18.07.19/10:42

birine faşist demek faşistlik midir?

Başlatan ekip6, 05.02.08/15:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nobodies

TDK isitkal marşını şöyle tanımlıyor.

İstiklal; arapçadan gelen bir kelime ve ulusal anlamında
marş; fransızcadan gelen b ir kelime ve düttürü düt anlamında

demekki TDK ya göre istiklal marşının türkçesi ve anlamı ulusal düttürü düt

Ki konu bu değil tıpki anayasalar gibi ülkelerin siyasal açılımlarıda politikalarıda o toplumun önderleri tarafından yazılır ve şekillendirilir.Ve toplum buna tabii olmaya itilir.Ve önderler bunu işaret etti diye o şey doğru değildir. Çünkü bir taraflık söz konusudur. Gerçek cumhuriyet ve demokrasi anlayışana göre bir ülkenin anayasası dahi o ülke ile çok fazla maddi manevi ilişkisi olmayan yetkin kişilere yazdırılması gerekir. Neden dersen herkes yasaları ve kuralları kendi çıkarları doğrultusunda yazar ve şekillendirir. Asker darbe yaptıysa görevini meclise teslim ettikten sonra güvenirlik ister ve meclis iktarda iken darbe karşısında eylemleri için güvence ister ve brir toplum anlayışı en başından itibaren çarpıltılmaya başlar. Tıpki kullandığımız kavram lar gibi.

Tahrisel açılımlara baktığımız zaman milliyetçi cehpe burjuvazi iktarının istemi ve gücü ile doğmuştur.Tarihsel açılımlarını hep burjuvaziden yana yapmıştır yalnız milliyetçiliği faşizmi direk isteyen ülkeler kapalı ülke modeli ile yani nasyonel sosyalizm ile megal iddealarını gerçeklemeye çalışmışlardır. Megal idealarını gerçeklemeye cesaret yada fırsat bulamayan milliyetçi taraf ise kapitaslit üretim ilişkilerinin belirlemesi ile o ülkenin milli burjuvazisini ve o bujuvazinin korumuş oldğu dünya bujuvazisini korumaya çalışmıştır. MHP'nin türkiyedeki bahçeli öncesi misyonu ve vizyonu bu idi. Aynı şekilde CHP'nin misyonu  hala böyle. Çünkü senin ifade ettiğin demokratik düzen gerçek cumhuriyet anlayışın bir pratiği değil sadece işçi sınıfı ve burjuvazi arasındaki bir uzlaşma noktasıdır.Sürekli fırsat eşitliğinden ve özgürlüğünden söz eden bir teranedir.Gerçek bir halk anayasında veya meclisinde demokratlık terimi bile bir hakaret sıfatırdır. Ekonomik ve siyasal sistemleri çemberin içinden değerlenremeyiz çünkü sadece mevcut sistemin bize vermiş olduğunu görüp onu alırız. Olaya sistemler üstü bakarsan fransız ihtilalinden bu yana dünyada izmlerin ve ülkelerin nasıl ekonomik ve politik süreçlerden geçip AET nin AB ye dönüşmesini ve yeni dünya düzenin nasıl şekillendiğini kavrayabilirsin böyelikle milliyetçiliğin neye hizmet ettiğini rahatlıkla görebilirsin. Sen kendi inançlarından ve halkın gözünden bakıyorsun ama bilki sende halkta düpedüz aldatılmakta.

arcadia

Konuyu açan arkadaş "faşist" ifadesinin çok geniş anlama kavuştuğunu söylerken haklı. Gerçi ırkçıya faşist denilebilir; ama haklı olduğu konu faşistin bir tür toplumsal düzen önerisinde bulunan kişilere sıfat olabileceği... Soru güme gitmiş gibi (Konu güme gitmemiş ama altında bilgi verici yazılar var, değerli yazılar var, giriş yazısı da iyi) Sorunun yanıtını vereyim: Birine faşist demek zorunlu olarak faşistlik yapmak değildir. Ayrıca, kimin neyi ne anlamda kullandığı, kimin ne konuda ne düşündüğü gibi konulara önem vermenin başkalarının bilinçlerini sürekli kendi bilincinde yaşatmaya gitmesin de isterim. Biraz psişik bir şey buldu bu sonuncusu... Mrb, sıfır. Tekrar mrb... yine sıfır çekmeye devam ediyorsun. Olsun sen yine çizgi üstü gidiyorsun, başarılar sana.

son tango


asya

şimdi sen faşist mi oldun tango? :P


"birine faşist demek faşistlik midir?"
ne ilgisi var? her denilenle karşımızdakini "o" yapsaydık gökten nimet yağardı. :D

son tango

deniim dedim,bakalım faşist olcekmiyim die,ama ı ıh..olmuomuş :)

fikir

tango uğraşmana hiç gerek yok, sen zaten faişistsin... :D