20.06.19/09:41

Korku kültürü

Başlatan asya, 07.04.08/17:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

Korku kültürü yaşamda gücü temel olarak kabul eder. Hayatta en önemli şey güçtür. Bu nedenle yaşam sürecinin kendisini sıfırlar. Mutluymuşsun, coşkuluymuşsun, zevk alıyormuşsun hiçbir önemi yok. Seni güçlü kılıyor mu, kılmıyor mu ona bakacaksın. Bu da sonuçlarla belli olur. Mevki edindin mi, para kazanıyor musun, şöhretli misin, göster bana! Böylelikle yaşamın bir süreç olarak değeri yok, güç temel değerdir. Güçlü olan haklıdır, çünkü o güçlüdür. Güçlü olanın denetleme hakkı vardır, çünkü o güçlüdür. Yönlendirir. Böylelikle tüm ilişkiler ve yaşam onun üzerine oluşmaya başlar. O nedenle böyle bir toplumda insan insana ilişki yoktur, güçlü güçsüz ilişkisi vardır. Kadın erkek ilişkisi yoktur, güçlü güçsüz ilşkisi vardır. Patron-işveren ilişkisi yoktur, güçlü güçsüz ilişkisi vardır. Bir toplumda “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diye soruluyorsa o toplumda güçlü güçsüz ilişkisi vardır!
Genel olarak çocuğa verilen mesaj önemli: “Sen küçüksün bilmezsin büyükler bilir. Sen kimsin ki…” Bu genel mesaj yerleşince “Ben kimim ki, otorite daha iyi bilir” inancına dönüşüyor. Korku kültürünün özü bu!
Mesela korku kültüründe yetişmiş kadınlar da korkutan erkek ister. Onları korkutmayana “Ne biçim erkek” derler.
Doğan Cüceloğlu

gobilibozo

Kişi 'hak'lı ise güç kullanmaz zira haklıdır güce ihtiyaç duymaz,'hak'sız olan güce sığınır kuvveti esas alır diyebilirmiyiz?

ejder

Bu yazıyı okurken ABD geldi aklıma nedense konu ile ilgisi yok başlık olarak... ama birden o canlandı gözümde

pissen

Alıntı yapılan: asya - 07.04.08/17:39
. Hayatta en önemli şey güçtür. Bu nedenle yaşam sürecinin kendisini sıfırlar.


Hayatta en önemli şey güçtür dersen ve bunu kabul edersen bu hikaye uzar gider.

Korku kültürü yaşamda gücü temel olarak kabul eder.
insanlar güçten korkmazlar güce taparlar yada tapmazlar

İnsan bilmediği şeyden korkar. Çünkü tanımlayamaz,kavrayamaz,tutup saramaz; insanın, üreten ve geliştiren mekanizması bilinmezliğin karşısında çaresiz kalır ve bu durum insanı panik bir duruma iter.Çünkü bütün savunma mekanizmaları havada kalmıştır rakibini; sayın pek bilmiş yazarın aksine kaşısındaki gücü ve oranını bilmediği için alamadığı pozisyonların olasıklık hesaplarında kavrayamadığı zaman içerisinde çözülür ve kişiyi dengesiz durumlara iter bunun direkt olarak güç ile uzaktan veya yakından bir ilişkisi yoktur. Yazarın etkilleycii ve berlileyici seramonisi dışında.

mesela;
Mevki edindin mi, para kazanıyor musun, şöhretli misin, göster bana!
İnsanı korkutan şey mevkisizlik değildir mevkisiz bir yaşamda onu bekleyen şeylerin ne olduğunu bilmemektir.
Belki bir farika kızı çıkacak sarıp sarmalayacak onu, ve mevkili olduğundan çok daha şöhretli ve kazançlı olacak!

fikir

Alıntı yapılan: pissen - 19.05.08/01:04

İnsanı korkutan şey mevkisizlik değildir mevkisiz bir yaşamda onu bekleyen şeylerin ne olduğunu bilmemektir.
Belki bir farika kızı çıkacak sarıp sarmalayacak onu, ve mevkili olduğundan çok daha şöhretli ve kazançlı olacak!


Şöhret ve kazanç hesabı yapan bir insana fabrika kızı bir şey verebilir mi?
veya
Fabrika kızında mutluluk bulan bir insanın şöhret ve kazanç diye bir derdi olabilir mi?

pissen

Muzaffer İzgü'nün bir kitabı vardı ortaokulda dönem ödevi olarak vermişti edebiyat öğretmenim.Kitabın adı yanlış hatırlamıyorsam
Çalmadan Oynar Bizim Ayılar idi :)
Benim yazımı okumadan önce,doğan hocanında yazısını okusaydın belki ne söylemek istediğimi anlayabilirdin biraz.
Yazar, korkuyu güç ile tanımlamış ve ondan sonra ustaca manevralarla okuyucu sistemsel düşünce mekanizması ile örgütleşmiş. Ve akabininde gelen düşünce yine aynı sistemsel, kavramsal ve düşüncel tanımlamalardan uzak bir şekilde doğru cevabın sorusundan uzak farklı bir cevabın sorusu.

Şöhet; ün!dür şan!dır : kitlesellik oranını belirleyen tek güç kişinin kendisidir! Aile, eş, dost ve mahalle içerisinde de kişiler ve kurumlar ün ve şan yapabilirler ve sadece kendi yöreselliğini tercih edebilirler. Sistem insanları küreselleşmeye hep daha fazlasına sahip olamaya iter! Şekil a) Doğan Hoca.

Kazanç: maddiat'dır maneviyattır. Ve sadece kişiye öznel bir durumdur.

Korkulacak nokta ise;Şöhret ve kazanç hesabı yapan bir insana fabrika kızı bir şey verebilir mi? demendir yani güce tapmandır bilmediklerinle yüzleşmekten korkmandır. Bildiğin şeye secde etmendir.

fikir

O kitabın adı, "bizim ayılar amerikalıları çok sever" veya "armutçu ayı" olabilir mi?  Hani yani illa ayılı bir şey olacaksa demek istedim... :)

Açıklaman için teşekkürler... Böyle daha kolay oluyor... :)pissen

Alıntı yapılan: fikir - 19.05.08/01:51
O kitabın adı, "bizim ayılar amerikalıları çok sever"


Evet bu olabilir içeriğini hatırlamasamda böyle bir başlık olmalı kitapta :) Bide ayıdan çok türk mantığı işte kavrayabildiği her şeyi tutmak istiyor. Özünü sorgulamıyor :)