25.06.19/06:14

Neden çalışıyoruz?

Başlatan cosinus78, 04.06.08/22:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cosinus78

Bu günkü insanın atası yeryüzünde dolaşmaya başlaması 30.000 yılı buluyor, evrimi uzun sürdü bilinir, geçen bu 30.000 yılda sosyal yaşantısı çok daha hızlı ve keskin değişimler geçirdi. Ama insan hep çalıştı.

Neden çalışıyoruz?

BarISCI

yaşamak için çalışıyoruz.. peki neden yaşıyoruz???

-459.4

Siz çalışıyomusunuz ki
Ben tembel tembel yatıyorum..
Onun için yorum yapmıyorum konuya
Ama yaptım.
Yav, en azından yorumlamaya çalışıyorum.
Çalışma sayılırsa

Khaos

Çalışmıyorsunuz, çalıştırılıyorsunuz. 30 000 öncekiler yaşıyordu, yaşamı için üretiyordu, ürettiğini de beraber paylaşıp tüketiyordu kimseye borçları alacakları yoktu. Sizler bizler üretmiyoruz emeğimizi satıyoruz. Burjuva idealizmi bunun için elimizden bütün yaşama haklarını alıp çalışma ahlakı adı altında kendinizi kurtarabilmemiz için ücretli köle sınıfları yaratmaya yöneliyor ki buna da çalışıp adam olmak diyoruz biz enayiler. Uygarlığın başından beri bu böyle bir yalan, en azından aç kalmayalım diye bize verilmiş bir seçim hakkı. Ya çalış aç kalma ya da istersen çalışma ama açlıktan öl. İki durumda da onlara giren çıkan birşey yok, olan çalışmanın ahlaklılık, sorumluluk olduğuna inanan ücretli emek sahibi enayilere olur. Çalıştıkça da borcun artar böylece daha çok çalışmak için amaç edinirsin kendine çünkü paranın varlığı borç yaratma maksatlıdır ilk çıktığından beri. Kazandığını sandıkça borçlanır bir türlü de sebebini bulamaz mantıklı açıklama yapamazsın çünkü para ekonomisi tamamen uydurmadır ve dolaysız sonucu küçükten büyüğe doğru burjuva sınıfa akan bir çeşmedir. Dolayısıyla burjuva sınıfı için çalışıyoruz diğer kişisel açıklamaların hepsi kendimizi tesellidir.

turkuaz

Yemek, giyinmek ve diğer ihtiyaçlarımızı karşılamak için. :angel:

Bunları başkası da karşılayabilir bizim adımıza, ama kimseye muhtaç olmamak için  :)

Asıl tembel tembel yatıp, birilerinin sırtına kambur olanlara sormak lazım? Neden çalışmıyorlar ?

gobilibozo

burjuva dediğin kimdir khaos?

RDXÇalışmak zorundayım. bir eşim ve çocuğum var. onlar için çalışıp para kazanmak zorundayım. evet fravunlar için çalıştığımı biliyorum, hadi diyelim bunlarıda boşver hem  bağırsaklarımdaki kutların hali nic olur sonra. :P

In Justice

yasamak ıcın cunku baska bır sekılde yasaman ımkansız..bır tek sansın var zengın olmak ne sekılde olursa olsun..zaten bu kadar sanslı degılsın..sanslı a bu soruya yorum getırıyo olmazdın cunku yapacak cok farklı ıslerle ugrasıyordun belkıde...

asya

gereksinimlerimizi gidermek için çalışmak dışında başka bir seçeneğimiz yok... ilkel dönemlerde ya da şimdi, emek vermeden geçim sağlanamaz. (rantiyeler, mirasyediler de genel kural kuralı bozmaz.)

hele bu kapitalist dönemde çalışmayana ekmek hiç yok... hoş çalışanların çoğu da ekmeği zor buluyor ama yine de buluyor işte.

fikir

Çalışma eylemini, para kazanmak, ihtiyaç karşılamak, eğitim almak gibi bilinen tüm değerlendirmelerin dışında tutsak bile, insan vücudu kendisini koruyabilmesi, güçlendirebilmesi, değiştirebilmesi için bile çalışma devinimine mutlaka ihtiyacı var. Bu mecburiyet insanı sonraki eylemlere zorluyor diye düşünüyorum.

cosinus78

Khaos güzel özetlemiş zaten, ekleyecek pek bir şey yok. Ama fikir'in yazdıklarına birşeyler eklememk istiyorum;

İnsan fizyolojisi gereği tabiki hareket halinde olmalı, ilk insan da yiyecek bulabilmek için gerekli bu hareketliliği sağlıyordu zaten. Çalışmak derken ben oturup göbeğimizi kaşımanın daha akılıca olduğunu söylemiyorum. 

Ama tüketmek için çalışıyoruz, tükkeikçe de daha çok ihtiyaç duyuyoruz diye düşünüyorum. Özelikle türkiye toplumunda klişeleşmiş bir olay var, çalışıp bir ev araba almak, yıllar süren bir emek istiyor. Bu açıdan bakıldığında Emeğimizin çoğu temel ihtiyaçlarımıza değil, bize ihtiyaçmış gibi gösterilen oyuncaklara gidiyor.

lebiderya

seninde bu oyuncaklara gidiyormu kazancın?

kelime

neden çalışıyorsunuz ?

- daha az düşünmek için.

son tango

daha önce söylemiştim sanırım; parayla buluşup sevgililerimizle eğlenmek için..

uykucu

kişi başına düşen sevgili sayısı kaç... :o

bence hepsi bir aradayken kaç...:P

lebiderya

Alıntı yapılan: son tango - 05.06.08/16:12
daha önce söylemiştim sanırım; parayla buluşup sevgililerimizle eğlenmek için..

parayı kazanıp harcayan taraf kim oluyor burda.Ben para kolay kazanılmayınca kolay kolayda harcanamaz sanırım.Peki parayı alan taraf bir kadın ise, bu iş para içinmi olmuş oluyor. Ama insanın her yaptığı işte insana katacak birşeyler olmalı.gezip eğlenmek için parası olmayanlara hayır yapmak.:)Bu bir değer olabilirmi!

son tango

hayır yapıyorum zaten..arada bi gelip,abi para versene dediklerinde ''hayır'' diyorum ayoll :P

uykucu

05.06.08/19:09 #17 Son düzenlenme: 05.06.08/19:16 uykucu
tango sen resmen ''hayır '' yapıosun bea...:P

ııyyy ne iğrencim ama olsun şişmiş kafayla anca bu ka olur... :uglystupid2: