19.08.19/18:36

Mp4 ve Mp5 ler hakkında ne biliyosanız ....

Başlatan flzf, 08.05.08/16:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flzf

yok yav ben kardeşimi gezdiriyom köpeğim çok tatlı mahiyetinde :D
Alıntı yapılan: gzgn - 08.05.08/17:19
burda bir anlam bozuklugu var. mp4 bir dosya formatidir yani cepten dusmez :) mp4 player (oynatici) demek daha dogru olur. Bir onceki nesil ipod lar video olarak sadece mpeg4 formatini oynatiyordu bu yuzden avi. wma. gibi formatlari mpeg4 e donusturmek gerekiyordu. mp5 i ise simdi duydum. Ipod lar pdf.(e-kitap) dosyalarini okumuyor onu da baska bir formata donusturup notlar klasorune atmak gerekiyor. Notlar klasorune de dosya ekleyebilmek icin cihazi harddisk modunda kullanmak gerekiyordu. Bildiklerim sanirim bu kadar.

kavgamı açmadı benim mp5 :(

gzgn

Evet PDA larda olduğu gibi txt dosyalarını ipod ekranı üzerinden okuyabilirsiniz.

Bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi anlatmadan önce ipodunuzun harddisk olarak kullanılma özelliği aktif edilmiş olmalı.(itunes içindeki preferences sekmeside enable disk seçeneği işaretli olmalı)
ilk önce e-kitap olarak gelen metni txt dosyasına çevirmemiz gerek (txt formatında olmayan e-kitaplar için ;mesela pdf,lit ve ya doc dosyaları gibi)Bunu reader programınızla veya kopyala yapıştır metodunu kullanarak yapabilirsiniz.
Txt dosyasını ipoda aktarmadan önce metin dosyasını uygun parçalara bölmeliyiz.Çünkü ipod un özelliği 4kb lik dosyaları görüntüleyebilmektedir.Bunu otomatik yapan bir program var. "The file splitter".Dosyayı bu adresten indirebilirsiniz.(http://www.dekabyte.com/filesplitter/) Burada bir tavsiyede bulunmak isterim; E-kitabınızı program vasıtasıyla 4kb lik parçalara ayırırken e-kitap ismiyle bir klasör yaratıp bunun altında toplamanız avantajlıdır.Parçanan dosyaları "sayfa" adıyla adlandırıyorum,böylece okumaya ara verdiğim zaman kolayca kaldığım yere dönebiliyorum.İstediğiniz gibi klasörleme yapabilirsiniz e-kitabınız ipodunuzun notes menüsünün altında da aynı şekilde istiflenecektir.
Dosyayı parçalara ayırıp klasörledikten sonra ipodunuzu gördüğünüz sürücü üzerinden notes klasörü içine kopyalamanızla beraber işlem bitecektir.
ipod unuzun bu özelliğini müzik dinlerken kullanabilir ,seyahat ederken kitabınızı okuyabilirsiniz.İyi okumalar.
Sorularınız olursa yanıtlabilirim.

http://www.turkforum.net/showthread.php?t=177101

flzf

sağol gezgin
de açamadım yav ah şu ingilizce aaah :P

Sino AtriaL

Alıntı yapılan: flzf - 08.05.08/16:50
Mp 4 e e kitap yüklemek isteyenler not defterine kopyalayıp karekter ayarlarınızı yaparsanız her an yanınızda olan elektronik kitabınızı okuyabilirsiniz :)

kitap kokusu olmadan zevkimi çıkar be yahu :)

flzf

Sino AtriaL