22.08.19/00:07

Evlilik

Başlatan deniz, 17.06.04/11:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anny bonny

Alıntı yapılan: leke - 21.04.05/00:17
evet bony aynen böle.

peki tüm bunlar neye hizmet ediyor.

bireysel çıkarlara mı yoksa ... ?


hayır, bireysel çıkarlara değil. zaten saydığım şeylerin bireysel çıkarlara hizmey etmesi mümkün değil. garanti altına alınan üreme ve çoğalma ne gibi bir bireysellik içerebilir mi?

insanoğlunun neslini devam ettirmek içgüdüsüyle koşullanmış üreme yeteneği uygarlıkla birleşince ve üzerine tabakalaşmış toplumudaki ekonomik kooperasyonun gerekliliği ya da avantajı eklenince evlilik kurumunun doğması gayet doğal ve dahası çok akılcı görünüyor.

ama sanırım önemli olan, bunları farkedebilecek bir çağda yaşayan bizlerin evlilik algısının ne durumda olduğu?

bu sosyolojik açıklamaların bilincinde olan biri neden evlenir?

ya toplum normlaraına, kurallarına uyumlu bir yaşamı seçtiği ya da bu kurumun doğuş sebeplerini kendi yaşamında istediği için: yani karşı cinsi mülk edinme, yasallaşmış cinsel ilişki ve ekonomik kooperasyon.

fatih

27.04.05/21:32 #71 Son düzenlenme: 27.04.05/21:44 leke
Alıntı yapılan: Blöf - 22.04.05/05:40
birlikte yaşayan iki kişi evlenmek zorunda değil,
iyi bir ilişkinin kıstasları:
1.birbirlerine ayırdıkları zamanı her ikisininde yeterli görmesi,
2.baskı görme ve baskı yapma yapısının uyumlu olması.
3.....?


fazla birşey bulamadım...

3_ten uyumu

4_ortak zevkler

5_sigara vs.

6_sosyolojic etkenler


7_aile ilişkileri

vs...

8_anlayışlılık


Linate

evliligın olumlu veya olumsuz yanları bır tarafa ınsanların toplumsal yetısme tarzı ıle ılgılıde olabılır
sadece severek evlenmek degıl mıras baska bır yere gıtmesın dıye de zorlaevlendırılen ınsanların ıcınde yasıyoruz ve akraba evlılıklerı sonucta toplumsal baskıdan kurtulabılmıs ınsanlar evlılık kavramını kendıne gore yorumlayıp bu tur bır ılıskıye evet yada hayır dıyebılıyorlar pekı ya bu toplumsal baskıdan kurtulamamıs ınsanlar ....ıste burada dusunmek lasım....

HellChild

evliyken başkasıyla cinsel ilişkiye girmek mi
işte bu cinayet sebebi
asla yapmam yapanı da tanımam

abi

Alıntı yapılan: HellChild - 29.04.05/20:33
evliyken başkasıyla cinsel ilişkiye girmek mi
işte bu cinayet sebebi
asla yapmam yapanı da tanımam


ulan bi de bana kro,yobaz falan dersin
asıl yobaz sensin oğuzz

nicom

abartılıyor bence..
kimse bosanmak icin evlenmez...yıkmak icin yapmak ancak aklından zoru olanların isidir..
iş bosanmayada gelirse sonunda olum yok..nasıl evlendiyseniz aynı tevazuyu gostererekte bu ilişkiyi noktalarsınız..yada tam tersini yapın ne gecer elinize sadece nefret ve illallah..

ayrıca insanlar bisileri legallestirmek icin evleniyorsa zaten ben o ilisklinin bazi boyutlarından suphe duyarım..
birde evlilik kurumu tanımlaması hosuma gitmiyor..kurum ne demektir..legalestirilmis davranıs kalıplarının onceden belirlenmis planlara normlara gore yurutulmesi..
içinde askın ,sevginin oldugu yerde kural sisileleri yada kurumlastirma cabalari manasız..
zaten evlilik gibi bir cılgınlıgı ancak ask gibi bir yogunlukla makul gorebilirsiniz..ve ask ne kadar kural tanır ki..

abi

tabi hocam eğer aşkı var kabul edersek haklısın
ben inanmam aşka maşka
yaşasın tek gecelik ilişkiler

nicom

inanmadıgın seyi var edemezssin zaten..
ve..
bir cok sey sen inandıgın icin vardır..
yada..
zaten varlardır ve sende inanırsın..

ask..varmıdır da inanan inanir yada yokta biz var olmasını istedigimiz icin,boyle bir inanca ihtiyac duydugumuz icin hissedilir mechul..
farketmez..
ama onkabulune bakılırsa ben haklıyım ancak sende haksız degilsin..tek gecelik iliskilere olan inancın belkide senin ask tanımlamandir..
oda farketmez..
ama evlilik senin ask tanımlamana ne kadar uygun o cok farkeder..

buz

eğer yaşanan evlilikler insanı boğar hale geliyorsa bu o insan buna izin verdiği içindir.

şikayet ederek belki de  intikam almaya çalıştığı kurum baştan aşağı kendisidir.

yıpratarark yok edilemez-içinden çıkılır ya da içinde kalınır.

ateþ hýrsýzý

Evlilik o anda bulunulan, bir çifti çevreleyen toplumsal, ahlaki, ekonomik ve kişisel koşulların çözümü için medet umulan, toplumsal ahlaki onay mekanizmalarının harekete geçmesi ile çiftlere nefes alma şansı veren, buna bağlı olarak toplumsal ekonomik koşulların görece iyileştirilmesini sağlayan, sağlamasa da görece bu olanağı sunan, olası yalnızlık ve gelecekteki yaşlılık durumuna karşı güvenceler içeren bir kurumdur. Evliliğin çiftler arasında sevgi ile başlamış olması bu durumu hiç değiştirmez.

Evlilik bu somut hali ile toplumsal ahlak ve hukuk ile çok sıkı bağlar içerir. Evliliğin soyut bir tanımının yapılabilir olması evli çiftlerin ondan farklı beklentiler içinde olabileceği gerçeğini değiştirmez. Çok ideal gibi görünen ve uyumlu biçimde yürüyen evliliklerde bile evlilik kurumunun rolü ve çiftlerin birbirlerinden beklentileri özde farklı değildir. Peki teorik ve etik planda evlilik kurumunun bu kadar yerden yere vurulmasına rağmen hala bu kadar güçlü olması ve talep görmesini neyle açıklayabiliriz? Ki onun yanıtıda evliliğin toplumsal yaşam örgüsü içinde bir çok talebe pratik çözümler ürettiği, geçici de olsa bazı cevaplara sahip olduğu gerçeğidir. Bunu hem toplumsal ahlaki onay mekanizmalarının aykırı bireye karşı tehditkar konuşlanışının iktidarı ile hem de gündelik yaşamda toplumsal ahlaki ekonomik desteği arkasına alma hali, cinsel ve bireysel yalnızlığa kesin bir çözüm sunması, tüm desteklerin toplumsal yaşamın her alanında pozitif sonuçlar doğmasına yol açması hali ile de açıklayabiliriz.

Ancak tüm bunlar durumsal bir değerlendirme üzerinden yapıldığından yaşamın değişken ve akıcı ritmi içinde kalıcı olamazlar. Evlenen genç çiftler yaşamın önlerine çıkardıkları sorunlar, zorluklar karşısında değişmeye başlarlar ki birbirilerinden beklentileri de değişmeye başlar. Statik ve kalkerleşmiş bir yapı içeren evlilik kurumunun çiftlere beş yıl önce sunduğu çözümler beş yıl sonra çoktan çözüm olmaktan çıkmıştır artık. Çünkü o çifti oluşturan bireyler beş yıl önceki bireyler değildirler artık. Evliliğin sunduğu çözümleri şevkle kabul eden bireyler, yaşama bakışları ve yaşamdan beklentileri fazlasıyla değiştiği için ne birbirleri için ne de evliliğin beş yıl önce sunduğu çözümler için uygun insanlardır artık. Tabii burada beş yıl bir örnek bu altı ayda da böyle olabilir on yılda da. Demek istediğim evlilik statik bir kurum olarak her zaman yaşamın gerisinde kalmaya mahkumdur, tıpkı yasalar gibi...

Sağlıcakla,


:mellow: