26.06.19/06:53

bireyselleşme toplum olmaya engel mi ?

Başlatan kelime, 01.05.08/06:54

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kelime

01.05.08/06:54 Son düzenlenme: 01.05.08/07:00 kelime
A: afedersiniz ! bu salon diyarbakır uçağı için mi ?
B: (diyarbakır yazan monitörü işaret ederek) bakın orada ne yazıyor !?! 

modern yaşamın getirileri (belki de götürüsü demek lazım) insanların başkaları ile iletişim, yardımlaşma vs. gereksinimlerini azaltıyor. yada bunlar şekil değiştirerek modern versiyonları ile yürütülüyor. ama sonuçta geleneksel sosyal parametreler yok olmayla yüzyüze.

sonuçta insanlar sosyal anlamda daha küçük topluluklar, aileler ve bireyler olarak yaşama süreçlerine doğru evriliyorlar. en nihayetinde süreç, birey olarak varlığını sürdürmek ve toplumdan (kalmışsa eğer) kopmak ile noktalanıyor.

peki bu yoğun ve yalın bireyselliğe rağmen yine de toplum olarak kalmak mümkün mü

fikir

İnsani özelliklerin ortaya çıkardığı toplum modeliyle, sadece canlı olmanın ortaya çıkardığı toplum modeli farklı. Bireyselleşme ne kadar yoğunlaşsa da, canlı olmanın gerektirdiği toplum özelliklerinin ortadan kalkmasının mümkün olamayacağını düşünüyorum.

Eğer, canlı olmaktan dolayı yaşanılan toplumsal ilişkiler de zedelenmeye ve gerileşmeye başladığı andan itaberen doğal sürecin sonunun yaklaştığı anlaşılmalıdır...

kelime

ben burdan toplumun bozulması "insanın" bozulmasıdır gibi bir sonuç çıkarıyorum izninle.

fikir

Estağfurullah, burası özgür ifade zemini. "İzin" de neymiş öyle... :)

Toplumun bozulmasıyla, insanın bozulması birbirlerini besleyerek yol alıyorlar. Kesin olan şey; bozulma...

gobilibozo

Ankara'da metroya bindim terminale yetişiyorum,eee memur kenti herkes te bir ciddiyet soğukluk,yanımdaki hanıma: saat kaç?diye sordum hiç yüzüme bakmadan saate baktı ve sert bir sesle : -19:30 dedi,bir daha böyle sorular istemem der gibi,zaten o gün bu gündür saatimi eksik etmem kolumdan,kimse kimse ye gülmüyor yardım etmiyor,yaşlı biri metroya,minübüse bindiğinde kimse yer vermeye kalkmıyor...Bireysel olarak bozulan toplum manzarasından küçük örnekler bunlar,bireyler toplumun genel yapısını anlatır,incelikten,zerafetten,yardımlaşmadan yoksun bencil insanların,bencil,nezaketten,incelikten yoksun bir toplumu,devleti olur...

Yani bireyselleşen insanların toplum olması böyle mümkün oluyor...

eksi273

Bireyleri çıkarınca, toplum daha bi toplum oluyo..
Öyle yapalım en iyisi...

gobilibozo

01.05.08/11:28 #6 Son düzenlenme: 01.05.08/11:39 gobilibozo
bir bir bireyler çıksın yani?

otlayanlar toplumu mu olsun? :P

eksi273

Hayır, bir olanlar yetmez, tüm bireyler çıksın.

gobilibozo

eee ben nedediiim? :(

iki tane bir yazmamışım düzelttim,şimdi bütün bireyler çıkabilir ben hariç :P

sirelis

Bireylerin toplumdan kopması şizofrenik bir davranıştır.
"Normal" olan davranış nasıl olursa olsun, kaçınılmaz olarak toplum içindedir. Şizofren bile duygusal olarak toplumdan kopsa bile, fiziki olarak kaçınılmaz biçimde toplumun içindedir. Onun şizofren olması bile toplmusal bir süreçtir. İnsanın toplumdan kopmasına olanak yoktur. Bİieysel içine kapanma sözkonusu olabilir. Yabancılaşma zaten sosyolojinin önemli inceleme konularındandır.

İçine kapanmış, yabancılaşmış bireyler bile toplumun içinde ve bir parçası olarak yaşar.

asya

Toplumsallaşma gereksinimler nedeniyle zorunlu her şeyden önce ve bireylerin gereksinimleri sürdükçe toplum da sürecektir.

Ancak makinelerin, elektronik beyinlerin yaşamımıza girmesi ve yerleşmesiyle birlikte başkalarına olan gereksinimimiz de azalmakta; bu da bir gerçek.

Bireyselleşme arttıkça toplumsal bağlar zayıflamaktaysa da insanın tüm gereksinimlerinin yine kendisi tarafından karşılanmasının şu an için imkansız olması nedeniyle toplumsal yaşam sürmek zorunda.