16.07.19/22:29

yeni model kuran çıkmış

Başlatan flzf, 20.05.08/08:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gostragon

sizin sorunuz niye bir erkek- bir kadın değil.

flzf

benim sorunum değil o eşitlik anlayışım

gostragon

islamdada esitlik var Eşit Oldukları Konular

Burada da öncelikle şunu söyleyelim ki, Islâm'da erkeğin kadından mutlak anlamda üstün olduğunu bildiren hiçbir nas yoktur. "Erkek kadın gibi değildir" (K.K. ÂI-i imrân (3) 36 ), demek, erkek üstündür demek değildir. "Erkekler, kadınların kayyûmudurlar. Bu, Allah'ın onların bazısını, bazısına üstün kıldığından ve erkeklerin mallarını harcadıklarındandır." (K.K. Nisâ (4) 34) âyeti de erkeğin mutlak üstünlüğünü göstermez. Önce burada "erkekleri kadınlara üstün kıldığı için..." denmemiştir. Demek ki üstünlük nisbîdir. Idare kabiliyeti erkeklere verilmiştir. Bir başka konuda da kadınlar üstün olabilir. Kadının şefkat dolu bağrı olmasa erkek evlâtları bir robot gibi yetiştirir. Demek ki bu konuda da kadın üstündür. Hem Allah, kadın erkek ayırmadan, "en üstün olanınız, Allah'tan en çok sakınanızdır." (K.K. Hucurât (49) 13 ) buyurur.Demek ki kadın, insan olarak erkeğe eşittir. Ikisinin yaratılışı da bir "nefis"tendir. (K.K. Nisâ (4) 1) Kökenleri birdir. Biri kaliteli, öbürü adı bir maddeden yaratılmış değildir.

Kadın da kötülük yaparsa günah, hayır yaparsa sevap alır. Dua ederse Allah ona da "icabet" eder. Demek ki, kadın, Cennete ya da Cehenneme gitmekte de erkekten farklı değildir.Dünyada iken iş başarırsa kazanç, suç işlerse ceza bulur. Ticarethanesi varsa kadın olduğu için kazanç oranı düşük olmadığı gibi, meşru bir iş görüyorsa kadın olduğu için ücreti de düşük olmaz. Tersine bazı suçlarda kadın erkeğe göre daha az ceza görür.

flzf

ya bırakın bu masalları sonuçta neymiş bir erkek iki kadının yaptığı şahitliği yapıyormuş neden kurana göre kadınlar erkekler kadar üstün güvenilir değilmiş ve gelelim başka bir ayrımcılığa
bir erkek iki üç dört hatta 9 kadınla evlenebilirken kadın en fazla bir yada enaz 1/9 erkekle yetinebilmek zorunda bunun nüfus planlaması olduğunu idda edenler var ama nedense nüfus planlaması gereği bir kadının 2 erkekle evlenmesini haram kılmışlardır :)

gostragon

ne masalı siz İslamın iyi inanmak istemediğinizden hep bir açıklık bulacaksınız.
Gelelim ikinci soruna islamda çok evlilik yoktur. Bir erkek 4 kadınla evlenebilir ama aralırında esiktlik sağlamak amacıyla artı evlenmesi için hem hanımından izin alacak bu olayı şu an kimse yapamayacağı için yasaklanmıştır.
Kurana göre kadın erkekden üstün demetik bunu uyduran sizsiniz Biz sadece Hayat koşullarının verdiği olaya göre değerlendirdik. Kuran Kimse kimseden üstün demez

flzf

neyi yasaklıyo kuran kuranda bi kere o serbestlik tanınmış yasak olan bir kadının  iki yada daha fazla erkekle evlenmesidir isterse on milyon erkek 1 milyon kadın olsun

gostragon

neyse flz sen gördüklerinle konuşun. Sana iyi günler. malesef İslüam üzerine araşltırma yapmamışşın İslam dünyası niye geri kendi eleştirmiyorlar. ve Kuranı tam anlamkadıkları için geriler.

flzf

kuranın geri kalmış olma ihtimali sana göre hiçmi yok yani ve bu durumda ben gördüklerimle konuşmuş oluyorum sen ilk önce soruma cevap versenya

kurana göre ;gerekli durumlarda bir erkek iki kadınla evlenebilirken erkek nüfusu kadın nüfusunun 10 katı olduğu durumlarda bir kadın iki erkekle evlenebilirmi kurana göre yani :)

gostragon

Kurana göre 1Erkek 2Kadınla evlenebilir ama 1. Kadının rızası olmaüsı lazım kadın rıza göstermesse evlenemez ayrıca 2 kadınla evlenirse hepsine esit davranacak.

flzf

ama... iki erkeğin rızası bile olsa bir kadınla evlenmesi olası değildir değilmi yanılıyormuyum :)