25.06.19/02:12

Kolpa Vatanseverlik

Başlatan ekip6, 05.02.08/12:42

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekip6

05.02.08/12:42 Son düzenlenme: 09.04.08/18:58 asya
Alıntı yapılan: Ruler of the Ruins - 29.10.07/00:51

Bugun taksime gittim, bir de ne göreyim, yollar kapalı - hertaraf askeri, resmi araçla dolmuş, kornalar çalınıyor, insanlar bağırıyor binlerce bayrak..
Gözüme bir manzara ilişti, tekerlekli sandalyesiyle peçete satan birisi, elinde türk bayrağı oturduğu yerden "önce vatan" diye bağırıyor.
Düşündüm ama sormadım "vatan ne?" diye, vatanının yollarındaki çukurlarından dolayı tekerlekli sandalyeye rağmen nasıl dışarı çıkıp, peçete satarak ne kadar para kazanılıyorsa o kadar kazanan biri, hayatında hiç özürlü hakları için bağırmışmıydı acaba. Yolları çukurlu, merdivenleri dik, kaldırımları yüksek yapan görevlilere ana avrat düz gitmiyormuydu bu kişi, yada özrünün nedeni olan doktora yada tedavi görememesinden dolayı sorumlulara, ailesine?
Vatan nedir? cevaplayın hadi biriniz. Orda bağıranların çoğu öss'den sıfır puan çekmeyi başarmıştı belki yada kahvehanelerde batakla, internet cafelerde counter-strike ile zaman öldürüyorlardı. Kaç kişiyi aldatmışlardı hayatlarında, küfretmişlerdi, ağzını yüzünü patlatmışlardı.
Küçükken top oynarken abileri toplarını alıp dışarıya dikiyordu diye onlarda kendinden küçüklerin toplarını alıp hep dışarıya dikmişti mesela
Eve gidince beş para etmez onlarca saçma diziden bazılarını izleyip, ordaki karakterler gibi fosur fosur sigara içiyorlardı. Kaç maç sırasında ipne hakem diye bağırıp, çok bilirmiş gibi ahkam kesiyorlardı, kaç kere duvarlara takımlarının adını karalamışlardı.
Örümcek ile arıyı dövüştürmüşlerdi, sineklerin kanatlarını yakmış, kedi kuyruklarına teneke bağlamışlardı.
Dövdükleri adamları, yattıkları kızları arkadaşlarına nasıl büyük bir iştahla anlatıyorlardır. Babaları'nın kendilerine aldığı ilk oyuncak tabancaydı belki de ondan.

Bütün yollar sayelerinde tıkanmışken ve ben üç saati aşkındır beklerken, kendileri gibi bayrak taşımayıp bağırmayanlara kötü kötü bakıyorlardı çünkü kendileri hayatlarında yaptıkları en iyi işi yapıyorlardı, bende küfrettim içimden.
Japon turistler aval aval baktı, sokak köpekleri bile bir köşeden şaşkın izledi, onlarsa ne karanlığa sövebilenlerdendi ne mum yakabilenlerden, güneş kaçkını vampirler...

ekip6

Alıntı yapılan: Ruler of the Ruins - 29.10.07/00:51

[/quote]
Bugun taksime gittim, bir de ne göreyim, yollar kapalı - hertaraf askeri, resmi araçla dolmuş, kornalar çalınıyor, insanlar bağırıyor binlerce bayrak..
Gözüme bir manzara ilişti, tekerlekli sandalyesiyle peçete satan birisi, elinde türk bayrağı oturduğu yerden "önce vatan" diye bağırıyor.
Düşündüm ama sormadım "vatan ne?" diye, vatanının yollarındaki çukurlarından dolayı tekerlekli sandalyeye rağmen nasıl dışarı çıkıp, peçete satarak ne kadar para kazanılıyorsa o kadar kazanan biri, hayatında hiç özürlü hakları için bağırmışmıydı acaba. Yolları çukurlu, merdivenleri dik, kaldırımları yüksek yapan görevlilere ana avrat düz gitmiyormuydu bu kişi, yada özrünün nedeni olan doktora yada tedavi görememesinden dolayı sorumlulara, ailesine?
Vatan nedir? cevaplayın hadi biriniz. Orda bağıranların çoğu öss'den sıfır puan çekmeyi başarmıştı belki yada kahvehanelerde batakla, internet cafelerde counter-strike ile zaman öldürüyorlardı. Kaç kişiyi aldatmışlardı hayatlarında, küfretmişlerdi, ağzını yüzünü patlatmışlardı.
Küçükken top oynarken abileri toplarını alıp dışarıya dikiyordu diye onlarda kendinden küçüklerin toplarını alıp hep dışarıya dikmişti mesela
Eve gidince beş para etmez onlarca saçma diziden bazılarını izleyip, ordaki karakterler gibi fosur fosur sigara içiyorlardı. Kaç maç sırasında ipne hakem diye bağırıp, çok bilirmiş gibi ahkam kesiyorlardı, kaç kere duvarlara takımlarının adını karalamışlardı.
Örümcek ile arıyı dövüştürmüşlerdi, sineklerin kanatlarını yakmış, kedi kuyruklarına teneke bağlamışlardı.
Dövdükleri adamları, yattıkları kızları arkadaşlarına nasıl büyük bir iştahla anlatıyorlardır. Babaları'nın kendilerine aldığı ilk oyuncak tabancaydı belki de ondan.

Bütün yollar sayelerinde tıkanmışken ve ben üç saati aşkındır beklerken, kendileri gibi bayrak taşımayıp bağırmayanlara kötü kötü bakıyorlardı çünkü kendileri hayatlarında yaptıkları en iyi işi yapıyorlardı, bende küfrettim içimden.
Japon turistler aval aval baktı, sokak köpekleri bile bir köşeden şaşkın izledi, onlarsa ne karanlığa sövebilenlerdendi ne mum yakabilenlerden, güneş kaçkını vampirler...

Alıntı yapılan: kuzeys - 29.10.07/01:13
vatan belkide tüm bu olumsuzlukların sevilebildiği yer yaşam alanı. Ruller tüm bu saydıkalrın bize dair şeyler iyisi ve kötüsüyle. Sen insanların çoşkusuna kayıtsız kalabiliyorsan ki bu Fener maçıda olabilirdi ellerin cebinde anlamasız ve öfke dolu bakışlar sergiliyebiliyorsan vatan neden senin öfkene katılsın. Bence vatanseverliğin kolpası olmaz. Olsa bile bunu söylemek hangimiz haddine düşer. Sen iddea ettiğini düşündüğün kişimisin.Ne sen nede ben çoğumuz değiliz.Belkide hiç birimiz böyle değiliz.İçimizdeki avuntu yada çoşkusal bir veba hastalığı bu (Khaos sen kapa çeçeni)[düşünüyorum bu konuyu freud ile reich arasındayım*]
Teknokrat bir hükümet fikri herkesin teknokrat olamayacı için nasıl cumhuriyetçiliğe ve demokrasiye aykırı düşüyorsa sende bu topluma aykırı düşüyorsun.Ve insanlar yokuş çıkmak değil yokuş aşağıya inmek istiyorlar.Çünkü yalanda olsa ufacık şeylerle mutlu olmayı öğrenmişler.500 ytl ile yaşayabiliyorlar ve buna şükür edebiliyorlar. Biz 500 YTL ile yaşanırmı daha fazlası gerekli derken 100$ maaşa yurt dışında çalışan çinlileri afrikalılarıda düşünebiliyoruz en azından 500 YTL almaları gerek diyebiliyoruz. Şimdi Taksimde gördüğün senin soyundu. Kendinle benimle karşındakiyle yüzleştin. Olması gerekn bumu Hayır! ama yaşanması gereken belkide bu. Çünkü yaşadıkça edinim içerisinde bulundukça öğreniyoruz
Herkes kulağını bir şeylere vermiş. Ne açık ne kapalı işittiklerimizi duymaktansa söylediklerimi dinliyoruz.

Bence bu dönem için en sağlıklı şey siyaset üzerine yorumlar yapmaktansa yaşamsal güzellikler üzerine fikir yürütmeliyiz. Çünkü yaşadığımız şey bu zamana kadar yakalayabildiğimiz en geniş en sınırsız özgülürlük ve hürriyet. Bunun tadını çıkarmalıyız ve Bu çoşkusal vebayı sevince tutkuya dönüştürmeliyiz. Bir ırk yada bir kültür olarakta değil insan olarak.

Neyi neyin içinde yaşadığımızın farkındalığı bizi ayrı noktalara taşıyor toplum bireyel çıkışlı bir örgüttür.Bu yüzden yıkıcılık yerine yapıcılığı seçmemiz gerekli. Bunu gerek kendi yazdıklarımdan gerek foruma yazılanları okurken bir kez daha anladım. Ve forum olarak karşıtlıklarımız değil benliklerimi dökmemiz gerekiyor. Ben Siyaset bölümene yazdığım tüm düşünceleri silme kararı aldım ama kendi gerçeğimle yüzleşmem açısından teşkil için bırakıyorum  :smitten: 

ekip6

Alıntı yapılan: godwin - 29.10.07/01:20

Uğruna ölünen (bkz: vatan borcu), öldürülen, kimi eylemlerin bahanesi olan (bkz: her sey vatan icin), kimilerine kursun attıran, kursun yedirten (bkz: vatan icin kursun atan da kursun yiyen de sereflidir ), suikast yaptıran, fail-i meçhul cinayet isleten, kimilerine yaşanan her sıkıntıyı sineye çektiren (bkz: vatanimiz sağolsun), ona olan sevgiyi gösterebilmek için dört bir yana bayraklar asılan ve yine milli mars çalındığında eldeki is bırakılıp saygı durusuna geçilen, ama zengininden hiç vergi alınmayan örneğin, secim vaktinde oy pusulalarının çalınmasına ses edilmeyen, üzerine ağaçtan çok bina dikilen, denizleri, şehirleri kirletilen, çirkinleştirilen, ormanları yakılan, binlerce yıllık tarihi eserleri mütemadiyen tahrip edilen, birbirlerine hiç tahammülü kalmamış vatan-daşlarca paylaşılan, herkesçe sahiplenilen ama hiç kimse tarafından sahip çıkılmayan, bağımsız sanılan ama ekonomik olarak çoktan bağlarını kaptırmış olan, yüce, kutsal, dokunulmaz, çok sevilen toprak parçası. oysa vatan tabulaştırılmadan önce memleketti insanların gönlünde, hemşehrim memleket nere diye sorduklarında, bu dünya bizim memleket diye verdikleri cevaptı. Ama artık yalandan bir memleket olmuş vatan bir de sevicileri türemiş.

ekip6

Alıntı yapılan: İKNATON - 29.10.07/01:26

şimdi bu noktada herkesin samimi olması kerekir, herkes kutsalı için öldürü ve öldürülür,

dincile allah adına öldürmekten korkmazlar
solcular proleterya adına katletmekten çekinmezler,
milliyetçiler vatanları için,

bu liste böyle uzayıp gider, ve diğeri hep kötü pistir.eee ne olacak bunu sonu
sol,sağ, tanrı, din..........

ekip6

Alıntı yapılan: kuzeys - 29.10.07/01:32

Alıntı yapılan: godwin - 29.10.07/01:20
Uğruna ölünen (bkz: vatan borcu), öldürülen, kimi eylemlerin bahanesi olan (bkz: her sey vatan icin), kimilerine kursun attıran, kursun yedirten (bkz: vatan icin kursun atan da kursun yiyen de sereflidir ), suikast yaptıran, fail-i meçhul cinayet isleten, kimilerine yaşanan her sıkıntıyı sineye çektiren (bkz: vatanimiz sağolsun), ona olan sevgiyi gösterebilmek için dört bir yana bayraklar asılan ve yine milli mars çalındığında eldeki is bırakılıp saygı durusuna geçilen, ama zengininden hiç vergi alınmayan örneğin, secim vaktinde oy pusulalarının çalınmasına ses edilmeyen, üzerine ağaçtan çok bina dikilen, denizleri, şehirleri kirletilen, çirkinleştirilen, ormanları yakılan, binlerce yıllık tarihi eserleri mütemadiyen tahrip edilen, birbirlerine hiç tahammülü kalmamış vatan-daşlarca paylaşılan, herkesçe sahiplenilen ama hiç kimse tarafından sahip çıkılmayan, bağımsız sanılan ama ekonomik olarak çoktan bağlarını kaptırmış olan, yüce, kutsal, dokunulmaz, çok sevilen toprak parçası. oysa vatan tabulaştırılmadan önce memleketti insanların gönlünde, hemşehrim memleket nere diye sorduklarında, bu dünya bizim memleket diye verdikleri cevaptı. Ama artık yalandan bir memleket olmuş vatan bir de sevicileri türemiş.

Çözümüde söylermisin Ya Savaş yada Seviş ama sen barış dersin şimdi . Yada olması gerekeni koyalım. Nasıl bir vatan olmalı neyin içerisinde nasıl yaşamalıyız ve bunu hangi güçle hangi potansiyelle hangi sistemin içerisinde. Tarihi düşün mesela krallar gücünü tanrıdan alırlar biz kimden alacağız. Neye odaklanacağız AET standarlarına mı dökülcez hayır bu AB olmalı diyeceğiz yoksa  yoksa ulusal türk birliğimi yada sovyet türkiye cumhuriyetimi biz birey olamazsak belki tüm bunlar olabiliriz kendiliğindenci bir hareketle ama asla çağdaş ve uygar bir ülke olamayız.

ki tek başına birey olmak var olan içinde yaşadığımız sistemin içerisinde.Nasıl mümkün olabilir bu.  Herkes kendi davranışlarından sorumlu olmalı ve yaşamsal bri tutarlılık sergilemeli kısacası İnsan olmalı. İnsan yıkıcı değil yapıcı olmalı. Ve şimdi insanları zan altına sokarken siz busunuz bundan ötesi olamazsınız dersen bu tersten bir yapıcılık olmaz mı. Alt Üst oluş. Devrimci bir yıkıcılık kaos kendi içerisnde bir denge bir düzen taşır değilmi nasıl olsa. Evrenin kozmik dengesidir kaos. Alt üst olmaya devam mı. peki senelerdir ne oluyoruz biz böyle..

ekip6

Alıntı yapılan: deliçocuk - 29.10.07/01:35

Çözümüde söylermisin Ya Savaş yada Seviş ama sen barış dersin şimdi . (kuzeys)(sadece bu kadar değil be kuzeysim yapılacaklar... çimlere çıplak ayak basabiliriz... beraber çay içebiliriz... meyhaneye gidebiliriz.. yemek yapabiiriz... bir üniwersite daha bitirevbiliriz.. vs vs vs... hayat sadece sawaşla sewişmeklemi anlam buluyor... hayat bir bütündür parçalamayalım lütfen :)
ki tek başına birey olmak var olan içinde yaşadığımız sistemin içerisinde.Nasıl mümkün olabilir bu.  Herkes kendi davranışlarından sorumlu olmalı ve yaşamsal bri tutarlılık sergilemeli kısacası İnsan olmalı. İnsan yıkıcı değil yapıcı olmalı.(kuzeys)budur belkide sırrı kendimizin)

ekip6

Alıntı yapılan: godwin - 29.10.07/01:46

@kuzeys

Senin kafan karışmış arkadaşım.

Barış demem gerekir tabii ki de başka mantıklı alternatif mi var? Ayrıca çözümü ben neden söyleyeyim ki? Neden bir kurtarıcı arayışı içerisindesiniz? Tablo ortada gayet net ifade ettim şapkanızı önünüze koyun düşünün. Her şeyi başkasından beklemeyin.

Vatan kavramı öncelikle Fransız İhtilali ile dünyaya yayılmıştır. Örneğin Sırplar "sırbistan bizimdir" veya Yunanlılar "Yunanistan bizimdir" demiştir ve daha sonra ayaklanma çıkarmışlardır. Vatan kavramı doğallığında savaşı besler barışı değil. İşin diğer tarafında ise Osmanlı "madem buralar bizim. Biz neyiz? Türk. O zaman burası türk vatanıdır" demiştir. Böyle böyle meşrulaştırmıştır kendisini. Anadoluya vatan ve milliyetçilik kavramları Fransız İhtilaliyle girmiştir demek istediğim. Yani çok fazla vatan naraları atmak bir şeyi ifade etmez çünkü batı kökenlidir. Yani nasıl olurda "vatan" gibi bir düşünce dışardan ithal edilir.

Çağdaşlık veya uygarlık sübjektif kavramlardır. Neye göre kime göre uygar? AB uygar mı ABD uygar mı? Veya Türkiye Cumhuriyeti uygar mı? nedir bunun kriteri? Önce bunu koymak gerekir. Birey olup ABD gibi olmak uygarlık mıdır? Olmadı bu tarif olmadı.

Ekonomik ilişkileri de aşıyor insanlar komünler var hatta türkiye'de 2-3 tane komün var. Hadi bırakalım ekonomik ilişkileri onlar zorunlu ihtiyaçlar ama bu tüketici toplumun değer yargılarına geri bir çok dinamiğine bir set çekerek bir birey olunabilir. Birey olamayızı bu şekilde ifade etmek asıl ters etki yaratmaktır. Bu yüzden ters etkinin gayet politik bir ayak oyunu olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ters etki yaratmadım veya çabalamadım her şey açık ortada işte neyin ters etkisi?

Devrimin, kaosun vs. nin benim dediklerimle ne alakası var? Sadece vatan denen kavram yalandır dedim ben. Ne devrim dedim ne kaos dedim. Bu da ters etkidir mesela.

ekip6

Alıntı yapılan: kuzeys - 29.10.07/01:52

Peki vatansızlığı ve bunun yöntemlerini rica etsem senden iki dakikada 10 saniyede yazdığın bu savı açarmısın ?

Yol yöntem araç ilişkileri nedir? tüm çatışkıları kaldıracak vatansızlığın.. şahsen isterim vatan kavramın olmadığı bir yerde yaşamak. Ama materyalist bir dünya. Somut bir şeyler rica etsem.

ruller @ çözüm harikaydı gerçekten ..

ekip6

Alıntı yapılan: godwin - 29.10.07/02:00

Yol yöntem koymak için önce üstüne oturulup düşünülmesi gerekir, bilgi birikim gerekir, ülkelerin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik koşullarının bilinmesi gerekir. Mesela çokca Konya'nın durumundan dem vurulur ama oranın işçi şehri olduğunu bilmeden oraya devrimci tezler uygulanmaz vs. diye bu forumda da gördüğüm kadarıyla X i bilmeden X e Y modeli çözümler üretiliyor. Devrim demek çok şeyi çözmez. Bu yüzden benden reçete alamazsınız, zaten bu konuyu da araştırma niyetinde değilim zaman ve atp kaybı kanımca.

Somut bir çok seçenek var... anarşist toplumdan başlayan bin yılcı geleneğe kadar giden bir yelpaze alternatif var. Birini seçersiniz nerde yaşanacaksa orda yaşarsınız.

ekip6

Alıntı yapılan: deliçocuk - 29.10.07/02:07

Somut bir çok seçenek var... anarşist toplumdan başlayan bin yılcı geleneğe kadar giden bir yelpaze alternatif var. Birini seçersiniz nerde yaşanacaksa orda yaşarsınız.(godwin)

tüm kawgam tercih hakkımın insanların tercih haklarıın olmasıdır.. ama birileri ben senin adına düşündüm ve senin için en uygun bu diyor... hayır ben ve benim gibilerde durmadan sunu tekrarlar...

ben bunu kabul etmiyorum... çünkü senin için ben bunu düşünmeddim.. sebebide kendiin için en doğrusuna sen karar werirsin.... yani yanlışta olsa ben kendi kararımı kendim weririm...  insan tercihlerinin üürünüdür.. ben tercihlerimin ürünü olmak istiyorum... benim adıma iyi veya kötü