17.08.19/17:05

Ne arıyoruz?..

Başlatan fikir, 14.04.08/23:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

Evde, sokakta, okulda, işte ve insanın genel olarak bulunduğu her yerde bir şeyler arıyoruz. Herkes bir şeyin peşinde, vurmuş kendini bir yerlere. Arıyoruz...

Tüm kapıları çalıyoruz, acaba aradığımız buradan çıkar mı diye. Sanal ortamda da durum aynı, bir şey arıyoruz...

Aradığımızı belki buluyoruz, belki tamamen kaybediyoruz, ama yeni bir şey aramaya koyuluyoruz.

Ne arıyoruz, bulabilecek miyiz? Bulduğumuzda rahatlayıp tamam mı diyeceğiz, yoksa başka şeyler mi aramaya koyulacağız?

Tüm hayatımızda (gerçek, sanal, düş) şu anda ne arıyoruz?

asya

İç huzurunu arıyoruz bence.

Bütün kavgalar, mücadeleler, tepinmeler hep sonuçta tatmine dayanıyor.

Tatminsizlik de içimizdeki huzursuzluktan, kendimizle kavgamızdan, barışık olmayı başaramamızdan kaynaklanıyor.

Kişi o iç huzuru bulduğunda bunlara gerek görmeyecek ama yine de arayışını sürdürecektir. Daha iyiye, güzele doğru bir yolculuk belki...

Hades

eminim ki tek bir şey değil aradığımız.

bir çok şeyi arıyoruz, ve şeyleri elde ettikçe de yenilerini..ve bu hiç bitmeyecek..

eksi273

Bazılarımın sadece ne bulduğumuzla ilgileniyoruz,
Misafir misali...

White Death

şimdiye kadar cok şey aradım ama bulamadım sanalda yalan dünyada yalan herşey yalan

Sino AtriaL

arıyoruz,,

çoğu zaman ıslak gözlerde birden fazla umut,,

çoğu zaman hüzün .. hemde buram buram..

kimisinde bir derya..

arıyoruz ve biz aradıkça aslında kendimizi buluyoruz,,

bir gemide nasıl tek demir yetersizce insandada bir umut yetersiz misali.. biirden çok şeyi.. arıyoruz,,

gobilibozo

Arayış olmasa zafer olurmu,mutluluk olurmu,bulmak olurmu,en güzelini en iyisini?Arıyoruz elbet elimizde olmayanı bulmak için,kavuştuğumuzda bitermi arayış?bulduğumuzun kıymetine bağlı :)

Arıyoruz huzuru,aşkı,gerçeği,olması gerekeni,en önemlisi fikir kendimizi arıyoruz,işte keşfin en son perdesi kendin buldumu insan bitiyor arayış,bitiyor film dediğimiz hayat...

P_Ýn_iLtÝ

Fıtratımı,kimliğimi,kısacası asıl olması gereken beni...gerisi teferruat sanırım...

sabýr

arayı arayı bulsam izini...
  x  x  x
dost dost diye nicesine sarıldım
benim sadık yarim kara topraktır
  x x x
Uçan bir halıya binmiş gibi
bir bulutun üzerinde
dünyaya sanki lazer ışınları yansıtarak
dünyaya kuş bakışı bakaraktan,
sanki uzaktan ışıkları görünen
bir şehre varır gibi
her ışığın altında süzülen
mutlulukları,gözyaşları,umutları
hüzünleri,coşkuları hayal ederekten,
bir kelebek gibi konaraktan
rengarenk güzelliklere
tek bir gerçeğe koşaraktan
işte öyle birşey...

ejder

insan oğlu işte bela hariç herkesin farklı arayışları var gel gör ne yazık ki aradığımızı bulmak için bazen belayada bulaşabiliyoruz

ya o bizi bulur yada biz onu arayışa devam........

gobilibozo

konuyu aç,sonra kaç :)

fikir hane çıksın meydane :)

MrsBrown

Aradığımızın çok farkında mıyız? Yoksa, "bir boşluk var" hissi mi bizi aradığımıza inandırıyor?

Mutluluğun ya da huzurun aranması, eşyanın tabiatına ters gibi biraz. Bunlar süreklilik arzeden durumlar değil çünkü. Anlıklar. O nedenle, aramak deniyorsa, aranan şey stabil hale gelmek olabilir. Denge durumu. Şu anki halimden daha kötüsü olmasın diye ne yapabilirim? Bunu bulmaya çalışıyoruzdur belki. Yani bir savunma durumu. Savunmak için yaptığımız her şeyi, aramak diye nitelendiriyor olabiliriz.

Aslolanın iç huzuru olduğunu anlamak da zaman alıyor. Anladıktan sonra, durumu bozmama çabaları başlıyor.

Edilgenlik var biraz. eksi273 gibi hissediyorum bazen de ondan. Bulduğumuzla ilgilenmek ve onu korumak.

fikir

Alıntı yapılan: gobilibozo - 16.04.08/14:05
konuyu aç,sonra kaç :)

fikir hane çıksın meydane :)

kaçmadım gobilibozo, burada aranılan şeyleri (iç huzur, umut, hüzün, derya, kendimiz, fitrat, kimlik, kara toprak, bela...) aramaya gittim ve bulamadım, hatta ramak kala elimdikeleri zor kurtardım... :)

mutlu olabildiğimiz şeylerin ve an'ların değerini bilmek ve katabilmektir üzerine, "aramak"...

gobilibozo

aramak için fazla uzaklaşmamak lazım demekki  :(

zifir

bilmiyorum. belkide içimdeki şeytanı

derya

Alıntı yapılan: fikir - 14.04.08/23:43
Tüm hayatımızda (gerçek, sanal, düş) şu anda ne arıyoruz?

insanlık arıyoruz.

harunserdar_nr

Bazıları insanlığa çıkan merdiveni,
bazıları da insanlık dışına çıkan asansörü

Leydi Tavuskuþu

ben para arıyorum :)