17.07.19/06:37

Toplumsal Geri Kalmışlığımızın Nedenleri

Başlatan ekip8, 05.02.08/09:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce ne olabilir burda yazan veya yazmayan

Din Etkisi
1 (100%)
Kültür Emperyalizmi
0 (0%)
Düsük Gelir Düzeyi
0 (0%)
Eðitim seviyesi
0 (0%)
hepsi
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 1

ekip8


ekip8

Alıntı yapılan: güneşinkızı - 21.11.07/09:24


Öncelikli olarak; nedenleri irdelemekten çok, kişileri irdelediğimizdendir diye düşünüyorum.

Ne istediğimizi bilmiyoruz!!!

Belirli bir bilgi birikimine sahip olmadan fikir sahibi olunabileceğini düşünüyoruz!

Eğitimde faydacılığa olan saplantımızdan hala çıkamamışız!

ve daha bir çok neden...

ekip8

Alıntı yapılan: sirelis - 21.11.07/10:38


Modern insan sorgulayan insandır. başlığı görünce, toplumsal olarak geri kaldığımız hangi veriye dayanıyor diye düşünür.
Sonra, toplumsal geri kalmışlık neye göre değerlendirilimiş ki, biz geri kalmışız der.
Sosyoloji incelediğ ikonuları değer kavramlarından arındırarak değerlendirmeye çalışır.
Az gelişme sosyolojik olarak bir araştırma konusuyken, geri kalma değer yargısı içerdiğ için, bilimsel bir terim olarak kabul edilmez.
Ama bu kavramın siyaset bilmi ya da siyaset sosyolojisi açısından incelenemeyeceği anlamını çıkarmaz.
Bir kavram, bilimsel bakışla incelenmeden, peşin kabulle yanlış değerlendirmeye neden olabilir.

Kentlerde alileler çekirdek aile yapısına uyma eğilimindedir. oysa geleneksel aile yapısının pek çok özelliğini taşımaktayız bir yandan da. ilk bakışta bu bir geri kalma olarak algılanabilir.
Fakat, bir "büyük aile" yapısının yarattığı dayanışma ruhu, toplumsal sorunların hafiflemesinde önemli bir unsur olarak görülmektedir.
Avrupa toplumlarında olmayan bir dayanışma geleneğidir. Böyle bakınca, geleneğin taşınması bir gerilik değil, geleneğin modern duruma adapte olması olarak görülür.
geri kalmışlık kavramına elimizde hangi veriler var diyerek bakmak gerekir.

Bazı bireysel verilerle konu devam ettirilebilir. Son otuz yılın yarattığı nesil, kendisine sunulan verileri nasıl sorguluyor.(sorguluyor mu)
Bilimsel bir veriyi, o öyle dedğil, diyerek reddeden bir anlayış, toplumsal geri kalmışlığı nasıl analiz edecek.
bir fikri savunmanın ilk yolu önce fikre sahip olmakken, hiç bir fikre sahip olmadan tartışma olabileceğini sanmak belki ip ucu verebilir.
Fikrinin doğru olup olmadığını sınamadan tartışmak da olabilir.
En önemli kıstas, bütün fikirlerin savunulmak için bir dil(lisan) kullanma zorunluluğu var.
Doğru dürüst Türkçe kullanamayan biri, bir fikir tartışmasına girmeden önce, fikrini savunmak için önce dilini öğrenmelidir. Onu da düzgün kullanmalıdır.
bir konu çeşitli yönlerinden incelenerek fikir sahibi olunabilir. Tek boyutlu araştırma tek boyutlu insan yaratır. "sen kimsin yeaa" biçiminde tartışma cümlelerine neden olur.

Toplumsal yapımızın çok olumlu bir konumda olduğuna dair söylemim olduğuna ilişkin anlam çıkaranlar için söyleyeyim.
Toplumsal gelişmişliğimizi incelemek için, yakın tarihimiz üstünde on iki eylül etkisi, ve demokrasi değerlendirilimeden bir sonuç çıkarılması zor.

ekip8

Alıntı yapılan: BlackSun - 21.11.07/11:34


geri kalmışlık bir kaç alanda yorumlanmalı. mesela maddi geri kalmışlık, kültürel geri kalmışlık gibi. toplumsal geri kalmışlık ise biraz muaallak bir kavram.  toplum nelerde geri kalabilir ?

suudi arabistan ve norveç toplumlarının her ikisi de maddi zengindir. peki hangi alanlarda toplumsal olarak geri kalmışlar veya ilerlemişlerdir ?

bir alandaki toplumsal geri kalmışlık başka bir alanın ön plana çıkmasıyla da olur. mesela kapitalist çarkların yoğun olarak işlediği bir düzende, toplumsal bağların zayıflaması veya başka türlü tepkilerin doğması olağandır.

ekip8

Alıntı yapılan: güneşinkızı - 21.11.07/12:54


Alıntı yapılan: mak1 - 21.11.07/12:04
Eğitim seviyesi insanlarımız çok eğitimsiz buna üniversite öğrencileride dahil. artı lüks yaşıyoruz.
Adama baksan aç ama elinde 1000 liralık tel var


Çok güzel bir noktaya değinmişsin "mak1"

"BlackSun" evet konu çok geniş fakat iç içe de geçmiş durumda.Bunu yaptığımız yorumlarla bizler biraz daha daraltıp, daralttığımız noktaları da geniş anlatımlarla açarak düşüncelerimizi sunabilirz.

ekip8

Alıntı yapılan: sirelis - 21.11.07/13:02


Aslında ben Mak1 in niyetini anlamış olmakla beraber, şöyle bir itirazım var.
"Adama baksan aç ama elinde 1000 liralık tel var"
Bu cümleden birinin elinde 100 lira değerinde tel olduğunu anlamak mümkün, bakır ya da demir tel olabilir.
Konuyu bölmek bakımından değil itiraz noktam.
Bir konuyu tartışırken ilk temel referansımız kullandığımız dil. Eğitim seviyesi konusuna bu noktadan dikkat ederek devam etmeliyiz.

Öneri bence çok iyi. Konu bir yönde daraltılıp, üzerinde yoğunlaşılarak aşamalarla iyi bir yöne gidebilir. Başlangıç, Mak1 sözettiği için eğitim olabilir.

ekip8

Alıntı yapılan: Khaos - 21.11.07/13:17


Alıntı yapılan: güneşinkızı - 21.11.07/09:24
Öncelikli olarak; nedenleri irdelemekten çok, kişileri irdelediğimizdendir diye düşünüyorum.

Ne istediğimizi bilmiyoruz!!!

Belirli bir bilgi birikimine sahip olmadan fikir sahibi olunabileceğini düşünüyoruz!

Eğitimde faydacılığa olan saplantımızdan hala çıkamamışız!

ve daha bir çok neden...
Konuya dair kısa ve net bir cevap olmuş katılıyorum. O kadar kavram kargaşası yaratmanın alemi yok doğrusu bu işte.

ekip8

Alıntı yapılan: asya - 21.11.07/16:39


Kolaycılığı benimsemiş ve her şeyi bir başkasından bekliyor olmamız, eğitim sistemimizin bozukluğu, ekonomik altyapıyı kuramamış olmamız, tabu ve dogmaların peşinden gidişimiz ve bilime gereken önemi vermememiz, hedeflerimizin belirlenmemiş olması... ilk aklıma gelenler.

ekip8

Alıntı yapılan: data_grrr - 21.11.07/18:32


Bu nereden bakılsa çok göreli yanıtlar çıkaracak bir konu. Toplumsal geriliği belirleyen kriterler nedir?
Mülkiyet haklarını içeren adalet mekanizmasını düşünelim. Komünist bir toplumla serbest ekonomi uygulayan bir toplumu nasıl kıyaslayacağız ? Oy hakkı keza. Bu nasıl bir kriter olabilir ki bir toplumda var oluşu onu diğer toplumdan ileriye atmak için yeterli olacak? Oy hakkı bulunan toplumların o halde bunun bulunmadığı zamanlarda veya bulunmayan yerlere göre toplumsal adaletsizliği daha düşük olmalı. Bunun böyle olmadığı pek çok başka kültür için gösterilebilir.

Belki daha geniş açıdan bakmak gerekiyordur konuya. Toplumsal gelişim topluma ya da parçalarına uygun olmayabilir. Neden bilim, teknoloji, din, ekonomi geliştiğinde toplumsal bir gelişimin olacağını umut ediyoruz ki. Tarih tam aksine bunların toplumsal karmaşa çıkarmaya meyilli olduklarını gösteriyor. Gelişim, toplumun temelindeki bağları daha kuvvetlenmeden eskilerini bırakıp yenilerine adapte olmasına insanı zorluyor. İnsanın adaptasyon kapasitesini tahmin edebiliyor muyuz? Belki de 'toplum' tanımından vazgeçmek gerekiyordur. Ya da bir dahaki alt üst oluşta zaten bu yerini daha doğal olan bir şeye bırakacaktır.

Toplumun kompleksleşmesi zaten toplumun geliştiğini gösterir diye bir itiraz olabilir. Ama (başta devlet gelmek üzere) toplumsal organlar için, ye da yerleşik hayat tercihlerimiz vs için konuşursak sürekli kompleksleşmenin insana ve topluma uygun olduğundan emin miyiz. Emin değilsek yine de bunu toplum için 'gelişim' olarak tanımlayabilir miyiz? Tanımlayabilirsek bu rasyonel olur mu?

ekip8

Alıntı yapılan: akrepv - 21.11.07/19:43


Konu: Toplumsal Geri Kalmışlığımızın Nedenleri.

Cevap: Din, buna paralel olarak eğitimsizlik ve kadının sosyal olarak hayatın içine girememesi sayabileceğim birkaç ana sebep, ama hala dinin gelişmede önemi yoktur diyenlere sormamız gereken en gelişmiş müslüman ülke denen Türkiye'nin neden en az gelişmiş Hıristiyan ülkeler seviyesine anca gelebildiği ve hatta birçok açıdan o ülkelerin bile gerisinde olmasının sebebi nedir? sorusudur.