19.08.19/18:37

İlk islamı Muhammed mi getirdi?

Başlatan gostragon, 14.06.08/13:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gostragon

14.06.08/13:35 Son düzenlenme: 25.07.08/00:10 SIFIR
6/14

Deki: "Göklerin ve yerin Fatır'ı olan o yaratıcıdan, o yedirip doyuran ama kendisi yedirilip beslenmeyen Allah'tan başkasını mı veli edineyim?" De ki: "Bana İslam'ı seçenlerin ilki olmam emredildi." Ve sakın şirke sapanlardan olma.

--------------------------------------------------------------------------------

İslamı seçenler deyince aklına ilki İslamı Muhhammed mi getirdi sanıyorsunuz. Cümlede ilk islam diye bir şey yok İslamı seçenler kelimesi neyi cağırıştırıyor.

"Ortağı yoktur O'nun. Bununla emrolundum ben. Ve Müslümanların ilkiyim ben."

--------------------------------------------------------------------------------

Diğer dinler değişmeseydi Kuran inmeyecekti.
Belkide İncil,Tevrat değişmesiydi kitabımız bunlar olacaktı.

39/12

"Ve bana, müslümanların ilki olmam emredildi.

İslam dininde miüslümanlar var. Hiristiyanlarda katolikler ve protestanlar var. Yahudilerde ise müseviler var. Ne diyecekti müsevilerin ilkiyim mi diyecekti.

gobilibozo

İslam ilk Muhammed(as)a geldi fakat ilk müslüman İbrahim(as)dı.

gostragon

İlk islam muhammede filan gelmedi. İslam hep vardı. Peygamberler ise olan islamın anlatılması için AllAh tarafından gönderilen elçilerdir. Peki gobi İsaya inanan kotolikler islamı bilmiyorlardı.

gobilibozo

14.06.08/14:21 #3 Son düzenlenme: 14.06.08/14:25 gobilibozo
Bakara
131. Rabbi ona "Teslim ol" dediğinde "Âlemlerin Rabbine teslim oldum" demişti.
132. İbrahim bunu kendi oğullarına da vasiyet etti, Yakub da öyle: "Oğullarım! Allah sizin için bu dini (İslâm'ı) seçti. Siz de ancak müslümanlar olarak ölün" dedi.

İslam Hz Muhammede indi ilk müslüman ise İbrahim(as)idi.

Tabiki biliyorlardı,son peygamberi ve ona inecek olan kitabı ve dini biliyorlardı,iki din de esasında insanları islama hazırlamak için gelmiştir.Bilmeleri dinin islam olduğunu göstermezki,İslam tamamlanmış olan dindir,bizim kastımız da tamamlanmış olan din...

P_Ýn_iLtÝ

İslam hz.adem(aS) ile başladı ve ilk müslüman da hz.adem(as) idi...ve ardı sıra gelen bütün peygamberler,hepsi islamın kendi dönemlerinde davetçiliğini,elçiliğini,önderliğini yapmıştır,hz.adem(as)'den,hz.muhammed(asv)'a kadar...

Sarý Zeybek

Kuran çelişkiler yumağı olduğu için , heryere çekilir nedenmi ?
çünkü sonradan derlenmiştir.

gostragon

Alıntı yapılan: gobilibozo - 14.06.08/14:21
Bakara
132. İbrahim bunu kendi oğullarına da vasiyet etti, Yakub da öyle: "Oğullarım! Allah sizin için bu dini (İslâm'ı) seçti. Siz de ancak müslümanlar olarak ölün" dedi.

Tabiki biliyorlardı,son peygamberi ve ona inecek olan kitabı ve dini biliyorlardı,iki din de esasında insanları islama hazırlamak için gelmiştir.Bilmeleri dinin islam olduğunu göstermezki,İslam tamamlanmış olan dindir,bizim kastımız da tamamlanmış olan din...

gobi yazdığını yazıyı bir daha oku. Hem İslamı biliyorlar diyorsun. Hemde islam tamamlanmamış dindir diyon komik olma nolur. İslam bütün insanlığa gönderilmiştir. İslamı öğretmek Peygamberlerin göreviydi.
Alıntı yapılan: Sarı Zeybek - 14.06.08/19:36

Sen alimmisinki

gobilibozo

Algılarını açık tut sevgili gostragon :)

Biliyorlardı derken,dinin geleceğini ve peygamberini biliyorlardı dinin emir ve yasaklarını yani içeriğini bilmiyorlardı,islam bütün insanlığa gönderilmiştir fakat diğer dinler malumun bölgesel terbiye amaçlı amçalı gelmiştir ;)

-459.4

Algaçlarını aç ta gel..

Sarý Zeybek

Alıntı yapılan: gostragon - 14.06.08/22:47
Alıntı yapılan: gobilibozo - 14.06.08/14:21
Bakara

gobi yazdığını yazıyı bir daha oku. Hem İslamı biliyorlar diyorsun. Hemde islam tamamlanmamış dindir diyon komik olma nolur. İslam bütün insanlığa gönderilmiştir. İslamı öğretmek Peygamberlerin göreviydi.
Alıntı yapılan: Sarı Zeybek - 14.06.08/19:36

Sen alimmisinki

alim değilim ulemayım