17.07.19/06:37

Evlilik

Başlatan deniz, 17.06.04/11:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

ben dediklerini kendime göre şöle tercüme ediyorum :)

evlilik gibi kötü bir şey yoktur.

evliyken eşin üzerinde iktidar kurmaya çalışır.
mesela sevgilim bana sürekli baskı yapar;
bana der ki: ben senin şuyunum. bunu yapmaya hakkım var.
evlilik olmasaydı hiç böle özgürlüğüm elimden alınmazdı.

;)  

MerxIn

19.07.04/14:40 #11 Son düzenlenme: 18.12.05/14:17 merxin
Ben oyumu evlilige kullaniorum.Simdi evlilik diince herkes zorla evlilik saniyor;gercekten sevdiginiz mutlu oldugunuz biri ile beraber yasamak neden kötü olsun ki?

jeren

bende bunu söylemek istemiştim madem evleniosun kimse seni silah zoruyla oturtmuyo oraya nie sonradan laf yapıosun ki??

Çetin

sokretes e ait olduğu söylenen bir sözü buraya eklemek istedim; "ne pahasına olursa olsun evlenin, eğer eşiniz iyi çıkarsa mutlu bir yuvanız olur, yok kötü çıkarsa o zaman da filozof olursunuz."
sırf bu sebebten evliliği düşünmüyorum. yine de bu kurum şu sırayla ilerleme eğilimi göstermemektedir: *mükemmel uyum * evlilik *şiddetli geçimsizlik *boşanma veya cinnet.(buna filozof olmayı da ekleyelim.)
aksi durumlar herbirimizin gözlemleri arasında vardır. birini sevmek ve onunla akidleşmek,söz vermek bu kadar kolayca yanıtlanabilecek sorulara hedef olmamalı. tek tek evlenen veya evlenmeyen insanların sebebleri, ilkeleri onları bu tür bir seçime götürüyorsa vardır bir bildikleri  

deniz

1. yaratıcılık ve verimlilik kendine dönük olmayı ve konsantrasyon gerektirir.
evliliğin en büyük darbesi insanın bu yönüne oluyor. çoluk çocuk, aile içi diyaloglar ve eylemler insan vaktinin ve düşüncesinin büyük kısmını işgal eder.

2. ayrıca evlilik insanın hayata bakışını ve amaçlarını da değiştirir. çok duyarsınız; işte evlendi bu işleri bıraktı, artık o bir eyyam falan filan.

3. karşı cinsle beraber ortak bir yaşamı paylaşmak tabiatımızda olan bir şey. yani buna bir bakıma mecburuz. ama her şey de olduğu gibi burada da bilinçli ve beklentilerimize uygun çözümler bulmalıyız.

4. evlenmek kanuni birlikteliktir. kadın ve erkek arasındaki doğal ilişkinin yasa ile şekillenmesi bana göre doğru değil.

fatih

evlilik_2 insanin birbirini sevdigini varsaysak bile_cok zor bi kurum.bi kere kesinlikle ozgurlugunde kisitlamalar oluyor,etrafindaki 3. sahislardan kendinizi soyutlarsaniz bi muddet sonra evde muhabbet ortami tikanma noktasina gelebiliyor,ailelerin devreye girip sizi huzursuz etme riskide var,sex hep ayni saatte ayni yerde kesinlikle yapilmamali,fantazileriniz devreye girmezse tehlikeli bi yola gidiyorsunuz demektir
ancak,guzel taraflari yokmu?tabii ki var,sevdiginiz birisiyle hayati paylasmaya basliyorsunuz.bu genisligi verdikten sonra detaylarini siz hayal edebilirsiniz:)

Leonardo

evlilik bence tarla almak gibi bişey. ya da davar almaya. ya da bi iş kurmaya...

doğru kişiyi bulunca sonsuz mutluluk olacağına inanmıyorum. aşk gelip geçici çünkü. akıllı evlilik yapmak sağlam bi eş bulmak bile bi yere kadar. çünkü kaza geçirip tekerlekli sandalyede kalabilir filan...

görücü usulünde de bu düşünce vardır. kendiliğinden olan değil oldurulan bişey yani. ömür boyu koşulsuz sevgi anlaşması.

ya da avrupadaki gibi 3 senede bir boşanıp yeniden evlenirsin.

yani öyle ya da böyle büyük bi sorumluluk. altından kalkabilirsen tarla ürün verir. ortak bişeyler paylaşılır, işler yolunda gider mutlu olursun... ama altından kalkamazsan al sana yeryüzü cehenemi. dünyada karı dırdırının daralta daralta fare deliğine çevirmeyeceği kadar geniş bir alan yoktur.

bu bir kendine güvenme meselesi.

TutuK

Evliliğin tanımını yapmak zor, her kafadan bir ses cıkar, (hayat ortaklığı, hukuk karsısında birleşme ...) o yüzden kolaya kaçıp sosyoloji biliminde var olan evlilik türlerini anlatabiliriz:)

Evlilik eşin seçilmesiyle ilgili olarak ikiye ayrılır:

Dıştan Evlenme: Egzogami
İçten Evlenem: Endogami

İlkinde birey eşini kendi grubu (gruplara da başka bir başlık açabiliriz) dısında ki bir gruptan secer, içten evlilikte ise kendi grubunda bir aday secenilir.

Eş seçildi birde kalacak yer lazım, evlilik kalınan yere göre üçe ayrılır:

Patrilokal
Martilokal
(matrix:P)
Neolokal

İlki ülkemizde cok gördüğümüz kadının erkeğin ailesi ile yasaması, ikincisi halk dilinde iç güveyi olarak adlandırılan erkeğin kadının ailesiyle kalma durumudur, sonuncusu ise Evli çiftin ailelerden ayrı bir eve yerleşmesidir.

Eşin seçimi bitti kalınacak bir yuva da var ama bireye yetmiyo bu başka eşlere yöneliyor buna Poligami denir:)

Poligami nin cinsiyete göre iki türü vardır:

Poliandri
Polijini

İlki bir kadının birden fazla erkekle evli olma durumu, diğeri ise bir erkeğin birden fazla kadınla evli olma durumudur.

Birey tek eş bana yeter diyor ise buna Monogami denir.

Siz hangilerden yanasınız, hangilerine yüz vermezsiniz, ve evlilik sizce nedir?

fatih

egzogami,neolokal,_aslinda polijini de uyar ama poliandri hakki doguracagindan_mecburen monogami :)

Leonardo

bazen kadınların beynine kazınmış bir programdır. dişinin gücünü erkeğe devretmesidir. efendi köle ilişkisidir. ender olarak tam tersidir.

bazen de özgürce hayatı paylaşmaktır.