modernleşmeye karşı tepkiler bağlamında kökten dinci kimlik arayışlarından, eski kimliklere dönüşlerden ya da kimlik regresyonlarından söz edilmektedir.

Ergenlik döneminde, toplumların geçiş dönemlerinde ve yabancı kültürlerden ani etkileniş dönemlerinde kimlik krizinden söz edilmektedir. Nihayet toplumsal alt grupların (homoseksüeller, transseksüeller, vb.), komünoter grupların toplumdaki global norm ve kurallarla ilişkisinde de, kamusal tanınma ya da kimlik iddiası konu olmaktadır.

Öte yandan kimliğin bir birey ya da grup için söz konusu olmasına bağlı olarak bireysel veya kişisel kimlikten ya da sosyal veya kolektif kimlikten söz edilmektedir. Kimlik arayışı, bireysel yanında özel birey haklarına saygı anlamında modernite hareketine göndermektedir; bir grup veya azınlık için talep edildiğinde ise komünoter bir yan taşımaktadır. Kimliğin bu iki yanı, çoğu kez çatışmalı bir özellik göstermekte; temel mantıklarında, değerlerinde ve hak taleplerinde farklılaşmaktadır.

ekip8

Alıntı yapılan: Ruler of the Ruins - 08.10.07/02:48


"Yoksa bu yüklenen de bir kavramın kimlik arayışı mı?"

Tanımlamak, tanımlayabilmek bizim için zaruri çünkü "olmak"sızın, "bilmek" dışında başka şansımız yok.