20.07.19/11:24

İslami Semboller?

Başlatan lebiderya, 31.05.08/12:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lebiderya

Alıntı yapılan: deliçocuk - 31.05.08/12:40
...ama bu hazır lokmacılık niye...

burda daha neler eklenir, çıkarılır yeterli görmüşüm.ilavesi eksik ise görelim ve yapalım.
zira bahsettiyin hakaret we küfü erbabı olsaydım banada anlatma gereksinimi duyardın...

samimiyetine güvendim cevap verdim. hakarete hakaretle cevap verilmezz. ben küfür etmiyorsam, eden yerde bir konuşma gerçekleşmez. o çirkin bir ortamdır sadece.
...bide sewgi we hoşgörü diyorsunda başlığın emir kipi ile yazılması biraz tuhaf durmuyormu sence

Burda şahsi bir alınganlık söz konusu ise benim konum genel. sizide hangi açıdan eksik değerlendirmiş olmuşum :...Benim dediğim kelimelerin tükendiği yer, küfür olmamalı. genel olan bu. yoksa siz bir düşünce belirmişsiniz teşekkür ederim ,ancak buna.Bir saygısızlık sözkonusu olamaz.
deliçocuk :rica etsem peygamberimizi saygıyla anarmısınız demiyor kur'anda ,direk bu şekilde diyor.BUnu ifade ettim. yanlışım nerde? herkezin takıldığı şey de bunu dayatma olarak görmesimi bunu sorun? yoksa konu sapıyormu daha çok.

deliçocuk

lebiderya

Alıntı yapılan: eldiven - 31.05.08/12:47
Alıntı yapılan: lebiderya
Artık onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir fitnenin veya acı bir azabın gelmesinden çekinsinler!

Hoş bu. hemde çok hoş.
çekinmekmi yaşadığım hayatta yalan söyliyerek, dürüst iş yapmayarak benim işime takoz koyanları gördükçe müslümanlık bumu diye sorular sorarım kendime. Sonra yo yo y o hiç çekinmeden bunların Allah'tan korkmadıklarını söyleyebilirim. korkan insan bunu yapmaz. Açık yüreklilikte söyleyebilirimki millet olarak korkmuyoruz. Ben işlerimi olması gerektiği gibi yapmaya çalışırım kimseden korkarak ya da mecburiyetten değil. emekli olduktan sonra dahi evime takdir gelmiştir. Bunun dinle alakası yok. ve beni tanıyanlar nasıl iş yaptığımı bilenler bana yerin doldurulamaz demekte. ve ben işim birine düşünce kendini vererek değilde kendi bildiğince benim istediğim dışında iş yaptıklarında buna iş uydurma derim. para kazanma isteiği var olup ama kendini işe vermeme. aldığı parayı hak etmeme.
   Allah'a inancım sadece korku, azap endişesi değil. millete vız gelip tırıs gittiğini görüyorum. asıl sevgimdem. seviyorum. onun rızasını kazanarak yaşamak önemli benim için. gazabını istemem. istemeyenler lafta işte değil. saygılar.

Bu sureye göre anlaşılan "Tanrı ve Tanrıdan gelenler" Ceza sistemi ile anılıyor ve bu yüzden saygınlık var...

asya

inansın ya da inanmasın, insanların "değer"lerine saygı göstermek herkesin uyması gereken bir kural.
bu konuda haklısın lebiderya.

ama inananların önem verdiği tarzda (ayet ve hadisler doğrultusunda) bir açıklama yaparak inanmayanları ikna etmeye çalışman da boşuna bir çaba bence.

ne sen onları, ne de onlar seni bu yolla ikna edebilir. :)

lebiderya

Alıntı yapılan: asya - 31.05.08/13:32
ama inananların önem verdiği tarzda (ayet ve hadisler doğrultusunda) bir açıklama yaparak inanmayanları ikna etmeye çalışman da boşuna bir çaba bence.

ne sen onları, ne de onlar seni bu yolla ikna edebilir. :)

güzel bir konu asya. Yanlış anlaşılmalar bu noktadan çıkıyor gibi. Cinsellik konusunda size bir sürü adlı adınca cinsel organ ismi toplayabilirim. konu götürüyor değilmi. vajina ya da penisin karşılığı bir uzuvdur. bir kol bir bacak misali.başka organların bilimsel adlarını bilmeyiz zate. ama çekinmden söyleriz. bazıları hangi amaçla söylenmiş oldukları kestirilemediğinden günlük yaşantıda vara yora kullanılması hoş karşılanmazlar ama cinsellik konusunda götürüyuor.
     şimdi sözlerine geliyorum. islamiyet konusu açılan bu yerde. ayet ve sure alıntısı yapmış olmam.
benim hangi şahsi sözlerim bir zorlama ve ikna içermekte bilip ona göre hareket etmek isterim.

Sapiens

Peygamberimizi saygıyla anın le beraber peygambere inanda inanmıynalrın değerlerine saygıda kusur etmemeyi gerektirmez mi?

lebiderya

Alıntı yapılan: Sapiens - 31.05.08/14:07
Peygamberimizi saygıyla anın le beraber peygambere inanda inanmıynalrın değerlerine saygıda kusur etmemeyi gerektirmez mi?

inanmayanların değeri ne ola, kırıcı bişi dediğimi sanmıyorum.
onlara hangi sözlerimiz itici gleir bunu bilip öyle davranmak gerek sanırım.Bilmeyerek söylediklerimiz mi onlar üzerinde bu kadar kışkırtıcı olup ,yükleniyorlar bazı şeylere. var bişi ne peki.
Alıntı yapılan: kuzeys - 31.05.08/14:51
Forumda başlıklarda bir saygızlık söz konusu gibi. Bir toplumun inançlarına bu tür aşağılamak yapmak, benzeri bir aşağılama biçimene hak tanıyabilir.

ne kadar büyük bir uçurum gördüm aramızda. hakaret olgumuz ne kadar da farklı. salak evet küfürdür. başlığımda salak kelimesi varmı?
[uote author=kuzeys link=topic=42711.msg395993#msg395993 date=1212234671]

Yani dileyenler Ateisler salaktır diye bir başlık açabilir.[/quote]
siz buranın sahibi oldunuz olalı gördünüz mü ,ben bilmem ama siz bilirsiniz, dediğin gibi bir başlık açıldımı? yapıldımı bu?
o zaman belki kutsal değerlere taş atabilirler dediğin noktadan yola çıkarak (onların değerlerine salak denirse, onlarda gibi...)
Ben hangi sözümle bir saygısızlık başlatmışım. Bende size bir hakaret göstereceğim siz yazın cevaba istinaden hakaret neymiş ve siz asıl görüneni görmezden gelirken sunacağım size kuzey bey.

gostragon

Lebiderya Hanım artık öyle bir ülkede yaşıyoruzki Hz. Peygamberi unutup. Her 10 kasımda Ata nın anma gününü unutmuyoruz nedendir acaba birde Hz. Muhammmede o kadar laf geliyor. Ama Ata olunca kutsal oluyor.

lebiderya

sahi gazetelerde atatürk köşesinin kaldırılacağını okumuştum. bilen varsa yanıtlayabilirmi? gerçekten kaldırıldımı?

ramses

Bir çok kimse hilali İslam'ın sembolu zanneder. Ama hilalın islamla alakası yoktur. Hilal Türk semboludür. Yeşil renk ise(Peygamber Efendimizin soyundan gelenlerin başlarına sardığı yeşil renkte sarık da) aslında İslami değildir. İlk islam bayrakları siyahdı.