18.07.19/10:37

Sıfır Felsefe Yarışması (sanal alemde bir ilk özgür bilincin ifade zemininde )

Başlatan flzf, 27.02.08/20:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flzf

  Sevgili okurlar ve saygı değer yazarlar yarışmamıza hoşgeldiniz kısaca yarışma hakkında bilgi vereyim
bir konu hakkında 2 zıt görüş belirtilecek yarışacak kişilerde bu fikirlerden birini mantıklı cümleler örnekler belki bilimsel dayanaklar ile savunacak her ileti 0-10 aralığında puan alarak 4. sayfanın ilk mesajına kadar devam edecek o ana kadar hangi fikir ne puan aldıysa yarışmanın galibi belli olacak savunduğunuz fikrin doğruluğuna göre değil savunma biçiminize göre takımınıza yada fikrinize puan kazandırabilirsiniz örneğin yumurta siyah mıdır beyaz mıdır konulu bir yarışmada zor yönü seçerek ne kadar tutarlı ve mantıklı bir savunma yapabildiğinizi gösterebilirsiniz ve yumurta siyahtır fikrini savunanlar yarışı kazanır
iletinize başlarken her iletide savunduğunuz tarafı belirterek yorumunuza geçerseniz yorumları derecelendirmede kolalık olur örn


siyahtır

............iletiniz

herkes bağımsız olarak yada takım halinde ileti yazabilir başarılar

ilk konumuz

sanat iyi dir yada sanat kötü dür

not kesinlikle bu iki fikirden birini doğrulamanız gerekmektedir ve alakasız iletiler silinecektir tebrikleri özel mesajla alabilirim :P

boş iletiler boş alıntılar değerlendirmeye alınmayacaktır iletiye başlarken İYİ DİR YADA KÖTÜDÜR DİYE BAŞLAYIN

Sino AtriaL

Sanat tabikide iyi bişiydir.Çünkü topluma ışık olur ayna tutar.. Herşeyi olması gerektiği gibi yansıtır.İnsanların ruhlarına hitap eder.

Dip Not:VE kimsenin sanatı kötü kabul edeceğini sanmıyorum!
savımı alıyorum.. kötü kabul edenler var ama kanıtlansada çürütülür efem.. itina ilen :P

flzf

sanat kötüdür

sanat olmadanda topluma ayna tutulabilir örn toplum bilim antropoloji sanatın herşeyi olduğu gibi yansıttığı söylenemez sanatçı nasıl isterse öyle yansır herkese hitap etseydi herkes sanatçı olurdu

bu ileti sinonun iletisini nötürleştirir ve

sanat gereksizdir gereksiz olan zman kaybı zaman kaybıda kötüdür buda durumu 1-0 yapar

Sino AtriaL

27.02.08/20:16 #3 Son düzenlenme: 27.02.08/20:16 ekip6
Sanat evrenseldir buda sanatçının herkesçe kabul görmüş bişiylere ışık tutmasını öngörür.Evet sanatçı çoğu yerde bişiyleri empozeye kalkışır ama bu nesiller nesli asla aşırıya kaçmışlık arz etmemiştir.. VE toplumda yasak olan herşey öyle ya da böyle kötü kabul edilenlerdir.. Dip not: hiçbir toplum bilimi sanatı yasaklamayı arz etmez!

çark_che_kiç

Sanat insan oğlunun bence yarattığı en iyi  uğraştır yaşamdır.


Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.

Bugün sanatın "duygusal ve düşünsel etkileme gücü"ne sahip oluşu daha belirleyicidir. Bu anlayışa en uygun tanımı yapan Thomas Munro'ya göre; "sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir." Sanat, güzel ile uğraşır. Güzel göreceli bir kavramdır. Kendi içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin, acı verici, iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzeldir.

Sanat, nesnel ve öznel yaklaşımlara göre farklı açıklanır. Nesnel yaklaşımda sanat, toplumsal etkilerle, öznel yaklaşımda ise salt bir bireysellikle yaratılır.

flzf

sanat güçlü olana hizmet eder örn davinciler pikassolar zengin ailelerin evindedir ve zenginler kötüdür kötülere hizmet edende kötüdür :)

çark_che_kiç

eski yunan mitlejisinde  yunanlı köylülerde  patron ve  fabrikatördü dimi flzf ....   onun için eski yunan oyun antik tiyatroları var .... sanatın ne için kullanıldığı sanatı kötü yapmıyor sanatı ne amaçla ortaya çıktığı sanatı  ilgilendiriyor  . (NOKTA)

fikir

sanat kolaycılıktır, doğal olanı olağanüstü göstererek insanları aldatır. sanat eseri diye sunulan bir çok şey insanın özünde olan ama çürümeyle unutulmuş özelliklerdir. sanat diye bunları insana sunmak gerçeği gizlemek gibi bir şey. oysa toplum içinde en geri noktada görünen insanların bile belli yetenekleri vardır. ama bunlar doğal olduğu için dikkat çekmezler. sadece sunucuların yaptığı kabul görür ve yüceltilir.

oysa hepimizin içinde belli şekilleriyle kendini gösteren olağan bir özelliktir.

"sanat iyidir" demek bu boş rüzgarı arkaya almaktan başka bir şey değil...

sanat sıradandır...

devamı sonra...

wiseman

üzerinden para kazanıldığı yetmiyor..
birde empoze etme güdüsü var oluyor..
sanatın neresi iyi be..ha eğlendirir ama düşünmeyeceksin..
düşündüğünde eğlenmeyi bırakırsın çünkü altında yatan gerçeği görürsün..
gerçek bir kaç güzel şeyin altında yatan kötülüktür..vs.

sanat kötüdür.

Sino AtriaL

Günümüzde sanat her alanı kapsamaktadırlar,güçlü olana hitap etse neden halkın sorunları işlensin ki? Misal: Yıldız Kenter Ben Anadıolu oyunu :)