25.08.19/19:52

Sıfır Felsefe Yarışması (sanal alemde bir ilk özgür bilincin ifade zemininde )

Başlatan flzf, 27.02.08/20:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

çark_che_kiç

sanat  okadar paylaşımcıldırki her kesime her çevreye  çok net bir şekilde kendini ifade edbilir bu köylü patron ağa politikacı aklınıza gelebilecek her türlü sınıf olabililir .....

Sino AtriaL

Alıntı yapılan: fikir - 27.02.08/20:32
sanat kolaycılıktır, doğal olanı olağanüstü göstererek insanları aldatır. sanat eseri diye sunulan bir çok şey insanın özünde olan ama çürümeyle unutulmuş özelliklerdir. sanat diye bunları insana sunmak gerçeği gizlemek gibi bir şey. oysa toplum içinde en geri noktada görünen insanların bile belli yetenekleri vardır. ama bunlar doğal olduğu için dikkat çekmezler. sadece sunucuların yaptığı kabul görür ve yüceltilir.

oysa hepimizin içinde belli şekilleriyle kendini gösteren olağan bir özelliktir.

"sanat iyidir" demek bu boş rüzgarı arkaya almaktan başka bir şey değil...

sanat sıradandır...

devamı sonra...


insan oğlu yıllardr hazetmediği sanatı bayıla bayıla izler oysa.. Neden diye bi soralım seyircimize:

seyirci: Çünkü bana beni en iyi şekilde,en mizahi tarafıyla ve en tinsel özüyle aktarıyor.Güzel ve iyiyi hedefliyor..

Sino AtriaL

Alıntı yapılan: wiseman - 27.02.08/20:32
üzerinden para kazanıldığı yetmiyor..
birde empoze etme güdüsü var oluyor..
sanatın neresi iyi be..ha eğlendirir ama düşünmeyeceksin..
düşündüğünde eğlenmeyi bırakırsın çünkü altında yatan gerçeği görürsün..
gerçek bir kaç güzel şeyin altında yatan kötülüktür..vs.
sanat kötüdür.

üzerinden para kazanmakta ne kadar saçma bi savunma şekli olmuş el insaf.. Dünyada parayla dönmeyen şeyler? e yok be arkadaş.. ayrıca emeğin bi karşılığı vardır hadi örnek ver karşılığı olmadan bi emek? yaşama koşulunu göz ardı etmeden?

Sino AtriaL

sanatın özde iyi bişiy olması kitlereri çekmiştir.. nice insan bir müzik tınısındaki ilahi güzelliğe ruhunu teslim eder.. Özel ve güzel olmasa asla değer görüp asırlar boyu taşınmaz yunan kültüründen doğmazdı.

çark_che_kiç

Sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, gerçek sanatın anlayanı azdır. Onu anlamak için çaba gerekir.

Sino AtriaL


çark_che_kiç

Sanatı bazen, şöyle de tarif ederler: 'İnsan aklının eşya üzerindeki pırıltısı'. Bu, yüzlerce tariften yalnızca bir tanesidir.

Maddi fayda gözeten sanatlardan ayırabilmek için 'güzel sanat' kavramı içinde, sanat'ı şöyle tanımlamak mümkündür: 'İnsanların, tabiat karşısındaki duygu ve düşüncelerini çizgi, renk, biçim, ses, söz ve ritm gibi unsurlarla güzel ve etkili bir biçimde ve kişisel bir üslûpla ifade etme çabasından doğan ruhsal bir faaliyettir.”sanat iyidir

Sino AtriaL

Bu durumda sanatın her halukarda başarılı sağlığa uygun ve faydalı olduğu tezi itinayla savunulur.Sanat adı üstünde üretmektir üretilende toplumun özüdür.Bir toplum özünü yadırgıyorsa sanatıda siler..Böyle birşey mümkünde değildir.

çark_che_kiç

Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.

Bugün sanatın 'duygusal ve düşünsel etkileme gücü'ne sahip oluşu daha belirleyicidir. Bu anlayışa en uygun tanımı yapan Thomas Munro'ya göre; “sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir.”

Sanat, güzel ile uğraşır. Güzel göreceli bir kavramdır. Kendi içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin, acı verici, iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzeldir.


yani sanat hem iyi ve hem güzeldir  (ikiside aynı )

Sino AtriaL

Sanat herzaman erdem taşıdığı sevildiği ve gerekli olduğu için iyidir.. Çünkü yüzyıllar boyu süregelen bi akım kötü olsa neden barındırılsın ki.. Bertold brethc'den tutun Stanilavskiye,siyasi gündemi tablolarında işlleyen picassoya akıllara durgunluk veren mozart'a kadar sanat iyidir :)