25.06.19/02:09

Görücü usulü evlilik

Başlatan deniz, 17.06.04/11:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali hoca

görücü usulü ile flort usulü arasındaki fark bence birinde anneler teyzeler damada gösteriyo damat beyeniyo diyerinde ise direk olaya damadın kendi dalıyor :) :)

gobilibozo

O çevre her iki durum içinde kısmen geçerli,boşanmaya halkın yaklaşımı hemen her yerde aynı(fil dişi kulelerdekiler dışında)yandıkmı yanmadıkmı bilmiyorum uzmanlarımız öle diyo onlar diyosa doğru diyodur  :P

samanyolu

Alıntı yapılan: deniz - 03.07.04/21:29

-----

1. daha çok muhafazakar çevrelerde uygulandığı için aile kurumu daha ciddiye alınıyor.
...
3. aracılar evlilik öncesi ve sonrası sorunlarda aracı oluyorlar.

4. görücü usulünde ailelerde karar verme sürecine katıldıkları için sorunlara da sahipleniyorlar. bu da müstakbel ailenin ve gerçekleşen ailenin evlilik problemlerini çözmede yardımcı oluyor.

Evet, gençler kendileri karar verdiklerinde, kimi aileler hoş karşılamayabiliyorlar, büyümüşte kendi başına karar veriyormuş gibi.Ya erkek beğenilmiyor, ya kız beğenilmiyor,zıtlıklıklar,sevimsizlikler hep devam ediyor.Ama aileler istekli olunca her yönden gençleri kalkındırıyor ve destekliyor, arası açılınca dahi araya girip düzelttiriyorlar.Aile problemi en büyük boşanma nedenlerinden.senin ailen, benim ailem kavgaları.severek evlendikleri sevgi nerde kalıyor araki bulasın.

Sapiens

Bu başlık 20 yıl öncesi için  sağlam bir başlıktı ama günümzüde herkesin evlilik dışı ilişkileri bu kadar yaygınlaştırıdğı dönemde bu konuyu tartışmak yanlış (görücü usulü ilişkiler bırakın evliliği adam kzı arakaşıyla çıkacak bir yerlere gidecek diyorki ya benim kanka var onun içinde bir arakdşaını getirimisn diyro sonra brilikte gidilcek eyre gidiyrolar asıl kişielr tamam birbrileriyle tanışıyrolar ama diğerleri  görücü usulu takılıyrolar 

Khaos

Alıntı yapılan: gobilibozo - 25.03.08/19:28
O çevre her iki durum içinde kısmen geçerli,boşanmaya halkın yaklaşımı hemen her yerde aynı(fil dişi kulelerdekiler dışında)yandıkmı yanmadıkmı bilmiyorum uzmanlarımız öle diyo onlar diyosa doğru diyodur  :P

Sen ne güzel çıkıyorsun işin içinden öyle biraz da senin gibi olmayanlarla empati kurmayı dene. O çevre nasıl iki durum için de geçerliymiş? Yaşadığım çevrede görücü usulü ile evlenen kalmadı bu bir. İkincisi insanlar spor olsun diye boşanmazlar. Boşanıp sonraki yaşamında evlenip mutlu olanlar da var. Gelenekler içinde sıkışmış olsaydı ne boşanabilir ne mutlu olabilirlerdi. Birde hata şurada. Aile öncelikle çiftler arasındaki bir anlaşmadır. Yani burada önemli olan evliliğin kendisi değil merkeze kurumu ve imzayı koymuyoruz o durumla muhatap olan insanları koyuyoruz. Boşanma olmuyor da ne oluyor sanıyorsun o zaman? Ne olacak,aldatıyorlar birbirlerini. Üstelik bu hele boşanmaya karşı çıkan çevrede ise erkek aldatıyor kadın ağlıyor tersi olunca da kadın namussuz olmuş oluyor. İki insanı ömür boyu birbirine bağlayan şey bir imza olamaz. Eş bulma imkanı olmayan, kızlarla ya da erkeklerle tanışamayan bireyler de mecburen aileleri vasıtasıyla buna olanak buluyor ki o nedenle görücü usulü evliliklerde bireylerin bu bağdan kurtulma şansı olmuyor. Daha da vahimi ki hiç görmek işine gelmiyor bu noktayı; her iki cins de çalışıyorsa görücü usulü pek olmamakta. Genelde ev kızları için varolan bir durum. Böyle olunca da tabi boşanamazlar ne yapacak kadın. Kadını boşayamaz erkek çünkü eve yollamış oluyor. Ama ev işçisi yapıyor. Dışarda metres tutuyor sonra yemek yemek için eve gidiyor. Devlet e ne bakıyorsun salak o. Kurumsal düşündüğü ve ahlakı dayatıp 18 yaşından sonra bile sevgili olmuş çiftlere evlenmeden dolaşmayın şeklinde saçmasapan ilkelerle savaş açtığı için herkes görücü usulü evlensin ister. Aman sex yapmasınlar, sevgili olmasınlar kıyamet kopar. Baskı baskı. Bundan başka işe yaramaz çok bilmiş kurumlar topluluğu hele ki ülkemizde. Fildişi kule derken de kimden bahsettiğin ortada. İlla evliliği önemseyecez ilk önce sevgiymiş,şuymuş buymuş fani tabi. Evliliklerin yürümeme nedeni de daha ilk bilemedin 2. 3. ilişkide hiç tanışmayan iki insanın hemen evlenmek zorunda olması. Yok öyle erkek kız dolaşsın, birbirini tanısın evlenince tanırlar. Buna uymayanların adını çıkaran dedikodularla yine görücü usulünü dayatan toplum ile aynı. Tanımadığı ile ömür boyu yaşayabileceğini neye göre belirliyor bu insanlar? Hiç topluma göre. Evlendin yuva kurdun artık olur böyle kazalar. Anlaşamazsın,olur derler,kadın dayak yer gene olur derler affet. Mutlu değilim der yine zaten evlilik başkadır canım cicim ayları geçer derler.Ee ne bu? Hiç adet yerini bulsun. Sonuçta ihtiyaçlar da var normalde yasak edilip, günah sayılıp, evlenince kurdelası kesilen. Halkın bakışı her yerde aynı derken de kendini kast ediyorsun yine sadece bu noktada. Evliliğin bozulmasını istemez kimse sonuçta. Ayrılık demek. Bununla da boşanmayı ayırmak gerek. Zorla güzellik olmaz. Ama görücü usulünde genellikle olur. O yüzden görücü usulünün bu istatistiğe göre de berbat birşey olduğu ortaya çıkar böyle bir şey tesadüf e bırakılamayacağı için. Uzman mış. Devletin uzmanı. Yerim ben onun uzmanlığını o kadar psikoloji ve sosyoloji fakiri değiliz. İstatistiklerden kitle ve gelenek yapısına hiç bakmadan çıkarılmış sayısal sonucu böylesine tersine yorumlamak için malzeme yapmak uzman değil ahmak yorumudur.

gobilibozo

26.03.08/14:52 #35 Son düzenlenme: 26.03.08/14:58 gobilibozo
Sen ne güzel çıkıyorsun işin içinden öyle biraz da senin gibi olmayanlarla empati kurmayı dene. O çevre nasıl iki durum için de geçerliymiş?

Empati kuruyorum khaos iki durum içinde geçerli hala toplumda evlilik kurumu kutsal,herkes evlenirken tek olmasını arzu ederek evlenir,sende biraz anamuhalefetliği bırak..

Yaşadığım çevrede görücü usulü ile evlenen kalmadı bu bir. İkincisi insanlar spor olsun diye boşanmazlar.

Sanki sen uzayda yaşıyorsun,benim çevrem için de geçerli hiç kalmadı denilecek kadar az,kendileri görüp seviyorlar,tabiki spor olsun diye kimse boşanmaz,evet belki bazı bölgelerde boşanma daha sert karşılanıyor ve toplumsal baskı ile boşanamıyor çiftler bir ömür zindan hayatı yaşıyorlar,ama bu yolla evlenipte mutlu olan da çok,sebep?

Kişi kendisi sevdiğinde gözü iyi görmez,denkmi değilmi kestiremez,kör kütük aşık olmuş evlenecek,sonra yanıldığını görecek,sevgiyle bitmiyor denklik gerek,her bakımdan uyşma gerek,fakat görücü usulünde tarafları iyi tanıyan çöp çatanlar denk olduklların akarar veriyor,anlaşabileceklerini hissediyorlar ve tanıştırıyorlar,tanışan çiftler elektirik alırsa evleniyorlar,bu eleştirilcek bir uygulama değilki son derece sağlıklı,tabi olumsuz etkileride olabilir ama genel olarak güzel birliktelikler oluyor...

Evet doğru kadın aldatılınca namussus oluyor,ama doğrusu bu değil tabi,bak ben kendi çevremden örnek vereyim,babannem dedem gurbete gittiğinde onunla gitmemiş,dedemde bu arada bir kızla tanışır ve evlenmek ister,evlenirde babannem ne yapar?dedemi boşar bundan 60 sene evvel bunu yapıyor,boşanmaların parmaklasayıldığı dönemde,tabi dayısının hakim olmasının bir payı var bu durumda,ve bu örnek tektir..Yani khaos her kes senin tahmin ettiğin şekilde yaşamıyor...

Çalışanlar için neden mümkün olmuyor?Çalışıp bu yolla evlenen çok,abim ve yengem mesela,tabi ev kızları sosyal hayattan genelde uzak yaşadığı için bu yolla evlenmeleri normal,yapma khaos nasıl bu genellmeyi yaparsın,tanıdığım büyüklerimin çoğu böyle evlendiler ve köle değiller,kadına bu gözle bakan insan değildir zaten,ayrıca bu yaklaşım bir düşünceden kaynaklanır,tahsilli insanlar arasında da çok yaşanır hatta daha fazla yaşanır,iktidar kavgası olduğundan...

Sana sorarım khaos ne faydası var insana gayri meşru ilişkilerin?Buradan kastım sevgi değil,taş değil sevecek tabi,konuşacak anlaşacak,ama masumiyeti çığrından çıkarmanın ne anlamıo var ne yararı var pişmanlıktan ve utançtan başka?

Tanımadığı ile evlenmiyor tanıyor karar veriyor öyle evleniyor tabi hiç tanımayanlarda var onlarında ne çıkarsa bahtlarına oluyor,kötü oluyor :P

Senin bahsettiğin uçta örnekler ne kadar yalnışsa ahlaksızlığın meşrulaştırılması da okadar hatta daha yalnış...

Araştırma nasıl yapıldı bilmiyorum ama bana mantıklı geldi dediğim sebeplerden ötürü,denklik meselesi daha önde tutuluyor bu evliliklerde ve daha sağlam olabiliyor,tabi bu demek değildirki illa böyle evlenilsin...

güneþinkýzý

Gayri meşru ilişki ne oluyor, anlayamadım,,!,,

wiseman

Alıntı yapılan: MIKE-TYSON - 03.07.04/19:07
ben huyunu suyunu bilmediğim tanımadığım bir kızla nasıl evleneyimki?
ya bana tersse?
bana tersse benim açımdan sorun omaz çünkü ben erkeğim o dusunsun nasıl olsa köylu kızı olduguna göre bekarete onem veriri benim açımdan kayıp olmaz yani  onlar içinde büyük cesaret.

bir bayan için ileriki yaşlar bekar kalma ihtimali olunca,dul kalmak dahada avantajlı.
toplum içerisinde eziklik yaşamak istemyen görücü usulü evlenir ve bunun içinde evet mike bu kızların hepsi cesur..

güneþinkýzý

Aşkın tanrısal anlamından soyunup ergenlik erotizmine indirgenmesi, 17 ve 18. yüzyıllarda Fransa’da doruğa ulaşır. Avrupa’da yaşanan kadın aşkıyla ilgili bu değişim, hazcı–estetik bir yoruma ulaşır ve vaktiyle aşkın hapsedildiği dinsel ya da kurumsal bağlılıkla düşmanca bir karşıtlık içine girer.

“Aşk, doğası gereği gayri meşrudur ya da daha doğrusu meşruluğa karşıdır.” görüşü egemendir artık.

Werner Sombart, Aşk, Lüks ve Kapitalizm

Bu bir psikolojik dayatma halini alır!

Khaos

Klasik gobilibozo çelişkilerini bir bir analiz etmeye başlayalım hemen.

Alıntı yapılan: gobilibozo - 26.03.08/14:52
Empati kuruyorum khaos iki durum içinde geçerli hala toplumda evlilik kurumu kutsal,herkes evlenirken tek olmasını arzu ederek evlenir,sende biraz anamuhalefetliği bırak..

Daha baştan muhalefet olduğum için bunu olumsuz birşeymiş gibi eleştirerek, genel ne derse o doğrusudur fikrini beyan edip ne derece objektif olabildiğini de göstermişsin.

Sanki sen uzayda yaşıyorsun,benim çevrem için de geçerli hiç kalmadı denilecek kadar az,kendileri görüp seviyorlar,tabiki spor olsun diye kimse boşanmaz,evet belki bazı bölgelerde boşanma daha sert karşılanıyor ve toplumsal baskı ile boşanamıyor çiftler bir ömür zindan hayatı yaşıyorlar,ama bu yolla evlenipte mutlu olan da çok,sebep?

Mutluluğun tanımını bunu kesinen kabullenmiş anne babana bakarak yaparsan öyle olur. Benin babam da öyle evlenmiş üstelik baskıyı sevmeyen iyi biriydi, ama yine de bu durum eğitimi ondan daha düşük olan ve çalışma imkanı bulamayan ve ev kadını olan annemi nadir de olsa zaman zaman  ezmesinin önüne geçmedi. İnisiyatif her daim ondaydı. Bunu da şimdi senin ailende varmış o diye saçma yerlere çekme çünkü sebep ortada.

Kişi kendisi sevdiğinde gözü iyi görmez,denkmi değilmi kestiremez,kör kütük aşık olmuş evlenecek,sonra yanıldığını görecek,sevgiyle bitmiyor denklik gerek,her bakımdan uyşma gerek,fakat görücü usulünde tarafları iyi tanıyan çöp çatanlar denk olduklların akarar veriyor,anlaşabileceklerini hissediyorlar ve tanıştırıyorlar,tanışan çiftler elektirik alırsa evleniyorlar,bu eleştirilcek bir uygulama değilki son derece sağlıklı,tabi olumsuz etkileride olabilir ama genel olarak güzel birliktelikler oluyor...

Hiç bu kadar saçma teoride görmemiştim. Annen mi söyledi bunu sana? Kişi aşık olurmuş,kör olurmuş göremezmiş ama başkaları daha iyi görürmüş,hadi yaa? Evlilikten bahsediyoruz ebeveynlerin vereceği nasihatlerden değil. Evlilik kararı bireylerce alınmalı. Ailenin ve çevrenin uygun gördükleri bireyler için uygun olma ihtimalinden yoksundur. Hala annem beni tanımaz,beni benden başka kimse de tanıyamaz hele ki ebeveynlerim ve çevrem hiç tanımaz kendi kafasındaki kendine uygun olan imajımı tanır ama ben o değilim. Anlaşabileceğim biri bulabilme ihtimalleri de kendi daracık sosyal çevrede yoktur. Benim hayatım hakkında öneride bulunmanın ötesine geçen çöpçatanlık kurumlarının da canı cehenneme der kendi seçimime güvenip kör olurum daha iyi ne yani. Çok da bilirler, sonra da kaynanam kayınbabam der dururlar. Yemezler çok biliyorlarsa boşanıp kendileri yeniden evlensin. Banane onların uygun gördüğü kişilerden, ağzım var dilim var hayret birşey.

Evet doğru kadın aldatılınca namussus oluyor,ama doğrusu bu değil tabi,bak ben kendi çevremden örnek vereyim,babannem dedem gurbete gittiğinde onunla gitmemiş,dedemde bu arada bir kızla tanışır ve evlenmek ister,evlenirde babannem ne yapar?dedemi boşar bundan 60 sene evvel bunu yapıyor,boşanmaların parmaklasayıldığı dönemde,tabi dayısının hakim olmasının bir payı var bu durumda,ve bu örnek tektir..Yani khaos her kes senin tahmin ettiğin şekilde yaşamıyor...

Bu örnek tek demişsin çevremde demek ki benim tahmin ettiğim gibiymiş. Ayrıca dedenin babaannen ile evli iken başka biri ile evlilik kararı alabiliyor oluşu da ilginçmiş dayın olmasaymış da birşey olmuyormuş o daha da ilginçmiş.

Çalışanlar için neden mümkün olmuyor?Çalışıp bu yolla evlenen çok,abim ve yengem mesela,tabi ev kızları sosyal hayattan genelde uzak yaşadığı için bu yolla evlenmeleri normal,yapma khaos nasıl bu genellmeyi yaparsın,tanıdığım büyüklerimin çoğu böyle evlendiler ve köle değiller,kadına bu gözle bakan insan değildir zaten,ayrıca bu yaklaşım bir düşünceden kaynaklanır,tahsilli insanlar arasında da çok yaşanır hatta daha fazla yaşanır,iktidar kavgası olduğundan...

Yengen ile abinin böyle evlenmiş olması nesnel örnek değildir sürekli kendi akrabalarından bahsedip hayat senin sandığın gibi değil diyorsun. Sen benim gibi yaşıyorsun da demedim genel açıdan eleştirdiğim durum için senin sülaleni referans olarak da almadım. Asıl hayat senin akrabalarından ibaret değildir. Tahsilli insanlar arasında iktidar kavgası olmaz saçmasapan konuşuyorsun. Tahsil iktidar kavgasına yol açar düşüncen de gerici bakış açısıdır. İki kişinin birbirlerinin kişiliğine saygı duyması ve bunun yanında zaman zaman çatışşmaları iktidar kavgası değildir. Anlaşılan senin kastın sadece erkek ne derse o doğrudur anlayışına hizmet ediyor kadının başkaldırısına ya da bireysel eşitlik arzusuna iktidar kavgası adını verip kendini kandırıyorsun her zamanki gibi. Senin için aile olsun da çamurdan olsun öbür türlüsünü günah sayıyorsun ve tahsili de kavga sebebi görmek yoluyla cehaletin savunusunu yapmayı sürdürüyorsun.

Sana sorarım khaos ne faydası var insana gayri meşru ilişkilerin?Buradan kastım sevgi değil,taş değil sevecek tabi,konuşacak anlaşacak,ama masumiyeti çığrından çıkarmanın ne anlamıo var ne yararı var pişmanlıktan ve utançtan başka?

Sanane? Ne faydası varsa var. Gayri meşru ilişki ne demek? Konuşturma şimdi beni kötü kötü. İlk tanıştığın erkekle evlenip yatağa girince meşru oluyor da ne oluyor? İlk günden daha ikinci dereceden sapık fantazilerinin esiri olursan bir denyonun (olmamasını dilerim tabi böyle birşeyin) o zaman görürsün gayri meşru ilişkinin faydasını. Evlendin meşru oldu ama meşruluk bacak arası namus a devletin verdiği onay mührü olduğu için artık o adamdan da nah kurtulursun. Ya da kendim için söyleyeyim sevdiğim kadının ev halinde ya da birliktelikteki saplantılarına ve lüzumsuz depresyonlarına ilk kez şahit olduktan sonra ayvayı yemiş olur bu gerekçeyle de hemen boşanmaya kalkarsam duygusal olarak herkesce linç edilirim o yüzden gayri meşru ilişki iyidir tanımamı tanışmayı sağlar gerçek anlamda. Sanki ebeveynler uzman psikolog yaa gençlerin gördüğü hiç birşey göremez onlar oyalanacakları sonuç ile ilgilenirler buna da senin mutluluğun için derler sadece yalandan.

Tanımadığı ile evlenmiyor tanıyor karar veriyor öyle evleniyor tabi hiç tanımayanlarda var onlarında ne çıkarsa bahtlarına oluyor,kötü oluyor Tongue

Senin bahsettiğin uçta örnekler ne kadar yalnışsa ahlaksızlığın meşrulaştırılması da okadar hatta daha yalnış...

Bu mu güzel? Hiç tanımıyor ne çıkarsa bahtına yok yaa ee? Sen öyle yap ne çıkarsa bahtına. Ama sonra niye bahtsızım Allah ım dersen, bende senin salaklığın hiç dua etme derim.

Ahlaksızlığın tanımını nereye göre yapıyorsun? Hiç ahlaksız tanıdığım yok ve hiçbiri de görücü usulü ile evlenmiş değil iyice saçmalamışın savunacam diye bu usulü. Hadi tamam evlenmeden birlikte olma ona birşey demiyoruz da görücü usulü ahlakın tecellisi midir hiç mi kendi aklın yok, beyinsiz misin de ebeveynlerin evleneceğin alternatifleri sununca  ahlaklılık oluveriyor?

Araştırma nasıl yapıldı bilmiyorum ama bana mantıklı geldi dediğim sebeplerden ötürü,denklik meselesi daha önde tutuluyor bu evliliklerde ve daha sağlam olabiliyor,tabi bu demek değildirki illa böyle evlenilsin...

Araştırma sayısal istatistik üzerinden yapılmış. Görücü usulü evlenenlerin, toplumsal açıdan boşanma olasılığı düşük olduğu için de bu sonuç çıkmış normal olarak. Buna bakarak varoşlarda yaşayıp tonla çocuğun çamaşırını yıkayan kadın ile kente inme ve çalışma izni toplumsal açıdan sadece kendinde olan ve her gece türlü pavyonlarda takılıp içen eve dönüp bir de karısını haşlayan bütün çiftlerin boşanmadıklarına bakıp daha mutlu oldukları saçma sonucu çıkarılmak suretiyle ahmaklık yapılmış. Sana da daha mantıklı ve doğru gelmiş. Aferin sana; kendi dengini bulamayacağını düşünen insan.  :P