19.08.19/18:37

SIFIR yeniden yayında

Başlatan deniz, 18.04.19/12:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Sıfır ın aktif olduğu zamandan günümüze yaklaşık 15 yıl geçti. Sosyal platformlar gelişti, daha çok tartışma ortamı oluştu, daha çok yazı, foto, video paylaşılaibilir oldu vs. o zamanlar çoğu bilgi gerçek hayattan, kitaplardan, tecrübelerden aktarılır, araştırılır, talep edilirdi. Şimdi ise bilgi talepten çok aşırı arz fazlası ile karşı karşıya. bilginin ekonomik bir değer olduğu anlaşıldı ve her türü gözümüze sokularak ve beynimize kazınacak ticari bir metaya dönüştü.

Bizler interneti keşfeden ilk nesillerdik. Farklı bir bir gezegene inen yabancılar gibi kendimizi anlatmak istedik. Sosyal ve fikirsel olarak yeni gezegende sığınaklarımız olmalıydı. Burada o sığınakları yaratmaya veya onlara dahil olmaya çalıştık. Neyimiz varsa ortaya koyduk. Heyecanlandık, sevindik, başarılarımızı kutladık, çoğaldık.

Ama sonra baktık ki bizler bir yere ait değiliz. Ya da öyle zannettik. Farklılıklarımız açığa çıkmaya başladıkça, daha çok sinirlendik, kavga ettik, yorulduk ve küstük. Facebook gibi kanallar çıktıkça da bu sosyal ortamları terkedip bireyselliğe dönüş yaptık. Kozamızı ördük ve edilgenleştik.  Şimdi belki az da olsa guruplara vs yazıyoruz ama buradaki amaç eskisi gibi değil.

Duygusal ve fikirsel olarak değişimini görebilmek adına geçmişine bir ışık tutacak SIFIR'ı yeniden yayınlıyoruz. Eski üyeliğinde halen kullandığın email adresin varsa şifre değişikliği hatırlatma maili atabilir veya yeni bir hesap açarak yazmaya başlayabilirsin. Bu konularda desteğe ihtiyacın olursa info@sifirforum.com a yazabilirisin.

Sevgiler,

SIFIR

Leonardo

Bende burayı tekrar açma düşüncesi var. Sebep: 15 yıldır ülke de çok değişti. Mesela tatil yöreleri çok eşli, örtülü, başörü_mayo giyen insanlar var. 90larda anlatsan herkes gülerdi. Bunun gibi insanların konuşması gereken meseleler var. Yani bu forumun tekrar açılmasının olumlu etkileri olabilir.

Leonardo

Forum olayına aslında ben de çok uzağım. 15temmuz olayından sonra bu değişti. 15yıl önce de durum parlak değildi. Ama şu anda İslam cumhuriyeti modeline geçildi. Yalan bilgi dolaşımı çok arttı örneğin. Burası da buna çare olabilir. O yüzden masrafı nedir? Diye sordum. Bence burayı tekrar açalım
🙂

deniz

ben ihtiyaç duyduğumu farkettim. açık kalmalı ve canlandırılmalı.

Sun Rind

Bir gayrete gerek olmadığını düşünüyorum.

Her şey bir adımla başlar sanırım genellikle bunu göremiyoruz.

İlk adımın sahibi sensin Deniz.

Bakalım diğer adımlar kimlere ait olacak ve ivmesi nasıl belirlenecek... ☺