20.06.19/09:38

Ensest İlişki

Başlatan Hades, 31.03.05/15:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hades

ensest ilişki;
Aile üyeleri arasında kanunlar ve sosyal normlar ile  yasaklanan cinsel ilişki olarak tanımlanabilir...

extra bilgi için bu adresten yararlanabilirsiniz...
http://www.benbigun.com/ensest.php

buz

Akraba evliliği ensest ilişkiye dahil midir?

RestInPeace

Genellikle ensest ilişki çekirdek aile dediğimiz anne-baba-çocuklar arasında yaşanan olarak kabul ediliyor. Bu açıdan bakıldığında akraba evlilikleri bu çerçevenin dışında kalıyor.

Akraba evliliği (tıbbi açıyı bertaraf edersek) ne kadar doğrudur? Bu tartışılır.

Özellikle bizim toplumumuzda teyze, dayı, hala, amca çocukları kardeş gibi büyütülüyor, teyzeler, halalar bir anne gibi, dayılar, amcalar bir baba gibi görülüyor. İşin içine toplumların oluşturduğu ahlaksal değerler girdiğinde pek çok insan bunun yanlış olacağını düşünmektedir. Ama şöyle bir gerçekte yok değildir. Her ne kadar gerek birebir aile bireyi olsa gerek akraba olsa da karşındaki bir insan ve senin ona bir yabancıya duyabileceğin ilgiyi duymanda aslında olabilecek birşey  ^_^

eeee düğümlendim söyleyecek bir şey bulamıyorum  :rolleyes: en iyisi; nokta

Hades

ama bu ilişkiden hep kızlar zararlı çıkıyor. :protest:

yıkılan taraf onlar oluyor.Hele böyle bir toplumda bireyseniz toparlanmanız kendinizi onarmanız çok zor...

iyi ki kız değilim  :laugh:

şakası bile kötü   :2funny:


fatih

akraba ilişkileride bana göre ensesttir,ayrıca cocukların sağlığı bakımından çok tehlikeli,zaten bu yüzden ülkenin yarısı geri zekalı

nefreT

Bence de akraba ilişkileri ensest ,en azından enseste eğilimin bir göstergesi.Mide bulandırıcı ya.

Hades

tabiki akraba evliliği ensest ilişki ye dahil olabilir.Ama ensest ilişki daha çok yasa dışı.Ama akraba evliliği öyle değil.Ama ahlaksal açıdan ikisi arasında fark yok.

anny bonny

ensesti biz genelde çekirdek aile olarak algılıyoruz, ama başka bir toplum aranda kan bağı bulunan herkes diye algılayabilr. klan toplumlarında aynı kanı taşımadaıkları halde klandaş oldukları için cinsel ilşiki yasağı vardır. aynı klandan bir erkeğin hiçbir kan bağı bulunmasa bile klandaşı bir kadınla ilşikiye girmesi ensest olarak adalndırılır. avustralya kabilelerinde cezası ölümdür. hatta baba ve kızın belli bir yaştan sonra aynı çatı altında bulunmalarının yasak olduğu, erkek ve kız kardeşlerin göz göze gelmelerinin yasak olduğu, anne oğulun birarada bulunmalarının yasak olduğu topluluklar da vardır.

antik zamanlarda, özellikle mısır'da serbest olan, hatta makbul olan ensest ilişkiye neden sonraları yasak getirildiğiyle ilgili birçok teori vardır:

dış evlilik teorisi: türün çoğalması ve yayılması için ensestin yasaklandığı
genetik bozukluk teorisi: kan bağı olan anne ve babadan genetik bozukluk taşıyan çocuklar doğması sebebiyle ensest yasağı (akraba evlilikleri)
içgüdü teorisi: akrabalarımıza karşı cinsel istek duymamızı önleyen içgüdülerimiz vardır. ( ki bu teori kesinlikle yanlış. ensest ilişki yaşayan bisürü insanın sorunu içgüdü eksikliği olmalı o zaman)
ödip kompleksi: freud'un en meşhur teorilerinden heralde.

hatta daha başka teoriler de var ama aklıma şimdilik bunlar geliyor. peki biz ensesti ahlak dışı mı görüyoruz? neden?

bence konuya ilginç bir yaklaşım; şiddetle tavsiye edilir: vc'disini bulup izleyiniz: "oldman"

nicom

kesinlikle yıkıcı..
kız yada erkek, bir bunyenin bunu fizyolojik ve psikolojik acıdan kaldırabilmesi cok zor..ustune birde sosyal baskılar ve tepkiler eklenince durum dahada karmasık bir hal alıyor..tabi bu istem disi iliski icin gecerli..
birbirlerine asık olup evlenen kardes cocukları yada akraba evlilikleri sadece sosyal tepkiyle karsı karsıya kalıyor..hatta bazen bu bile olmuyor cunku yasadıkları buyudukleri ortamda toplum bunu mesru kılıyor..bu nedenle fark var..
birde akraba evlilikleri sonucu dogan o cocuklarin durumu vs.. uzayıp giden garip bir zincir..gereksiz..yok mu asık olucak bi komsu kizi yada bakkalın oglu  :huh:

Çeben

Freud insan psikolojisinde iki terimden bahseder ,

1-) oedipus kompleksi
2-) elektra kompleksi

oedipus kompleksinin açıklamasında freud derki , Erkek kişi hayatında en az bir defa annesine aşık olur. Daha sonra ise babasını öldürüp onun yerine geçme isteği hakim olur.

elektra kompleksi ise oedipus kompleksinin tam tersi olarak kızlar için geçerlidir. Kızlar da hayatlarında bir defa babalarına aşık olurlar ve annelerini öldürüp onların yerine geçmek isterler. Ama ikisi arasındaki fark görünenden öte freud elektra kompleksinden fazla bahsetmez. Hatta bu elektra kompleksini freudun öğrencilerinin ortaya attığı söylenir ki bu konuda bende hemfikirim. Ama Freudun hayatındaki bazı gizemler hala gizemliliğini korurken böyle bi yakıştırma yapmak yanlış olur.

Ensestlik konusuna gelince , biliyosunuz akrabalıklar derece derece ayrılıyor. Bence ensestliğin sadece şiddeti azalıyor bu durumda. Oedipus ve elektra kompleksleri ile ensestlik tanımı tam yerini buluyor ama tabiki diğer akrabalarla olan ilişkiler de ensestlik kapsamına girebilir. Aslında ensestliği , insan psikolojisine etkisini baz alarak değerlendirmek gerekir. İİnsan psikolojisinde ensestlik basamağında değişimler yaratan her tür dejeneratik etkili sexapel hareketler ensestlik olarak tanımlanabilir.