20.07.19/11:24

Evlilik

Başlatan deniz, 17.06.04/11:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

evliliğin bir tür sözleşme olduğunu unutumamak lazım..

evlilik getirileri ve götürüleri olan bir müessese.

insanlar birlikte yaşamaya gereksinim duyan yaratıklar... hele karşı cinsle olan birliktelikler uygun bir seçim olduğunda birbirini tamamlar nitelikte olur..

bize çalışmak zor gelsede hiç sevmediğimiz insanlarla bir arada olmaya ve sevmediğimiz bir işi yapmaya mecbur kalırız mesela. bu tür durumlara para kazanmak için aşırı çaba göstermemize rağmen sıra evliliğe gelince bunun binde birini göstermek istemiyoruz.

evlilik iki insanın kendi özgürlüklerini kaybetmeden dayanışma, sevgi ve zevkli bir ilişkiye dönüşütürülebilir.

asya

06.10.06/19:44 #121 Son düzenlenme: 06.10.06/19:45 deniz
Alıntı yapılan: deniz - 06.10.06/18:48
iki insanın bir araya gelmesi beraberinde birlikte yaşama gereksinmleri doğuruyor..

bu gereksinimler geleneksel modellerde iktidar ilişkisi içinde çözülür..

evlilik de benzer süreçlerin yaşandığı bir kurmdur..

eğer ilişkiler egemenlik formatından çıkarılıp, bireysel özgürlük ve kimlik üretimi sağlanabilirse evlilik güzel bir şeydir.

Şu "eğer" var ya deniz!
Sanırım bütün mesele özgürlüğün sağlanması ve sürdürülmesi. Bir süre başardığınızı düşünürsünüz, ancak zamanla koşullar değişip, istekler de buna uydukça ödünler artar ve kişilikte törpülenmeler başlar.

cmnsl

bence evlilik çok sıkıcı bişey tamamen iki insanın birey olarak yaşama hakkı kısıtlanıyo herseyı sureklı beraber yapma gıbı bır zorunluluk doguyo..bu yüzden aradaki aşk ta ölüyo bence evlilik aşkı öldürüyo...

deniz

Alıntı yapılan: hayyam - 06.10.06/19:44
Alıntı yapılan: deniz - 06.10.06/18:48
iki insanın bir araya gelmesi beraberinde birlikte yaşama gereksinmleri doğuruyor..

bu gereksinimler geleneksel modellerde iktidar ilişkisi içinde çözülür..

evlilik de benzer süreçlerin yaşandığı bir kurmdur..

eğer ilişkiler egemenlik formatından çıkarılıp, bireysel özgürlük ve kimlik üretimi sağlanabilirse evlilik güzel bir şeydir.

Şu "eğer" var ya deniz!
Sanırım bütün mesele özgürlüğün sağlanması ve sürdürülmesi. Bir süre başardığınızı düşünürsünüz, ancak zamanla koşullar değişip, istekler de buna uydukça ödünler artar ve kişilikte törpülenmeler başlar.

özgürlük problemi belki farkında değiliz ama yaşamın tüm alanlarında hakim.
evliliklerde diğer yaşam alanlarına oranla yaşama müdahale etmek daha kolay olduğundan ancak burada daha belirgin olarak bu sorun farkediliyor.

halbuki yaşamın tümüne bu gözlükle bakıp, özgürlük bilincine sahip bireyler olaiblirsek bu sıkıntılar evlilik de dahil olmak üzere hiç bir platformda yaşanmaz..

hatta diyebilirim ki evlilik bunun yaşanabilceği en kolay ortam olur.

son tango

gece 2am;

kadın:ben bi hava almaya çıkıyorum

başka birgün;

_erkek:bu akşam bizim kızlar bana oturmaya geliyor

diğer bir gün; bugün seni becermek istemiyorum.hatta bugün,senin yüzünübile görmek istemiyorum

_a filmine gidelim mi?
_ona mı?? iğrenç,bence b ye gidelim

-deniz kenarına mı gitsek?
-üşüyorum,kapalı bi yer olsun

-x lere gidelim mi?
-yok,,y lere gidelim

-amma miskinsin,sabahtan beri pinekliyorsun,bi dısarı çıkalım
-ama çıkmak istemiyorum

-nasıl,yemeğimi beğendin mi?
-hayır,kötü olmuş

annem çok hoş kadın diil mi?
-yoo,hiç sevmiyorum onu

neyse,sonsuza kadar gidebilecek bu dialogları kaç kişi becerebiliyor? yada bu dialogsuz bie evliliği gdiyor?

deniz

birlikte yaşamak beceri ve uğraşı gerektirir.

getirilerini istiyorsan katlanırsın ve başarırısın.. aksi durumda herkes diledğini yapmakta zaten serbest..

son tango

katlanırsın ile başlayan bir cümleden sonra mutluluk nasıl gelcek merak ettim dorusu..hehe...katlanmak ha?? vay be..:)

cananca

aman ya son tango...
hiç erkeklerde hata yok dimi?
annenle baban neden evli hala ?bizimkiler niye evli..tamam zor bir kurum ama annemden vazgecemiyorsan eşindende vazgecmemeyi ögreneceksin..onu aldatarak degil uf uff layarak degil sverek ve sayarak...(lafım sana degil yanlış anlama)

son tango

canan..ca,hiç kadınların yüzünden die yazı var mı? karşılıklı tabii...

cananca

iyide niye kızdın..msjın sonunu okumadın heralde..neyse ya..ne haliniz varsa görün..dullar partisi verin.banane ya.ben sana boşver takma dedim ve kendi düşüncelerimi attım ortalıga.