17.08.19/17:00

sevgiden kaçmak

Başlatan deniz, 06.03.05/23:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

torq

Sevgi, kendimizde olmayanı başkasında aramak, bulunca da kendimize yönlendirmek, bununla benliğimizi tatmin etmektir.

Sevgi, ilgidir, bize gösterilen şefkattir, bizi adam yerine koymak, insanlaştırmaktır.

Sevgi uzun süreli bir ilgi gösterme halidir. Sevginin artabilmesi için kişinin özverili ve sabırlı bir çalışma içine girmesi, karşındakinin yanlışlarını bağışlayabilecek hoşgörüyü gösterebilmesi gerekir. Bu aynı zamanda karşımızdakini ne kadar sevdiğimizin de ölçüsüdür.

Sevgiyi alıp başkalarına verebilirsek, nefreti yanebiliriz. Eğer bize sevgi gösterilmemişse, biz de birer nefret makinesine dönüşür, çevremize nefret yayarız.

nefreT

Gerçek şu ki,sevebilmesi için kişinin bayağı bir kendine güvenmesi gerekiyor.Sevgi sakat kişiliklerin işi değil. Sağlam bir bünye lazım.

denge

Alıntı yapılan: deniz - 15.03.05/13:31
sevgiyi yakalmaya çalışmam.
peşimden koşmasını da istemem.
sevgi aptalların işi :P

Belki aşk aptalların işidir başkan. Çünkü aşıklar benliklerini ezerler, bu bir kişinin kendisine yapacağı en kötü şeydir ama sevgi benliğinin farkına vardırır insanı. Birisi seni sevdiğinde sevilmeye değer olduğunu anlarsın ve aslında kendini sevmeye başlarsın, bu da sana özgüven aşılar. Sevgi bu anlamda ihtiyacımız olan tek şey belki de. Tolstoy'un okuduğum bir kitabı aklıma geldi şimdi. "İnsan Ne İle Yaşar?" merakla okumuştum, en sonunda cevap malum; sevgiyle...

denge

Sevgi ve tamah ????

deniz

Alıntı yapılan: denge - 08.07.06/13:53
Alıntı yapılan: deniz - 15.03.05/13:31
sevgiyi yakalmaya çalışmam.
peşimden koşmasını da istemem.
sevgi aptalların işi :P

Belki aşk aptalların işidir başkan. Çünkü aşıklar benliklerini ezerler, bu bir kişinin kendisine yapacağı en kötü şeydir ama sevgi benliğinin farkına vardırır insanı. Birisi seni sevdiğinde sevilmeye değer olduğunu anlarsın ve aslında kendini sevmeye başlarsın, bu da sana özgüven aşılar. Sevgi bu anlamda ihtiyacımız olan tek şey belki de. Tolstoy'un okuduğum bir kitabı aklıma geldi şimdi. "İnsan Ne İle Yaşar?" merakla okumuştum, en sonunda cevap malum; sevgiyle...

her sey o kadar kirli ki hepsini oldurup temiz olduguna emin olduklarini iceri almalisin.

herkes yaniliyor olabilir. tolstoy da.

devrim86

sevgiye inanmıyorum aptalca bi kavram

asaf

sevgiden kaçıyorum diyen aldatmasın kendini, sevgi ondan kaçmıştır çok daha önce, o da kovalarken tur bindirmiştir sevgiye, kaçıyo gibi görünmesi o yüzdendir. Bence.

asya

sevgiden kaçmak mı?
insan sevgiden niçin kaçar?
bende biraz kasılmışlık duygusu yaratıyor bu soru.
gerçek sevgiyse eğer sözkonusu (yani içinde özgürlüğü, saygıyı, hoşgörüyü, empatiyi barındıran) tüm benliğimle kapılarımı açarım ve sevgiyle karşılarım onu.

SONSUZ BÝR SÜRGÜN

Bakın bir insan sevgiden nasıl kaçar
'―     Konuşmayı kabul ettiğin için sağol.

―     Ne diyeceksiniz?

―     Şeyy… biraz yalnız kalabilir miyiz? Arkadaşın biraz izin verirse?..

―     Kusura bakmayın tek başınıza kalmamız caiz değil o da olsun?

―     İyi de okulun içindeyiz tek başımıza değiliz zaten. Bir sürü insan var etrafta.

―     Olsun yine de kalsın. Ondan bir şey saklamıyorum nasıl olsa.

―     Peki… şey… çok güzelsin…

―     Böyle şeyler söylemeyin lütfen!

―     Aslında… seni… seni seviyorum ben.

―     Ne diyorsunuz? Bunları duymak istemiyorum!

―     Kötü bir şey söylemedim ki. Seni Seviyorum yani… evlenmek niyeti işte!

―     Böyle olmaz bu işler. Birilerine iletirsiniz oturup öyle konuşulur. Benim de danışacağım insanlar olur.

―     Kızım sen aptalsın! Sen var ya harbiden salaksın! Seni hayatında karşılaşabileceğin en gerçek ve kutsal eyleme, özne yapmaya çalışıyorum ve sen hala farkında değilsin. Neler kaçırıyorsun biliyor musun?

―     Ne biçim konuşuyorsun?

―     Evet öyle konuşuyorum. Sen salaksın kızım! Benim aşkıma özne olma şansını kaybettin. Sümsük bir herifle hayatını geçireceksin. Tüketeceksin kendini. Mutfaklarda sürüneceksin. Sana bir tek gece şiir okumayacak. Bunu sen istedin. Hak ediyorsun kızım. Senin gibiler hak ediyor bunu. Biraz cesur ol kızım, ben iyi bir insanım, senin gibiler için olabileceklerin en iyisiyim.

Kaybettin!

Cidden kaybettin. Acımıyorum sana bunu sen istedin. Git sümsük bir herif bul. Hatta ablaların bulsun sana.

―     !!!

―     Aşk diye bir şeyi ölsen de göremeyeceksin bundan sonra. Hadi eyvallah!'

Amon

:) cok guzelmis.
--------------------------------------
istanbulda bir universitede, bir gurup genc muhabbetleri sirasinda anlarlarki,
iclerindeki dogulu olan cocuk okulun en guzel kizini sevmekte. hemde ne sevgi. bu dogulu, utangac, yanaklari al kirmizi olan genc, bu kizi her gordukce basini yerden kaldiramaz ve kiza bakamaz bile.
kizda okulun en sosyete ve guzel kizi. hergun baska kisilerle dolaniyor. burnu havalarda, zengin bir tip.

birgun, dogulu gencin, istanbul pici arkadaslari bunun yanina gelirler ve bu cocugu gazlarlar.
-oglum git konussana kizla. belki o da seni seviyordur
-walla git konus, zaten ben gordum kizda sana bakiyor.
-aslinda seviyordur seni ama soyleyemiyordur. seni bekliyor bu kiz. git konusssss!!!
bizim saf genc bu gazlara dayanamaz ve karar verirkizla konusmaya,
butun gece uyuyamaz ve planlarini kurar, ders cikisinda kizla konusacaktir.
sabah olur derse girerler. bizimki, heyecandan ne dersi dinleyebilir nede herhangi birseyi umursar.
ve ders biterrrr
utangacliktan nefesi hizlanan genc, kizi okul cikisina kadar takip eder. ve sonunda dayanamaz kiza arkasindan yaklasir yaklasir yaklasir ve omuzundan tutup kendine cevirir kizi...
kiz soyle bir doner bakar...
-NE VAR??
bizimki citini bile cikaramaz...
kiz doner gider...
ama bizimki bu sefer dahada icinde kalmis halde gene gider ve kizin omuzundan tutup kendine cevirir ve...

- SEVMEK SUCMU??

alintidir. ama nerden duydugumu unuttum.