20.07.19/11:26

İslami Semboller?

Başlatan lebiderya, 31.05.08/12:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lebiderya

nur suresi
...Peygamberin size yaptığı çağrıyı, birbirinize yaptığınız çağrı gibi değerlendirmeyin! İçinizden birbirini siper ederek sıvışıp sıvışıp gidenleri Allah mutlaka biliyor. Artık onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir fitnenin veya acı bir azabın gelmesinden çekinsinler!
...
      Burada Hz.Peygamber (s.av.) e sadece ismiyle hitap etmenin veya kendisinden bahsederken sırf ismini söylemenin, ümmetlik terbiyesi ile bağdaşmayacağını ifade etmektedir.

deliçocuk

labiderya iyi hoşta ben sanırım peygamberlere ismi ile hitap edenler zaten ümmetçilik yapmayan insanlardır we nur suresi pek bişey ifade etmeyenlerdir... yani temel aldığı yer kuran (sure ayet) deildir... neden açtın bu başlığı...?merak ettim...

-459.4

Nerede öyle demek istiyor..
Pek bi alakasız geldi, yorum kısmı..

lebiderya

haklısınız, eksi değilmi öyle yazmışlar öyle ise hoşgeldiniz. Tefsirlerde devamı, ordan çıkmıyor.Fakat bazı sureler adı geçtikçe anılmasını sık sık vurgular.
Deliçocuk sen anlamazsan bile anlayan anlayacaktır. Hatta bu varlığı burda kaldıramayan da olacaktır. aynen Atatürk' ün nutuk söylevinin başında memleketimizi yıkmak için uğraşanların varlığına değindiği gibi.Ben onlara dokunmak istedim. okey.
Bunuda küfürle argo ile değil ,ılımlı ve olması gerektiği gibi. Her yönden farklı düşüceye sahip olanı bilip, ona bir saldırı olarak değil (Bu forumda yaşanan çirkin mesajlar gibi) olması gerektiği gibi. Bizler bize inişlerimizi ve çıkışlarımızı gösterecek bir yerde değil mi.incitmeye gerek kalmaksızın. sonuçta neti açtım , okudum, yazdım kapadım. geriye küfür ile anılmak ve küfür ile kendini ifade etmek. nereye kadar bir kısır döngü gibi aynı noktada dönüp durmak. ama biz sonuçta aynı noktada birleşen insanlarız. sevgi, ilgi ve paylaşım. farklı olsakda.

flzf

muhammmed muhammeddir sizin için onu hazretmi yapıcaktık bizim gibi asil yürekli insanlar için sıradan bir insan işte söylediği yalanları getirdiği bir kısım hayvan terbiyesine bağışlıyorum yani islamiyet öncesi arap toplumunun hayvanlardan farkı olmadığını hep siz söylersiniz biz değil :)

deliçocuk

31.05.08/12:40 #5 Son düzenlenme: 31.05.08/12:44 deliçocuk
tamam ben anlamasamda anlayanlar çıkacaktır bundan süpem yok... ama bu hazır lokmacılık niye... ben iyi niyetim we samimiyetimle soyledim... zira bahsettiyin hakaret we küfü erbabı olsaydım banada anlatma gereksinimi duyardın... neyse ben zaten anlayacağımı anlamışım...mewlananın  bi sözü geldi aklıma... istediyin kadar anlat karsıdakinin anladıı kadarsın... sen hele bana bi anlataydın ondan sonra anlayan analadı diyeydin... sorun deil...

bide sewgi we hoşgörü diyorsunda başlığın emir kipi ile yazılması biraz tuhaf durmuyormu sence

lebiderya

Alıntı yapılan: flzf - 31.05.08/12:38
muhammmed muhammeddir sizin için onu hazretmi yapıcaktık bizim gibi asil yürekli insanlar için sıradan bir insan işte söylediği yalanları getirdiği bir kısım hayvan terbiyesine bağışlıyorum yani islamiyet öncesi arap toplumunun hayvanlardan farkı olmadığını hep siz söylersiniz biz değil :)

araplarla bağım yoktur. Nasıl bir halk olduklarıda.Ben benden sorumluyum ancak. kendime ve başkasına zarar vermeden insanca yaşayıp, yaşatabilmek.siz asil ve ben zavallı olabilirim. peygamberimin terbiyesine muhtaç bir hayvan. siz asiller rahat olun. bende.ben öyle bişi demedim.diyene cevap verebilirsin. benim vaktim arapları incelemek olamıyor. zaman çok çabuk geçip günlük işlerimizde bir ibadet sonuçta, bunların yarım kalması ise sorumluluktan kaçmak demek. yoksa tabiki herşeyi bilmek gerek. olur olmaz bilgileri sermek değil tabi.sentezi iyi yapmak ve konuşmak gerek.

eldiven

Alıntı yapılan: lebiderya
Artık onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir fitnenin veya acı bir azabın gelmesinden çekinsinler!

Bu sureye göre anlaşılan "Tanrı ve Tanrıdan gelenler" Ceza sistemi ile anılıyor ve bu yüzden saygınlık var...

lebiderya

Alıntı yapılan: deliçocuk - 31.05.08/12:15
labiderya iyi hoşta ben sanırım peygamberlere ismi ile hitap edenler zaten ümmetçilik yapmayan insanlardır we nur suresi pek bişey ifade etmeyenlerdir... yani temel aldığı yer kuran (sure ayet) deildir... neden açtın bu başlığı...?merak ettim...

burdan çıkardığım anlam açık ve seçik inanan zaten saygı ile anar, inanmayan ise bişi ifade etmez, bu konuya ne gerek vardı demişsin.
     bende merakının cevabı olarak, inançlara incitici olarak yaklaşıldığını. herkez anladığı kadardır doğru, bu kadar anlam çıkarıp, gerekli gördüğümü yazmışım. yetersiz ise yarım kalmasın.herkezin anladığı ortak bir dil vardır sanırım. bulabiliriz bunu.

AKHENATON

öncelikle saygısızlık olarak adlandırdığınız davranışları belirtin.düşünmek saygısızlıksa , saygısızım sonsuza kadar.

lebiderya

Alıntı yapılan: deliçocuk - 31.05.08/12:40
...ama bu hazır lokmacılık niye...

burda daha neler eklenir, çıkarılır yeterli görmüşüm.ilavesi eksik ise görelim ve yapalım.
zira bahsettiyin hakaret we küfü erbabı olsaydım banada anlatma gereksinimi duyardın...

samimiyetine güvendim cevap verdim. hakarete hakaretle cevap verilmezz. ben küfür etmiyorsam, eden yerde bir konuşma gerçekleşmez. o çirkin bir ortamdır sadece.
...bide sewgi we hoşgörü diyorsunda başlığın emir kipi ile yazılması biraz tuhaf durmuyormu sence

Burda şahsi bir alınganlık söz konusu ise benim konum genel. sizide hangi açıdan eksik değerlendirmiş olmuşum :...Benim dediğim kelimelerin tükendiği yer, küfür olmamalı. genel olan bu. yoksa siz bir düşünce belirmişsiniz teşekkür ederim ,ancak buna.Bir saygısızlık sözkonusu olamaz.
deliçocuk :rica etsem peygamberimizi saygıyla anarmısınız demiyor kur'anda ,direk bu şekilde diyor.BUnu ifade ettim. yanlışım nerde? herkezin takıldığı şey de bunu dayatma olarak görmesimi bunu sorun? yoksa konu sapıyormu daha çok.

deliçocuk

lebiderya

Alıntı yapılan: eldiven - 31.05.08/12:47
Alıntı yapılan: lebiderya
Artık onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir fitnenin veya acı bir azabın gelmesinden çekinsinler!

Hoş bu. hemde çok hoş.
çekinmekmi yaşadığım hayatta yalan söyliyerek, dürüst iş yapmayarak benim işime takoz koyanları gördükçe müslümanlık bumu diye sorular sorarım kendime. Sonra yo yo y o hiç çekinmeden bunların Allah'tan korkmadıklarını söyleyebilirim. korkan insan bunu yapmaz. Açık yüreklilikte söyleyebilirimki millet olarak korkmuyoruz. Ben işlerimi olması gerektiği gibi yapmaya çalışırım kimseden korkarak ya da mecburiyetten değil. emekli olduktan sonra dahi evime takdir gelmiştir. Bunun dinle alakası yok. ve beni tanıyanlar nasıl iş yaptığımı bilenler bana yerin doldurulamaz demekte. ve ben işim birine düşünce kendini vererek değilde kendi bildiğince benim istediğim dışında iş yaptıklarında buna iş uydurma derim. para kazanma isteiği var olup ama kendini işe vermeme. aldığı parayı hak etmeme.
   Allah'a inancım sadece korku, azap endişesi değil. millete vız gelip tırıs gittiğini görüyorum. asıl sevgimdem. seviyorum. onun rızasını kazanarak yaşamak önemli benim için. gazabını istemem. istemeyenler lafta işte değil. saygılar.

Bu sureye göre anlaşılan "Tanrı ve Tanrıdan gelenler" Ceza sistemi ile anılıyor ve bu yüzden saygınlık var...

asya

inansın ya da inanmasın, insanların "değer"lerine saygı göstermek herkesin uyması gereken bir kural.
bu konuda haklısın lebiderya.

ama inananların önem verdiği tarzda (ayet ve hadisler doğrultusunda) bir açıklama yaparak inanmayanları ikna etmeye çalışman da boşuna bir çaba bence.

ne sen onları, ne de onlar seni bu yolla ikna edebilir. :)

lebiderya

Alıntı yapılan: asya - 31.05.08/13:32
ama inananların önem verdiği tarzda (ayet ve hadisler doğrultusunda) bir açıklama yaparak inanmayanları ikna etmeye çalışman da boşuna bir çaba bence.

ne sen onları, ne de onlar seni bu yolla ikna edebilir. :)

güzel bir konu asya. Yanlış anlaşılmalar bu noktadan çıkıyor gibi. Cinsellik konusunda size bir sürü adlı adınca cinsel organ ismi toplayabilirim. konu götürüyor değilmi. vajina ya da penisin karşılığı bir uzuvdur. bir kol bir bacak misali.başka organların bilimsel adlarını bilmeyiz zate. ama çekinmden söyleriz. bazıları hangi amaçla söylenmiş oldukları kestirilemediğinden günlük yaşantıda vara yora kullanılması hoş karşılanmazlar ama cinsellik konusunda götürüyuor.
     şimdi sözlerine geliyorum. islamiyet konusu açılan bu yerde. ayet ve sure alıntısı yapmış olmam.
benim hangi şahsi sözlerim bir zorlama ve ikna içermekte bilip ona göre hareket etmek isterim.

Sapiens

Peygamberimizi saygıyla anın le beraber peygambere inanda inanmıynalrın değerlerine saygıda kusur etmemeyi gerektirmez mi?

lebiderya

Alıntı yapılan: Sapiens - 31.05.08/14:07
Peygamberimizi saygıyla anın le beraber peygambere inanda inanmıynalrın değerlerine saygıda kusur etmemeyi gerektirmez mi?

inanmayanların değeri ne ola, kırıcı bişi dediğimi sanmıyorum.
onlara hangi sözlerimiz itici gleir bunu bilip öyle davranmak gerek sanırım.Bilmeyerek söylediklerimiz mi onlar üzerinde bu kadar kışkırtıcı olup ,yükleniyorlar bazı şeylere. var bişi ne peki.
Alıntı yapılan: kuzeys - 31.05.08/14:51
Forumda başlıklarda bir saygızlık söz konusu gibi. Bir toplumun inançlarına bu tür aşağılamak yapmak, benzeri bir aşağılama biçimene hak tanıyabilir.

ne kadar büyük bir uçurum gördüm aramızda. hakaret olgumuz ne kadar da farklı. salak evet küfürdür. başlığımda salak kelimesi varmı?
[uote author=kuzeys link=topic=42711.msg395993#msg395993 date=1212234671]

Yani dileyenler Ateisler salaktır diye bir başlık açabilir.[/quote]
siz buranın sahibi oldunuz olalı gördünüz mü ,ben bilmem ama siz bilirsiniz, dediğin gibi bir başlık açıldımı? yapıldımı bu?
o zaman belki kutsal değerlere taş atabilirler dediğin noktadan yola çıkarak (onların değerlerine salak denirse, onlarda gibi...)
Ben hangi sözümle bir saygısızlık başlatmışım. Bende size bir hakaret göstereceğim siz yazın cevaba istinaden hakaret neymiş ve siz asıl görüneni görmezden gelirken sunacağım size kuzey bey.

gostragon

Lebiderya Hanım artık öyle bir ülkede yaşıyoruzki Hz. Peygamberi unutup. Her 10 kasımda Ata nın anma gününü unutmuyoruz nedendir acaba birde Hz. Muhammmede o kadar laf geliyor. Ama Ata olunca kutsal oluyor.

lebiderya

sahi gazetelerde atatürk köşesinin kaldırılacağını okumuştum. bilen varsa yanıtlayabilirmi? gerçekten kaldırıldımı?

ramses

Bir çok kimse hilali İslam'ın sembolu zanneder. Ama hilalın islamla alakası yoktur. Hilal Türk semboludür. Yeşil renk ise(Peygamber Efendimizin soyundan gelenlerin başlarına sardığı yeşil renkte sarık da) aslında İslami değildir. İlk islam bayrakları siyahdı.

kelime

ramses nerden sallıyorsun böyle anlamıyorum. alıntı:

Hilal Arapların fethinden önce de Sasani İmparatorluğunun sembolüydü. Arapların imparatorluğu ele geçirmesinden sonra sembol Müslüman idareciler tarafından benimsendi ve güçlerinin sembolü olarak muhafaza edildi. Hilal aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğunun da sembolüydü.

flzf

islamın kendi gibi siyah........
ve kara çarşafdan oldum olasıda tiksinmişimdir

conan

Alıntı yapılan: kelime - 24.06.08/13:58
ramses nerden sallıyorsun böyle anlamıyorum. alıntı:

Hilal Arapların fethinden önce de Sasani İmparatorluğunun sembolüydü. Arapların imparatorluğu ele geçirmesinden sonra sembol Müslüman idareciler tarafından benimsendi ve güçlerinin sembolü olarak muhafaza edildi. Hilal aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğunun da sembolüydü.

Türklerde kullanmıştır.
Karaçarşafın islamla alakası yoktur.

nisan

Peygamber bircok inanan insan icin Islamiyetin iki sembolunden biridir. Islamiyette one cikan iki oge peygamber(hayati,ogrettikleri vs.), digeri de Kuran'dir. Islamiyete inanmis olan kisiler hayatin icinde dinsel ibadetlerini hatta cokca yasam bicimlerini bu iki oge'nin ogretileri uzerinde yogunlastirirlar. Kuran'siz bir islam dusunulemeyecegi gibi, peygambersiz bir islam da dusunulemez.

Denilir ki Kuran evrenseldir. Evrensel demek her caga ve her cagdaki insana hitap edebilme ozelligidir. Bu hitabin ardinda mutlak anlamda bir inanc olmasi gerekli degildir. Cunku yaratici kitabini indirip peygamberini yollarken, sadece inananlara yolladim gibi bir amac icinde hic olmamistir kitabin iceriginden okuyup anladigiklarimiza gore..

Boylesi birsey  zaten kitabin insanliga inmesi ile celisir.

Inanan bir insan kitabini inanciyla birlikte okuyup, inancinin terbiyesi geregi peygamberini anarken  gerekli olan selam ve salat'i kisaltmalarla ifade edebilir bu onun uygulama ozgurlugudur. Kaldi ki bircok musluman bunu bugun uygulamamaktadir.

Inanmayan bir insan da kitabi veya peygamberin hayatini okuyabilir. Sonucta elimize aldigimiz bir kitaptir ve tum insanligin okunmasina aciktir. 

Bu yuzden inanmayan bir insanin gereken kisaltmalari yazmamasi, ummete dahil olmadigi icin kendisinden ummet terbiyesinin beklenmesi mantik disidir. Kaldi ki konuyla ilgili bir hadisti saniyorum mevcuttur.

"Zorlastirmayiniz, kolaylastiriniz "icerikli...

Bu sebeple bu tur, bir nevi dayatma  islamiyet dini disindadir. Sadece gercekten bu konular hakkinda tartisma yapmak isteyenleri itici bir rol oynar.

Peygamber dahi yasarken ashabina veya ummetine boyle bir zorunluluk getirmemis, kendisini one cikarmamis (ki cok rahat cikarabilirdi) daima mutevazi davranmis ve oyle yasamistir.

Hicbir zaman da birebir kendisi olunmasini emretmemistir. Kendisi gibi davranilmasini yasamasini ogutlemistir insanlara ,zorlamamistir.
Keza kitapta da boyle bir kisaltmasi ile ilgili yazili bir dayatma yoktur.

Bu yuzden insan kendi inancina saygi isterken, karsidakinin inancina veya inancsizligina da saygi gostermelidir.
Inancli bir musluman,  Isa'dan bahsederken veya tartisirken, adini andiginda bir hristiyanin musluman kisiden hac cikarmasini istemesi ne kadar abesse, bu konuda peygamberin kisaltmasinin yazilmasi gerektiginin dile getirilmesi o kadar abestir.