18.07.19/06:47

dua

Başlatan oxmemo, 15.02.05/17:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oxmemo

psyche ve depresif.. gelin bakiym şu köşeye siz :angry: :P
açıklamalarınız için teşekkür ederim.  :cicek:
şimdi anladım :evet:
anladığımın ispatı;
dilsiz birinin duası... :)  

Çakýl Taþý

DUA

Sözlükte "çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek" anlamına gelen duâ,

DÂV   

Sözlükte çağırmak, seslenmek, getirilmesini istemek anlamına gelen dâvâ,

DAVET

Sözlükte birini çağırmak, ölüye ağlamak, birinden yardım istemek, alıkoymak, propaganda yapmak gibi anlamlara gelen davet,

İddia ediyorum ki; bu dört kelime de aynı kökten olup, insanları ıslah/iyi olup, ıslah etmeye yani kendimizi ve diğer insanları salih/doğru işler yapmaları, kötülüklerden sakınmaları için; Allâhın Risaletine çağırmak; demektir...

depresif

dua
17.03.05/18:52 #12 Son düzenlenme: 17.03.05/18:53 depresif
:huh: Gerçekten anladınmı.Şakamı yapıyon oxmemo ;)

oxmemo

yok be, ne şakası ^_^
e adımız çıkmış, ciddiye almıyolar ki.
hem; baaaak B)

:P

gatetodeath

istek ... kabul edilir yada edilmez ben emaili gönderiyorum gerisi ona kalmış boynum kıldaN ince hesabı ...%100 düşünce gücü die akaş yayınlarından çıkaN bir kitap var, orda yaratıcı içimize bu gücü vermiş,bundan bahsediyor birşeyi çok istersen eninde sonunda gerçekleşir gebermeden :) lisede kızarmış tavuk yapsın annem die çok düşünürdüm servisde ,eve geldiğimde annem kızarmış tavuk yapmış olurdu (çok severimde ) -bu ne lan şimdi - neyse eywallah ...

depresif

Seni ciddi,ciddi cidden ciddiye alıyorum.. :mellow:
oxmemoooooooo

darkmoon

Sizden, sözü saklayan da açıklayan da geceye sığınıp gizlenen de gündüz yol alan da onun için birdir. (Rad;10)

insan..
sussa hiç konuşmasa..
ses verse..
karanlığa bürünse..
yola düşse..
..
uzakta değil.. hiç kimse.. hiçbir şey.. hiçbir yer..

ve döndüğünde O’na insan.. her hâli duadır aslında..
.
bu dünyada göz gördüğün.. kim varsa ne varsa.. bak duayla..
dön sen de..
dünya dönsün..
bir olsun..

adnan

ben dua yı bırakalı çok oldu
son bi dua kaldı onu yapıyorum
yarabbi sefana da razıyım cefana da
yarabbi sen kuluna gerekeni verensin
yarabbi rahmetini göster bu aciz kulundan rızanı eksik etme

liyenda

Tevessül ne demektir?

Resulullah veya evliya zatlarla, Allahü teâlâya tevessül etmek, yani bunların hürmeti için, dilekte bulunmak caizdir. Tevessül etmek, şefaatini istemek demektir. Ehl-i sünnet âlimleri, bunun caiz olduğunu bildirdi. Tevessül edenin duasının kabul olması, tevessül olunanın kerameti olur. Yani, öldükten sonra keramet göstermesi olur. (Hadika)

İmam-ı Gazali hazretleri buyurdu ki:
Diriyken tevessül olunan, feyz alınan zata, öldükten sonra da tevessül edilerek feyz alınır. (Mişkat)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Resulullah, muhacirlerin [hicret eden eshabı kiramın] fakirleri ile tevessül edip, fetih ve yardım talep etti. (3/93)

Muhammed Hadimi hazretleri buyuruyor ki:
Peygamberler ve evliya zatlar öldükten sonra da, bunlar vasıtasıyla Allahü teâlâya yalvararak dua etmeye, tevessül ve istigase etmek denir; çünkü bunlar ölünce, mucizeleri ve kerametleri devam eder. (Berika)

Şihabüddin-i Remli hazretleri buyuruyor ki:
Enbiya ölünce mucizeleri, evliya ölünce de kerametleri kesilmez. Peygamberlerin mezarda diri olduklarını, namaz kıldıklarını, haccettikleri, hadis-i şerifler açıkça bildirildi. Şehitlerin de diri oldukları, kâfirlerle savaşırken, yardım ettikleri bildirildi. (Şevâhid-ül-hak)

Seyyid Davud bin Süleyman buyuruyor ki:
Tevessül demek, bizim için dua etmelerini dilemektir; çünkü onlar, Allahü teâlânın dünyada da, ahirette de sevgili kullarıdır. Onların istediklerine kavuşacaklarını, her dilediklerinin verileceğini, Kur’ân-ı kerim bildirmektedir. (Minhat-ül-vehbiyye)

Sebeplerden değil, yalnız Allahü teâlânın yaratacağına inanarak, dileği yalnız Allah’tan beklemek dinimize uygun tevessül olur. (Kıyamet ve Ahiret)

İbni Hacer-i Mekki hazretleri buyuruyor ki:
Resulullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” ile her zaman tevessül etmek çok iyidir. Yaratılmadan önce ve yaratıldıktan sonra, dünyada da, ahirette de, Onunla tevessül olunur. Yaratılmadan önce Onunla tevessül olunacağını gösteren vesikalardan biri, Peygamberlerin ve ümmetlerindeki Velilerin Onunla tevessül etmiş olduklarıdır. (Cevher-ül-munzam)

Yusuf Nebhani hazretleri buyuruyor ki:
Hazret-i Ömer zamanında kıtlık oldu. Eshab-ı kiramdan birisi, Resulullahın kabrine gelip, (ya Resulallah! Ümmetine yağmur yağması için dua eyle! Ümmetin helâk olmak üzeredir) dedi. Resulullah buna rüyada görünüp yağmur yağacağını haber verdi. Öyle de oldu. Rüyada ayrıca, (Ömer’e selam söyle! Yağmur yağacağını müjdele. Yumuşak hareket etmesini de söyle!) buyurdu. Hazret-i Ömer, dinin emirlerini yerine getirmekte şiddet gösterirdi. Bu kimse, Halife’ye olanı anlattı. Halife dinledi ve ağladı. Burada, Eshab-ı kiramın, Resulullahın kabrine gelerek tevessül etmiş olduğu bildiriliyor. (Şevâhid-ül-hak)

alıntıdır*
bu başlık sayesinde tabi google ında yardımıyla bilmediğim birsürü şey öğrendim yahu 2 dk da..

liyenda