19.07.19/14:04

"Ya Sev Ya Terket" bu söz kimindir?

Başlatan gostragon, 12.05.08/16:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gostragon

12.05.08/16:00 Son düzenlenme: 13.05.08/11:37 cosinus78
    Atmışlı yıllarda Vietnam savaşına karşı protestoların başladığı sıralarda Amerika’nın sağı bir devrim yaratmıştı: Love it or leave it (ya sev ya terket). Belki bu deyim daha önce de vardı .  Hemen hemen her protesto yürüyüşünde “love it or leave it” sloganları sık sık duyulurdu. Gün geçtikçe Vietnam savaşı sağda bile cazibesini kaybetmiş ve “love it or leave it” deyimi,  hak ettiği yere, tarihin çöplüğüne gömülmüştü.

yetmişli yılların ortasında Türkiye'dede  kullanılır hale geldi.. Bu terim, Amerika’da, özellikle onbir Eylülden sonra, kendini değiştirmiş ve kulağa kaba gelen “love it or leave it” şimdi başka şekillere bürünmüştür. Örneğin Irak istilasına “terörle mücalele” demek, ceket yakalarına Amerikan bayraklı rozetler takmak, Amerika’yı tarihin en şerefli ülkesi olarak görmek “love it or leave it” teriminin yeni şekilleridir.

Türkiye’de bile “ya sev ya terket” artık değişik şekillerde dile getirilmektedir. Türkiye’ye en küçük eleştiriyi yönelteni “vatan haini” olarak damgalamak, ülkemizin bazan güzellikleri yerine sorunlarından bahsedenleri “Türk düşmanı” olarak görmek, kendi inancımızla bağdaşmayan (özellikle dini konularda) her düşünceyi “hakaret” olarak algılamak “ya sev ya terket” teriminin yeni biçimleridir.