20.07.19/00:52

Aleviliğin İslamla hiçbir ilişkisi yoktur.

Başlatan ekip4, 12.02.08/21:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/21:48
öncelikle alevi kökenli ve dede oçagından gelmekteyim.
ben müslümanlarla gercekten dini anlamda ortak noktalarımızın olmadıgını düşünüyorum.
ne gibi derseniz yaşam şeklinden tutunda ibatet anlayışına kadar
farklılıklarımız ortadadır.
aynı cografyada yaşadıgımızdan dolayı bazı ortak kültürlerimiz olmuş olabilir.
ama temelde aynı kesinlikle degildir.

dünya görüşlerimiz bile farklı daha ne olsun ki...
kadına bakışımız bile farklı daha ne olsun ki....
türbana bile karşıyız daha ne olsun ki...
şeriat a karşıyız daha ne olsun ki...
namaz kılmayız daha ne olsun ki...
ramazan orucunu tutmayız daha ne olsun ki...

ekip4

Alıntı yapılan: gobilibozo - 03.02.08/21:58
Evet söyledikleriniz doğru fakat bu genellemeyi yapacak kadar doğrumu sizce?gerçekten uzaktan yakından hiçbir şekilde dinle alakası olmayan aleviler çok peki bütün aleviler sizin gibimi düşünüyor,düşünmüyorlarsa onlar islamın neresindedir peki?Kendisini müslüman olarak kabul eden bir arkadaşımız varsa oda bu soruya cevap verirse sevinirim...

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/22:04
bakın arkadaşlar kuran ın temel taşlarından bahsediyorum,uyuşmayan dahada sıralayabilecegimiz
ayrıcalıklarla dolu alevilerle,müslümanlar arasında.biliyorsunuzki kuran da bir uygulamayı bile rettetmek bir yana,bir ayeti bile rettemek müslümanlıktan çıkmak demektir.
kuran da uygulanmayan bircok emri aleviler uygulamıyor buda neyi anlatır hiç olayın bu tarafından bakmadınız yada işinizemi gelmiyor o yüzden dillendirmiyormusunuz yoksa...

bence yukardaki yazıyı çok iyi okumak gerekli çünkü şimdiye kadar yaşadıgımız tapuları yok sayıyor.ön yargılı davranmaktansa araştırmacı bir yerden analiz edilmeli...

ekip4

Alıntı yapılan: gobilibozo - 03.02.08/22:08
Evet doğru söylüyorsunuz fakat eksik evet aleviler namazı reddeddiyorsa müslüman değillerdir,başörtüsünü redediyorsa müslüman değillerdir fakat kabul edip uygulamıyorlarsa islam olup günahkar olurlar,yani inkar varsa dediğiniz tamamen doğru fakat yoksa eksik ve yanlış siz inkar ediyorsunuz evet müslüman değilsiniz,bir diğeri kabul edip uygulamıyorsa o günahkardır islamın dışına itilemez...

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/22:21
evet eksik söylüyorum,aleviler kuran ın degiştigini söylerler
alevilik müslümanlıktan önce varsa,ki geçmiş onu gösteriyor
muamed,degiştirip kendinide elçi ilan etmiş olamazmı...
buda bir görüş affınıza sıgınarak....

bakın bir örnek daha,bektaşi fıkraları alevi içerisinde meşru ve kabül görür
bektaşi fıkralarında bile allahla ilişkisi ortadadır,bektaşiyle allah ın arası pekte iyi oldugu
söylenemez.... herhalde.

ekip4

Alıntı yapılan: gobilibozo - 03.02.08/22:29
Evet bu da doğru olabilir, peki bazı aleviler neden kendini islam olarak görüyor,herkes sizin gibi düşünmüyor olabilirmi?
Bektaşi konusundada hemfikirim...
Ayrıca tüm aleviler kuranın değiştiğini düşünmez yanılıyorsunuz...

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/22:34
işte sorunda tam burda....

'' Aleviliğin, İslam'ın bir yorumu olduğu şeklindeki açıklama da bilimsel çözümlemede geçersizdir. Aksine, karşımızda duran gerçek, kendi içinde mükemmel bir tutarlılık sergileyen bir inanç bütünlüğünün, kendini İslami kavramlarla, daha açığı İslami bir kılıf içinde ifade etmesidir. Peki böylesi özsel bir farklılık niçin kendini İslami kılıf içinde ifade etmektedir? Bu sorunun çok açık ve tartışma götürmez bir yanıtı vardır; bu da kendisini kuşatan İslami baskıdır. Kendini kuşatan sistematik baskı ve ideolojik saldırıyla İslamlaştırılmaya çalışılan Alevi-Batıni anlayış, kendini koruyabilmek ve sürdürebilmek için, kendi farklı teolojisini İslami kavramlarla kılıflamaya ve bu yolla söz konusu basınca karşı esneklik elde etmeye ve o basıncı püskürtmeye çalışmıştır. Dolayısıyla, İslami söylem zorlanarak Aleviliği “İslam'ın bir ifadesi” olarak göstermeye çalışılan tüm açıklamalar birer safsatadan ibarettir.''

Bir de "Alevi İslam"cıların, "O Sünni yorumudur. Biz İslam'ı böyle yorumluyoruz" gibi tezleri mantıklı değildir. O dine inananlar onun kitabını ve peygamberinin uygulamalarını esas alır. Kuran'daki açık hükümleri de başka türlü yorumlama imkanı yoktur. İslam dünyasında (Sünni, Şii ) kabul gören bir tek Kuran var. Kuran'ın temel hükümleri konusunda itilafları yoktur. (Aleviler hariç) Müslüman olduğunu söyleyenlerin, Kuran’ı Allah kelamı kabul etmesi ve ona aynen uyması gerekir. Ama görüyoruz ki Aleviler biz islamı böyle yorumluyoruz deyip işin içinden çıkıyorlar. Bu yaklaşım gerçekçi bir yaklaşım değildir.

ekip4

Alıntı yapılan: gobilibozo - 03.02.08/22:34
Aleviler kenddi inançlarını sizin gibi baskı görmeden yaşamıyormu?Yahut siz bir baskı görüyormusunuz,kendinizi bir kılıfa saklanmaya gerek duyacak kadar?Soruyu genel olarak alabilirsiniz...

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/22:42
daha ilk okul çaglarında, söyledigim süreç 80 darbesinin ilk yılları ögretmen din dersinde
namaz kıldırıyor,ne süreleri biliyorum nede namaz kılmayı cokda dayak yedim bilmedigimden
neyse eve geldigimde anneme  sordugumda ,biz müslüman degilmiyiz cevabı şaşırtıcıydı
sakın alevi oldugunu söyleme ...

şimdi ailem bile böyle tedirgin ken ben veya bir başkası nasıl söyleyebilirki alevi oldugunu.

dönemlerle iyi degerlendirmek gerekiyor nerden nereye....
şimdi diyebiliyorum istedigimi sıkıysa o dönemlerde söyleselerdi.ben aleviyim diye...

ekip4

Alıntı yapılan: nisan - 03.02.08/22:46
Hic alakasi yok soylemlerinin Tanya.. Butun mezhepler islami kendilerine gore yorumlarlar genel hukumler disinda ve itilaflidirlar. Bunun sebebi de mezheplerin sonradan dine ilave olmus olmasidir. Peygamber doneminde mezhep mi vardi?

Neden bazi mezheplerde kopege dokunmak haramdir mesela, kitapta boyle bir soylem var midir? Dahasi kopek haram midir Islamiyette? Hayir. Haram olan hayvanlar bellidir hukumlerle,yeme icme bakimindan.. Ki bugun Islamiyete ait butun kollarin hicbiri kopek yemezler.

Neden bazi dinlerde recm vardir? Kitapta resmi olarak recm hukmu var midir? Yoktur.

Demek ki tum mezhepler Islamiyeti kendine gore yorumluyor kesin hukumlerin disinda ve uyguluyor.

Siz Alevi kulturu ile Islamiyeti karistiriyor olmayasiniz? Hangi dusunce tarzi ile tum Alevileri genellediniz ki?