18.08.19/06:52

Demokrasi Nasıl Hakim Olur?

Başlatan gobilibozo, 28.02.08/16:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gobilibozo

28.02.08/16:23 Son düzenlenme: 28.02.08/16:25 mylia
Devlet bir toplumu demokratik hale getirebilirmi?

Demokrasiyi içine sindirememiş bir toplum yönetim baskısı ile demokratikleşebilirmi?

Yani demem oki,bu aralar  kürt meselesi başörtüsü meselesi vs bana şunu düşündürdü,demokrasi bireylerde mi başlar yoksa devlet halkında olmayan bu özelliği halkına yönetim yolu ile aşılayabilirmi?

gobilibozo

Ben fikrimi söyliyeyim bari :)

Bireyler demokresiyi içine sindirmedikçe devlet hiçbirşey yapamaz

Demokrasi aslında hiçbir zaman hakim olamaz,kendi kendinibitiren bir sistem çünkü...

Sino AtriaL

27.04.08/13:19 #2 Son düzenlenme: 27.04.08/13:44 Sino AtriaL
Alıntı yapılan: gobilibozo - 28.02.08/16:23
Devlet bir toplumu demokratik hale getirebilirmi?

Demokrasiyi içine sindirememiş bir toplum yönetim baskısı ile demokratikleşebilirmi?

Yani demem oki,bu aralar  kürt meselesi başörtüsü meselesi vs bana şunu düşündürdü,demokrasi bireylerde mi başlar yoksa devlet halkında olmayan bu özelliği halkına yönetim yolu ile aşılayabilirmi?

birkere demokraside demokrasi diye inliyorsanız hükümete oy vermekten vazgeçecek cumhuriyein temellerinin baltalanmasına izin vermeyeceksiniz..

her insanın eşit bir şekilde türbanıymış kürdüymüş alevisiymiş diye ayırt etmeden ve türbanı siyasi araç etmeden yaşamayı bileceksiniz ki istediğiniz beğenmediğiniz demokrasinin çarkları kırılmasın !
ayrıca demokrasinin hakim olmaması diye birşey söz konusu değildir demokrasi en iyi yönetim şekilllerinden biridir..

asya

27.04.08/13:38 #3 Son düzenlenme: 27.04.08/15:16 asya
İşte Sino, demokrasinin ülkemizde ne anlama geldiğini gayet güzel göstermiş: "Benim düşüncemden olana oy ver!"
Halkın iradesinin yok sayılması demek zaten demokrasinin kökünün kibrit suyu ile yok edilmesi anlamını taşır.
Ama bu sadece Sino'nun ya da ülkemizin sorunu değil. Genel olarak dünya bu çizgide ve demokrasi sadece global bir yalan olarak, bile-istene gündemde tutulmaktadır.

Demokrasi küreselleşme karşısında egemenlerin, emperyalizmin silahı haline gelmiş olduğu için ruhuna fatiha okumalı.

Boşuna beklemeyin; yok... bittiiii...

Sino AtriaL

asya kimsenin düşüncemden yana  olmasını istediğim yok,sadece nerede yanlışlık yapıldığı bilinsin istiyorum bunuda her sözümde açıkça dile getiriyorum..

ve koyu bir Mustafa Kemal Atatürkçü olarak bile sevmeyenlere sayg gösteriyor ama en azından onlarında saygı göstermesi gerektiğini vurguluyorum..

ama anlaşılmıyorum forum içi demokraside bu olsa gerek,,,,

UGraSHAMAN

" birkere demokraside demokrasi diye inliyorsanız hükümete oy vermekten vazgeçecek(siniz) .. "
hükümet dışında seçenek bol diyorsunuz yani :)

gobilibozo

Asya aynı şekilde düşünüyorum,halkının anti demokratik olduğu bir ülkeye istediğiniz kadar uğraşın demokrasi filan getiremezsiniz,daha bireyler olarak aynu görüşü paylaşanlar arasında dahi bir anlaşmazlık tahammülsüzlük söz konusu iken karşı bir görüşe demokrasi hayalden öte değildir,toplum fertlerden oluşur fertler düzelmedikçe toplumda düzelmez,sen beni tanımadıkça ben seni tanımadıkça olacak iş değil..

Demokrasi gelsede dediğim gibi kendi kendini çürütecek,her an demokrasinin kendi kurdduğu sandıktan şeriat yahut komünizm çıkabilir ve sistem güm...

eksi273

Hehe, CHPnin parti içindeki demokrasisi, yönetime gelirde dışına yansırsa eyvah.

Sino AtriaL

27.04.08/14:08 #8 Son düzenlenme: 27.04.08/14:29 gobilibozo
Alıntı yapılan: UGraSHAMAN - 27.04.08/14:01
" birkere demokraside demokrasi diye inliyorsanız hükümete oy vermekten vazgeçecek(siniz) .. "
hükümet dışında seçenek bol diyorsunuz yani :)

en azından seçeneksiz kalmak daha iyidir.. diyorum :)

Sapiens

27.04.08/14:10 #9 Son düzenlenme: 05.06.08/13:52 cosinus78
iktidara gelrise  deniz beyin yapacağı şu olur sanıırm  seçim sistemini öyle bir değişir ki her hangi bir parti %79 oy  alamzasa iktidar aprtisi kaznamış sayılır ve Çoğulcu demokrasiyi  monokrasiye çevirmöiş olur