16.07.19/22:25

Aleviliğin İslamla hiçbir ilişkisi yoktur.

Başlatan ekip4, 12.02.08/21:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/22:49
benim bahsettigim islamın olmazsa olmazı
mezhep boyutundan bakmadım olaya...
iyi anlamanız acısından yukardaki yazıyı tekrar okumanızı öneriyorum...

ekip4

Alıntı yapılan: nisan - 03.02.08/22:54
Bende mezhep boyutunu da isin icine dahil ederek bakmanizi oneriyorum cunku mezheplerde hukumler aynidir degismez diyen sizsiniz zira.. Kopek olayini yeniden hatirlatirim. Recm olayini da.. Yorumlayislar ve uygulamalar bu kadar aleni iken sirf Alevileri elestirmek biraz tarafli soylem kokar.

Once tum mezheplerin islamiyeti ayni sekilde yorumladiklarina kani olun ki Alevileri bir nevi elestirmek hakkini elde edin derim ben.. Bu anlamda kani misiniz tum mezheplerin %100 islamiyeti yorumlayis ve uygulayis konusunda ayni oldugundan?

Gerisi yalan soylemler ve karalamalardan ote birsey olmaz cunku..

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/22:59
Alevilikle İslam arasındaki farkı anlamak için önce en temel kavram olan Tanrı kavramı üzerinde durmak gerekli. Tek tanrılı dinlerde yaratan ve yaratılan olmak üzere ikici görüş hâkimdir. Yaratan Tanrıdır ve öncedir. Yaratılan sonradır. Bu yaratılanların içindeki insanlara kul denir. İslamda Allah ve kulları vardır. O her şeye kadirdir. O kullarını yoktan var etmiştir. O kullarını sınava çeker. Kimini cennetle ödüllendirir. Kimini cehennemle ödüllendirir. O yücedir. Bu yüceliğini kullarını korkutarak gösterir.

Alevilikte ise insanla Tanrı birlik içindedir. (Vahdeti vücut) Yaratılış, Tanrının evreni ve insanı yoktan var etmesi değil, kendisini görünür hale getirmesidir. Dolayısıyla ölüm yoktur, sürekli bir var oluş vardır. Alevilikte Tanrı korkusu yerine Tanrı sevgisi vardır. İnsanı kamil aşamasına ulaşan kişi, artık Tanrı olmuştur. Tanrıya kulluk anlayışını red etmiştir.

Alevilik inancının kökenini Muhammedin ölümü sonrası Ali'nin başından geçen olaylarla açıklamak aleviliği değil şiiliği tanımlar. Oysa şiilikle alevilik arasında dağlar kadar fark vardır..Alevilikte namaz,oruç ve hac yoktur ama şiilikte vardır. Alevilikte müsahiplik vardir,şiilikte yoktur..Alevilikte cem ayini vardir,şiilikte yoktur.Alevilikte semah vardir,şiilikte yoktur .Alevilikte kadin-erkek eşittir.Toplumsal yasamda etkin rol üstlenir ve cemlere birlikte katılır. Şiilikteki temel anlayış şeriattır. Ayrica şiilikte gecici nikah olan " muta " vardir..Alevilikte yoktur ve tarihte görülmez.

ekip4

Alıntı yapılan: nisan - 03.02.08/23:02
Konuya buradan yaklasiyorsaniz gene yanilirsiniz Tanya. Mevlana bir muslumandir oysa o da icinde Allah'i duyumsamistir hamken pismistir olgunlasmistir sonunda da "olmustur".

Hallac-i Mansur "enel hak" derken savundugu neydi sizce?

Hic degilse Islamiyetteki tasavvuf inancini inceleseydiniz bari..

Keza Islamiyette'de tek tanri inanci vardir Alevilikte de..Aleviler bizi Ahmet Mehmet yaratti demezler zira..

Islamiyette de Allah kullarina kendi ruhundan ozunden ufurmustur, kullar bir sekilde onun yansimasidir eseridir bir nevi...Islamiyette Allah olmasa kullar olacak miydi? Bunun en acik sekli budur. Bugun "Allah olmasa ben gene olurdum " diyen bir Musluman bulamassiniz.

Ilaveten muslumanlar icinde Islamiyet'te zorlama yoktur.

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/23:06
asitikimperia ,sende kendine göre haklı olabilirsin
tabi kolay degil bu söylediklerim
yüz ylılardır tapu önümüzde duruyor .birden kabül görmesinide beklemiyorum.
ama söylediklerimi bir düşünün ,ön yargılı davranmayın...

nisan,ben aleviler inanmıyor demiyorum.dedigim islamdan ayrı şeylerdir.
sünni kesimim kabesi vardır
alevilerin kabesi insandır.
en temel ayrıştıran noktalardan birisi degilmidir.

ekip4

Alıntı yapılan: nisan - 03.02.08/23:12
Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/21:48
öncelikle alevi kökenli ve dede oçagından gelmekteyim.
ben müslümanlarla gercekten dini anlamda ortak noktalarımızın olmadıgını düşünüyorum.
ne gibi derseniz yaşam şeklinden tutunda ibatet anlayışına kadar
farklılıklarımız ortadadır.
aynı cografyada yaşadıgımızdan dolayı bazı ortak kültürlerimiz olmuş olabilir.
ama temelde aynı kesinlikle degildir.
dünya görüşlerimiz bile farklı daha ne olsun ki...
kadına bakışımız bile farklı daha ne olsun ki....
türbana bile karşıyız daha ne olsun ki...
şeriat a karşıyız daha ne olsun ki...
namaz kılmayız daha ne olsun ki...
ramazan orucunu tutmayız daha ne olsun ki...

Sorunu bu baglamda aciklamaya calisiyorsaniz sayet;

dunya gorusunuz aldiginiz kulturun bir parcasidir.
kadina bakisiniz da oyle, turbana bakisiniz da oyle keza seriat'e bakisiniz da oyle..

namaz ve oruc konusuna gelince siz tum diger mezhep mensuplarinin  namaz kilip oruc tuttugunu mu saniyorsunuz?

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/23:06
asitikimperia ,sende kendine göre haklı olabilirsin
tabi kolay degil bu söylediklerim
yüz ylılardır tapu önümüzde duruyor .birden kabül görmesinide beklemiyorum.
ama söylediklerimi bir düşünün ,ön yargılı davranmayın...
nisan,ben aleviler inanmıyor demiyorum.dedigim islamdan ayrı şeylerdir.
sünni kesimim kabesi vardır
alevilerin kabesi insandır.
en temel ayrıştıran noktalardan birisi degilmidir.

O halde Islamiyeti sadece kabeye indirgemek demek Islamiyeti bilmemek demektir Tanya.. Islamiyette insanin onemi yeterince aciktir ki her yaratilan insan icin yaratilmistir. Dahasi insanin yuzsuyu hurmetine yaratilmistir denir anonimde.. Hic degilse bu cumleyi inceleseydiniz.

Islamiyeti kabeye indirgemek anlamsizdir. Insana zulmediyorsaniz sayet kabeye varmanizin bir anlami yoktur kitap bu hukumlerden bahseder zira...

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/23:13
evet tutuyorlar,ve namazda kılıyorlar,kılmasalar bile bun istisnadır.
genel anlamda varlıklarını sürdürebilmek adına öyle gözüküyorlar diyebiliriz.
ama hiçbir zaman red etmiyorlar.

ekip4

Alıntı yapılan: nisan - 03.02.08/23:17
Kusura bakmayin ama istinaslarla bu konu incelenmez. Salt bir Turkiyeye bakin insanlarin kacta kaci namaz kilip oruc tutuyor duzenli halde? Hani 5-10 kisi yapmiyor olsa kabul edilir istisna da bu artik istisnalik durumdan cikmis halde dikkatinizi cekerim.

Red etmemek ama yapmamak sizin icin ayni potada erir mi genel hukumler konusunda? Bu insanin sadece kendini kandirmasidir bu konuda.. Nasil olsa reddetmiyorlar ama yapmiyorlarda ama olsun. :)

ekip4

Alıntı yapılan: tanya - 03.02.08/23:19
ya nisan ben, yazımın kesitlerinden alıp sadece hacca indirgemen yanlış ben sadece kısa kısa örneklerle bütünleştirmeye çalışıyorum.islam dininede inanmıyorum bilmek zorundamıyım.
benim inanışımada ters aynı zamanda.en azından kendimi kandırmıyorum.
inanmıyorsamda kimsenin gücüne gitmesin.

siz pratige bakın islam cılar olmasaydı türban bukadar dillendirilebilirmiydi,yasallaştırılabilirmiydi
istisna buysa eger...

ekip4

Alıntı yapılan: nisan - 03.02.08/23:24
E bilmek zorunda degilseniz o halde iddia etmeyin dogruymus gibi.. Aleviligi insana esitlediniz islami da kabeye..  Bu dogru degil ki...Inanan insan olmassa Kabe ne ise yarar? Siz Alevi kulturu ile hayat bakisi ile inancini birbirine karistirmis haldesiniz.

Islam kabeden ibaret degildir, bu kadar basit degildir.
Cunku her hukmun kabul olma sarti, kabul olmama sarti vardir.

Hep reddetmiyor oluslari ama hukumleri yerine getirmiyor oluslari konuyu dogrulamaz ki? Kuskusuz inanmak zorunda degilsiniz kimse de sizi zorlayamaz ama hic degilse bilmediginiz bir din hakkinda daha dikkat ederek mesaj atin.

Hayir istisna dedigim orneklediginiz namaz oruc bahsidir. Turban siyasi bir konudur ve kitapta yazili bir emir degildir. Kitaba gore cuvalda giyip ortunebilirsiniz. Turbani islamiyete esitlemeyin ortunme deyin anlarim ama turban cok farkli.. Ki bu islamiyeti yorumlayisa iyi bir ornektir mezhepler arasinda..

Bakin tersini iddia ettiginiz bir konuyu kendi orneginiz ile curuttunuz beni yormadiginiz icin tesekkurler. :)