25.06.19/02:13

Sokak Çocukları..

Başlatan buz, 06.01.05/17:58

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sino AtriaL

yahu ne kadarda tersten anlamaya müptelasınız !

öyle mi denmiş o sözlerde,şimdii o anlammı çıktı cosinus?

ekin S.

herkes anlamak istediğini anlasın.

asya

Ekin'in dediği doğru bence de, ama cosinus da haklı. (Nasrettin Hoca'nın torunu muyum neyim? :D)

O çocuklar, genelde bir çete tarafından kullanışıyor, sırtlarından para kazanılıyor. Bu nedenle evet, onlardan bir şey almamak gerekiyor.

Ama onları duymazlıktan, görmezlikten gelmek yerine sokaktan almak için de çareler üretilmeli. Örneğin o çocuklardan bir şey almak için verilen parayı bu konuda çalışmalarına güvendiğimiz bir kuruluşa verdiğimizde bu çorbaya bizim de katkımız olur. Ödeyeceğimiz o küçücük paralar öyle bir büyür ki o kuruluşlarda.

Geçenlerde Ali Nesin'in bir röportajını okumuştum. Nesin Vakfı'na ödenen o küçük paracıklara bile ihtiyaç duyulduğunu anlatıyordu. Gerçekten de herkes 1 YTL verdiğinde bile biriken parayı bir düşünsenize...

cosinus78

Ben böyle anladım, ters anlamaya münasibim sanırım :)

Ama yazıyı okurken açıkçası çok gıcık oldum.

yazıda sokak çocuklarının içinde bulunduğu çıkmazı, sefaleti, umutsuzluğu görmeyen bir göz gördüm. Yazıda sunulan reçete de sadece kendi vicdanını rahatlatma hissi ön planda.

Aslında bu konu bence çok önemli:

Bugünün (sokak) çocukları yarının aklımıza gelecek bir sürü olumsuz davranaış sahibi bireyleri olacak. organize suç çetelerini için çok önemli bir reverv. Ciddi tedbiirler alınmamasını mantığım hiç bir şekilde kabullenmiyor.

Bu konudaki kendi hislerim şudur:

Onlardan birini gördüümde sadece utanıyorum; romantiklik olsun diye değil, ciddi olarak onlarla göz göze gelmeye utanıyrum.

Uyarı: Siz mesajınızı yazarken yeni bir mesaj daha gönderildi. İsterseniz gönderilen mesajı okuyun.

ekin S.

evet sosyoloji eğitimi aldım ama demek ki az almışım,anlamıyorum.yorum yaparken demagojiyi düşürüp akılsal yorum yaparsak iyi olacak..

Sino AtriaL

Belki yanlış ama ben hergün ya bişiyler alıyorum ya da tartılıyorum ..

hoş gibi görünmesede en azından alırken seviniyor o çocuk diyorum..

sağolasın abllaa derken bile mutluluk doluyor sesi.. kendine kazanamasada.. harcayamasada..

lebiderya

topluma kazandırılabilse çok güzel olurdu, toplum adına ve o çocuklar adına.

ulgnil

ne zamandır izleyememiştim "yaşamın kıyısında"yı
bugün izledim.
(biliyorum çok geri kaldım)
ama orada sokak çocukları nasıl da güzel işlenmiş.
of ya
bu çocuklar için bir çözüm bulunmalı
nasıl bulunmalıysa bulunmalı

cosinus78

Sokak çocukları bana toplumun çöplüğü gibi geliyor. Artık her semtte bulaşan bir çöplük. Bu birikinti arttı mı patlayacak cinsten.

lebiderya

bunları tekrar üretime dönüştürmek gerekli.