20.06.19/09:36

Düşünmekten Mahrum Bir Milllet !

Başlatan SivanA_SimyacI, 18.02.08/23:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SivanA_SimyacI

18.02.08/23:17 Son düzenlenme: 13.04.08/21:19 asya
Değerli Canlar,
Düşünme vasfından her geçen gün daha da uzaklaşıyoruz.Şahsımıza yahut içerisinde buludunduğumuz gruplara yönelik yapılan eleştirilere dahi hakaret ve şiddet ile cevap verme eğilimlerinde bulunabiliyoruz.Sahip olduğumuz siyasi görüşlerimiz üzerinden bir takım partilerin rant kazanmasına ve kullanmasına karşı da bir o kadar habersisiz.Türban diyerek kuyuya atılan taş,türbanlı bayanlarımızın farkında olmadan sömürülmesinden başka bir eylem değildir,özgürlük gibi değer taşıyan bir kavramı bu siyasi reformla eşdeğer tutmak saçmalıktan öteye gidemeyecektir.
Yahut genel seçimler öncesinde cebine giren paradan dolayı ve ekonomik istikrar sağlansın diye AKP zihniyetine oy veren kesim de düşünmekten uzak Türkiye umrunda olmadan çıkar emelleri doğrultusunda nasıl yaşıyoruz bize adete onu gösterdi.
Senelerdir Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde yaşayan insanların etnik ve dinsel kimlikleri kalıp haline getirilerek kullanılmakta ve ülke içerisinde bu ayrılıklar üzerinden huzursuzluk ortamı yaratılmaktadır,lakin milletimizin düşünme eyleminden uzak bu ağa düşmeleri gösteriyor ki odunumun parası diyen bir millet olma yolundayız.
Haftaiçi dizilere kilitlenen Polat Alemdar ölecekmi diye tartışan haftasonları Nondanın golü ofsaytmıydı değilmiydi,Selçuk Dereli penaltıyı yedimi gibi tartışmalarla medya destekli uyutulmaya empoze edilmekteyiz!En kötüsü bu cumhuriyetin aydın sıfatını almış sanatçıları,edebiyatçıları,bilim insanları dahi kendi arasında birinci cumhuriyetçiler,ikinci cumhuriyetçiler sıfatlarını alarak bölünmüş durumdalar.
Ortak bir fikir birliği hatta ve hatta fikri fikir sahibi olma geleneğini kazanamayan bir topluluk olarak karanlığa adım adım gittiğimizede göremiyoruz!

nzn

'türbanlı bayanlarımız'
yahu bu ne biçim bir hitaptır!ve ben bu hitabın beni gıcık ettiğini nasıl anlatsam!!!

ulgnil

yüzyıllardır bu milletin düşünmesi istenmemiş.sürekli baltalanmış farklı düşünceleri.

osmanlı da istanbul da okuma incelema irdeleme sanat yapma gibi şansları olmuş kimilerinin.fakat bunlar da belli bir güruh.

fakat anadolu daki halk hep savaşlarla inanışlardaki farklılıklarıyla sürekli yıpratılmış.

hele hele soon dönemlerinde osmanlının bu daha da bir artmış

yarısından fazlasının okuma yazma bile bilmediği insanlarla bir savaş kazanıldı

Atatürk tüm bunların farkındaydı ve yaptıklarını yardun tümüne yaydi

köy enstitüleri ile halkevleri ile tüm halk uyandırılmaya bilinçlendirilmeya çalışıldı ki şu anda köy enstitülerindeki eğitim örnek alınarak yurtdışında kimi ülkelerde uygulanıyormuş.

ama tüm bu yapılanlar halkın okuması düşünmesi yaratması içindi.ama osmanlıda olduğu gibi halk okumamalı düşünmemeliydi ki koyun gibi güdülsün
teker teker hepsi kapatıldı

eğitim seferberliği kademeli olarak sekteye uğratıldı

kitap basım sayısı ve çeviriler hasan ali yücel ve tonguçtan sonra iyice budandı

sonuç ortada okumayan düşünmeyen örgütlenmeyen ne yapılırsa yapılsın sesini çıkarmayan bir toplum yaratmaya çalıştılar

12 eylül dönemi iyice sindirildi halk analar babalar çocuklarını tembihledi sürekli aman yavrum akuma aman yavrum sana ne düşünme diye

şimdi durum ortada muratlarına erdiler

okuuuuuumuuuuyooooruuuzzzz

düüüüüşüüüüünmüüüüüyooooruuuuzzzz

sorgulamıyoooruuuzzzzzz

güneþinkýzý

BERAY

düşünmekten mahrum bir milletiz. daha doğrusu mahrum bırakılan bir milletiz. düşündüğümüz zaman ülkemizin tüm gerçekliğini görürüz ve bu sitmin pek işine gelmez. birilerini rahatsız eder. okullarda bile eğitim düşünmeye sorgulamaya değil ezbere dayalı. özellikle geçlerimizin beyinlerine kilit vurmak istiyorlar. VE GEÇLER BU KİLİTİ KIRALIM

xxx

bu mahrumiyet, filozofun intiharıdır.....

eksi273

Milletin düşünmesi üzerine yazdıklarınız bile, dikte etmek için yazılan propoganda..
Sizin gibi, düşünmeyenleri toptan "vatan haini" ilan eden zihniyetin, düşünce yazısı bu kadar olur zaten.
yazının başlığı benim gibi düşünmekten mahrum millet olmalı.

Devrim, Laiklik gibi konuları öneririm..
"Düşünmek" konusunda acemisiniz.

ulgnil

bize düşünmeyi öğret eksi273
öğret ki düşünme konusunda maharetimiz artsın
bir ferdin düşünmemesi ile bir milletin düşünememesi aynı şeyler değil
biz de millet olarak düşünceden yoksunsak bunu tarihimize bakarak irdelemeliyiz bana göre

mardinli_ahmed

düşünmemek ne rahat şey. siz düşünedurun dediğimi azcık uyuyayım ben emi.

ulgnil

burası  sadece düşünce ustalarının yorum yazdığı bir site midir
girişte bir sınava tabi tutulmadım da
yok eğer değilse acemisi de ustası da yazabilir

devrim laiklik gibi konular bu da ilginç

herşeyden önemlisi de yazılanları eleştireceğinize bir de siz yorum yazsanız da biz acemi  işte öyle gregor samsa gibi görüş beyan eden  zavallı propaganistler bir üstattan usta yorumlar okusak da öğrensek