16.07.19/22:26

Demokrasiyi Gözden Geçirmek

Başlatan ekip6, 05.02.08/15:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekip6

Alıntı yapılan: ice cream - 13.08.07/13:06

Dünya, totalitarizmi hedefleyen bir rejime doğru hızla sürükleniyor, yazar Saramago’ya göre. Bu rejimin adına da; küreselleşme diyor, Nobel ödüllü yazar.

Jose Saramago, demokrasiye inanmıyor ve Batı’nın mevcut demokrasisini temelden sarsabilecek şu soruyu ortaya atıyor: “Peki halk mı karar verdi bu küreselleşmeye?”

Saramago, demokratik olduğunu iddia eden rejimler tarafından, insanlara demokrasi konusunda bir sanı aşılandığına inanıyor: “İnsanlar, demokrasiyle yaşadıklarını sanıyor, oysa zenginin hükümdarlığında yaşıyoruz. (…) Binlerce yıllık medeniyetin sonunda geldiğimiz noktaya bakın, insanoğlu gerçekten bu mu? Bütün çabamız buraya varmak için miydi? Biz hayatı hak etmiyoruz.” Portekizli yazar, aslında bir demokrasi savaşçısı. Ve bu savaşın insanlar tarafından sokağa çıkılarak kazanılacağını düşünüyor; hem de çok basit bir mesajla: “Demokrasiye inanıyoruz”. Bu insanlara, siz zaten demokrasiye sahipsiniz, denildiğinde nasıl bir tavır takınmalarıyla ilgili de şu öneride bulunuyor: “Hayır demokrasimiz yok, demokrasi görünümlü bir şeye sahibiz, kolu bacağı kesilmiş, ya da kaçırılmış, başka bir yerlere götürülmüş bir demokrasimiz var.”

Nobelli yazara göre, demokratik olduklarını iddia eden bütün batı ülkeleri sözde bir demokrasiye sahip: “Çünkü onlar demokrasiyi sadece oy vermek eylemi olarak görüyorlar.”

Jose Saramago, “Görmek” adlı romanında demokrasi konusunda bir çözüm önerisi de getiriyor bize. Demokrasiyi yerleştirmek için seçmenin oyunu boşa kullanmasını, yani boş oy atmasını teklif ediyor:”Orada insanlar oy veriyor, çekimser kalmıyorlar. Ama oyları boş atıyorlar. Bununla siyasetçilere bir mesaj vermeye çalışıyorlar. Şu anda sahip olduğumuz demokratik rejim bir şeylere işaret ediyor: belli bir sınır içinde, şu noktadan bu noktaya kadar oy verebilirsiniz diyor. ‘Tamam anladım da bu noktalar beni tatmin etmiyor ben bir şeyler daha istiyorum’ derseniz, o zaman sistem ‘yok öyle olmaz’ diyor.”

Jose Saramago için şu da önemli; insanların bir kısmı oy vermeye gitmiyorsa, zaten bir tür boş oy kullanmış olmuyorlar mı? Bu da, mevcut demokrasi iddialarına karşı bir tepki değil mi? Boş oy vermek ve bu oyların artışını sağlamak, mevcut demokrasinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğiyle ilgili bir büyük demokratik mesaj olamaz mı?

18 Haziran 2007, Pazartesi

Kaynak:www.gazetem.net

ekip6

Alıntı yapılan: misterno - 15.08.07/17:49

Kısacası, güdümlü ve sanal demokrasiye hayır, demek istemiş. Bizde de böyle. Halk taşı seçse seçer. Eğer seçimse. Sandıktan çıkan ne ise ona mı saygı duymak lazım, bu seçme işlemine mi? Saygı duymak lazım. Yoksa seçimin hiçbir anlamı kalmaz. Efendim halk yanlış yapmışmış da, halk şuna buna müstehakmış da. Bunlar laf. Halk yanlışı seçmiş olsa bile, demokratik mekanizmalar ve denetim, güdümlü olmamak şartıyla sistemi doğruya çevirir. Burada, önemli olan seçim ve sonuçlarıdır. Efendim medyalar halkı yanlış bilinçlendirirmiş, gerçeği görmesini engellermiş, küreselcilerin adamları seçilirmiş. Bunlar doğru olsa bile, halkı okadar aptal sanmak ayrı bir aptallık.

ekip6

Alıntı yapılan: HÜSEYİN - 15.08.07/18:01

Demokrasi kavramını çoğu kişini kafasını karıştırıyor
Örnek olarak seçimlerden sonra bazı kelamlar etrafta geçiyor .bu ülke şeriatçilere bırakılmaz bi darbe daha olur .bunlarda gider .bunu söyliyenler sol kesimin merekz partisi olarak gösterilen chp bir takım yardakçılarıdır.evet seçimler yapıldı ve halk akp partiyi seçti bu demokratik şekilde olmadımı bir yandan demokrasi diye haykırıp diyer yandan baskıcı yönetimi seçemeyi tercih ediyor.türban konusu konuşuluyor .gülün hanımın türban olup olmaması bizi dış dünyaya iyi temsil etmezmiş bunu söyleyen bi komutan bu ne biçim bi demokrasi anlayışı ordunun siyasette işi ne  bu arada ben sağ görüş biri değilim ama tüm bunlar saçma değilmi

ekip6

Alıntı yapılan: zuğaşi berepe - 15.08.07/18:36

elbetteki askerimizin siyasete karışması anti-demokratik bir yaklaşımdır.bunu halkımız hazmedemedi ve bundan sonrada bu tip müdahaleleri kabul etmesi beklenemez.
ama gelin görünki gündem de öyle bir hava estirildi ki,bu anti-demokratik müdahale karşısında akp'nin zaferi sanki çok demokratik ve haklıymış gibi gösterilmeye çaılışıldı.bu seçimlerde halk akp yi seçti demeden ziyade,halk askeri ve chp yi cezalandırdı diyebiliriz.bu cezanın akabinde akp bunu doğru değerlendirme yerine bir zafer sarhoşluğu içerisine girdi.o oyu hakettiğini düşünerek gücünün kaynağını halk olarak gösterdi,gösterildi.
akp öyle bir propaganda yaptı ki,kendi beceriksizliğini mağduriyete dönüştürerek halkın gözünü boyadı.ama halk bunu zamanla görecek.çünkü bu halk aklının bir tarafında her zaman bu gibi maddeleri düşünecek;
başörtüsü,kur'an kursları,ırak tezkeresi,şahsiyetsiz dış politikalar,ab tavizleri....vs.
halkın aklının bir köşesinde duran bu maddeler çözüme kavuşturulmaz ise halk verdiği emanet oyları geri almasını bilir...

ekip6

Alıntı yapılan: shitty - 04.12.07/12:42

"şehirde gelişen bir haberi biz duyduğumuzda, o insanlar çoktaaaan unutmuş oluyor" (vizontele)..

türkiyeye herşey zamanından sonra geliyor, malum. demokrasi de sonrasında gelecek diye bekledik ama rötar yaptı sanırım. hala da gelmedi. hep diyoruz eli kulağındadır ama sanırım ki bize gelecek demokrasinin kulağı yoktur. günümüzde uyguladıkları demokrasi de bundan ibaret değil midir zaten. bir tek kendini dinleyen ve diğer seslere sağır olan bir demokrasi!

hele kulağı olan demokrasi gelsin de, gözden geçirmeye o zaman başlayalım.

ekip6

Alıntı yapılan: tanya - 04.12.07/14:38

biz ülke halkı olarak demokrasi mücadelesi vermedigimiz için ne anlama geldiginide bilmiyoruz.
temel hak ve özgürlügünü savunmayan diger bir deyişle mücadele ederek alınmadıgından
kaybetmekte çok kolaydır çünkü bedel ödememiştir halk olarak.
demokraside bu baglamda uzaktır bu halka ,62 anayasası şimdiki anayasadan
daha demokratikti,12 eylülle  anayasa geri alındı buda ne kadar demokrasiyi içselleştirdigimiz
ve sahip cıktıgımızın belgesidir.