26.06.19/06:51

Düşünmekten Mahrum Bir Milllet !

Başlatan SivanA_SimyacI, 18.02.08/23:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sapiens

buranın üstadları cimridir

paranoia

Dediklerinize büyük ölçüde katılıyorum ama düşünmekten mahrum bırakılmak yerine, düşünmekten korkan bir topluluk haline getirilme çabası düşüncesinin daha ağır basacağı kanaatindeyim. Nitekim de bu korkunun yersiz olmadığını hepimiz biliyoruz. Düşünen toplumların, asi ve düzen bozucu olduğu zihniyetine kapılmamız an meselesi bile değil. 80 lerde öğrencilerimiz düşünmekten korkmadıkları için yeri gelmiş öldürülmüş, yeri gelmiş işkenceye maruz kalmıştır. Korkunun mihenk taşı olarak bu olayları ele alırsak bu günlere gelmemiz pek de şaşırtıcı sayılmaz diye düşünüyorum. 

Sino AtriaL

ben bazen soruyorum kendi kendime,nasıl oluyorda diyorum bunca dogmatik görüşe sahip olabiliyorlar,nnasıl oluyorda diyorum her yöne açılmıyor bu pencerenin kanadı,,

salt ön tarafı gösteriyor,arkada ne var ne yok bi haber..

düşünmek beceridir.. sonradan olmadın doğduğumda böyleydim mantığı yani :P

asya

Alıntı yapılan: SivanA_SimyacI - 18.02.08/23:17
Değerli Canlar,
Düşünme vasfından her geçen gün daha da uzaklaşıyoruz.Şahsımıza yahut içerisinde buludunduğumuz gruplara yönelik yapılan eleştirilere dahi hakaret ve şiddet ile cevap verme eğilimlerinde bulunabiliyoruz.

Ah Sivana! Bak ne güzel yazmışsın. Bunu kendin de uygulamayı denesen hiç fena olmayacak.

Çoğumuz sürekli olarak bunu söylüyoruz işte: "Ezberletilen, beynimize enjekte edilen düşünce ve bilgileri sorgulayalım, yanlış olabileceğini düşünerek gerekli araştırmayı yapalım, kuma gömülü başlarımızı biraz kaldırıp çevremizde olup bitenlere bakalım, at gözlüklerimizi çıkaralım" derken yakındığımız nokta tam da bu.

Düşünme tembeliyiz ve bu da yatmezmiş gibi farklı düşünceler önümüze sunulduğunda bir küfür sallayarak elimizin tersiyle itiyoruz onu. Bizim düşüncemizi doğrulayanlara kucak açıyor, farklı düşünceleri ve düşünenleri "öteki"leştiriyoruz.