16.07.19/10:09

Politika gösteri sanatı mıdır?

Başlatan asya, 05.02.08/13:19

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

Politika, ilgili olmama rağmen içinde bulunmayı başaramadığım bir alan. Kendimi içine salıvereceğim bir oluşumu dört gözle bekliyorum ama sanırım boş bir emel bu.

Politika dünyası bana hep son derece yalan, yapay, ayakları yere basmayan ideolojiler peşinde koşan genelde kof beyinli, paralı ve hırslı insanların uğraş alanı olarak geldi. Mecliste uyuyarak ve kişisel çıkarlarıyla  hırsları için kavga ederek yıllarını geçiren, geçirmekte olan o insanlara bir bakın.

Sadece lafebeliği yapan, demogoji ve retorik kurallarını bilen ve biraz da vitrin bilgisi olan birinin çok iyi politikacı olabildiğini görüyoruz.

Özellikle seçim dönemlerinde reklamcılara büyük paralar ödeniyor, (artık) beden dili, diksiyon, hitabet ve toplulukları etkilemek için ne gerekiyorsa o konuda dersler alan politikacılar bizde de çoğalıyor.

Tüm bunlar gösteri dünyasının da kullandığı unsurlar. Politika için de acaba "gösteri sanatı" nitelemesini yapabilir miyiz?

ekip6

Alıntı yapılan: fikir - 01.12.07/21:39

İnsanı etkileme eylemi sanat mıdır? Bence sanattır. Kimi etkilediğin önemli değil, etkilenen insan var mıdır, yok mudur? Sanatı sadece, nitelikli ve ileri insanın anlayabildiği bir estetik davranış ve beceri şekli düşünemeyiz. Sonuçta bir kısım insan da politikadan ve politikacılardan etkileniyor ve bunu dikkatle izliyor. Doğrudur, yanlıştır ama gerçektir.
Belki politikacıları ülke yönetmeye aday kişiler değil de, bir oyuncu gibi görmeye çalışsak daha rahat anlayabiliriz. Evet bu oyunculuk her ne kadar soytarılığa kadar gitse de… Soytarı da sanatçı değil midir?
Düşünen insana antipatik gelen, siyaset mesleği değil, onun bilinen uygulanış şeklidir.
Bu sanatı, çıkarların ve bir zümre için mi yoksa toplum için mi yaptığına bağlı…