20.06.19/09:39

Sokak Çocukları..

Başlatan buz, 06.01.05/17:58

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buz

10-0 kayıpla hayata başlayan çocuklar...sokakta kendilerinden başka hiç bir rehbere sahip olmayan ama en az evdekiler kadar çocuk olan insanlar..Suçla aralarında herhangi bir koruyucu duvar yok.Her şeyi yapmaları mümkün ,çünkü hem çocuk hem de yalnızlar.

Gene de zayıfları içinde tutmaktan ve yavaşlamaktan ve insanı beklemekten hoşlanmayan toplum onlardan yetişkinmişçesine sorumluluk bekler.Cezaya ehil olduklarını düşünür.Oysa birilerine zarar vermek ve ya  vermemek yönünde bir karar mekanizmasına sahip olmalarını sağlayacak her hangi bir öğretici unsur hayatlarında olmamıştır.Üstelik onlardan tiksinen toplum tarafında incitilmişlerdir.Yani kışkırtma vardır.

Ama sokaktada tehlike yaratıyorlar...

Sen onun hayatının yıkıntısına dün nasıl duyarsızsan kendin yaralandığında da SUSACAKSIN!

sahi toplum hata yaptığında kim tespit eder ve kim cezalandırır...istemeye istemeye ödediği bedeller de olmasa bireyin daha suçlu yapan yoksa sadece az olması mıdır..hep sayılar di mi..

Sokak çocukları sosyolojik bir başarısızlık mıdır ve toplumun çözmesi gereken kendine ait bir sorunu mudur?

Ve suç işlediğinde ceza topluma mı çocuğa mı aittir?

oxmemo

06.01.05/18:17 #1 Son düzenlenme: 06.01.05/18:18 whomself
:sevgi:
Nesin Vakfı 1973'te Aziz Nesin tarafindan kurulmuştur.

Nesin Vakfı'nın amacı, eğitim olanaklarından yoksun çocukların, tükettiğinden çok üreten, toplumsal sorumluluğu olan, özgüvenli ve özverili, kendini sürekli geliştiren, kendine ve dünyaya eleştirel gözle bakan, topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.
    Nesin Vakfı 1982'den beri etkinliklerini yürütmektedir. Bugüne değin yüzlerce çocuk Nesin Vakfi'ndan yetişmiş ve hayata atılmıştır. Bugün Nesin Vakfı'nda 41 çocuk ve genç barınmakta ve okumaktadır.
    Nesin Vakfı'na genellikle ilkokul çağına girmemiş ya da yeni girmiş çocuklar kabul edilir. Kardeşleri ayırmamak amacıyla ya da çok zor koşullardaki çocuklar için bu genel kuralın arada bir bozulduğu olmuştur. Çocuklar Nesin Vakfi'na ailelerinin noterden tasdikli muvaffaknamesiyle kabul edilir.
    Çocuklar toplumda kendi başlarına ayakta durabilecek eğitim, beceri ve olgunluk düzeyine eriştikten sonra Nesin Vakfı'ndan kendi istekleriyle ayrılırlar.
    Nesin Vakfı'nın bugünkü mali ve fiziksel kapasitesi kırk dolayında çocuk barındırmaya müsaittir.
http://www.nesinvakfi.org

"Sen onun hayatının yıkıntısına dün nasıl duyarsızsan kendin yaralandığında da SUSACAKSIN" doğru söze ne denir_? Aziz'in konuşma hakkı vardı, kullandı da..

ZeRDuShT

allah yardımcıları olsun

cosinus78

Sokak çocukları İnsan vicdanına çarpan bir tokattır.

deliçocuk

vicdan ...
unuttuğumuz...
kayıp kawram...

hêja

'onlar sizi görüyor ama siz onları görmüyorsunuz'
                                                 der bir bilge :)

nzn

sokak çocukları ruhumuzun çürük üretimlerinin vitrin kısmı...

kopil118

onlar kadar özgür varlıklar azdır.
kuşlar bile özgür değil, beyinsiz oldukları için bilmezler ama sokak çocuklarının hiç olmazsa beyinleri var, düşünebilyorlar.
ama özgürlük acı verir. :0 (22):

ekin S.

ben sokak çocuklarından bişey almam..alamam,sosyoloji hocam şöyle demişti:

onlardan bişey almak onların umutlarını sokakta aramasını sağlar ve pekiştirir..sen mendil alırsan o ertesi gün yine satacak yine satacak..ve o hep sokağa mahkum olacak..onları bu yolla toplumsallaştırmamak lazım.onların okuması lazım evinde oyun oynaması lazımken sokaklardalar..evet yoksulluk var anlıyorum ama bu çocuklara sokakta mendil sattırmakta bir çeşit düşünsel ve eylemsel yoksulluk değil mi..

hayır..mendil almayın sizde..alırsanız gelecekleri kararacak ve sizde bunun ortağı olacaksın.

cosinus78

Alıntı yapılan: ekin S. - 30.04.08/21:59
ben sokak çocuklarından bişey almam..alamam,sosyoloji hocam şöyle demişti:

onlardan bişey almak onların umutlarını sokakta aramasını sağlar ve pekiştirir..sen mendil alırsan o ertesi gün yine satacak yine satacak..ve o hep sokağa mahkum olacak..onları bu yolla toplumsallaştırmamak lazım.onların okuması lazım evinde oyun oynaması lazımken sokaklardalar..evet yoksulluk var anlıyorum ama bu çocuklara sokakta mendil sattırmakta bir çeşit düşünsel ve eylemsel yoksulluk değil mi..

hayır..mendil almayın sizde..alırsanız gelecekleri kararacak ve sizde bunun ortağı olacaksın.

Almayalım, görmeyelim, hatta onların geçtiği sokaktan geçmeyelim sokak çocuklarının.

Bunu yaparken de onlarar büyük bir fayda sayladığımızı düşünerek huzur bulalım.