17.07.19/06:36

Köyden şehire göç'ün sebepleri nelerdir?

Başlatan gobilibozo, 18.06.08/15:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gobilibozo

BM'nin açıkladığı Nüfus Raporu'na göre, tarihte ilk defa 2008 yılında nüfusunun yüzde 50'si kentlerde yaşar hale gelmiş bulunmakta imiş, Önümüzdeki 20 sene içinde,1 milyar 700 milyon kişi daha kentlere doğru göç edecek, bu durumda, kırsal kesimlerden veya köylerden değil, kentlerin kenarlarından merkeze doğru bir göç sistemi olacakmış...

İnsan yapı itibarıyle değişkendir,mutlak değildir bu yapı haliyle sosyal hayatınada yansımıştır,ihtiyaçlarından yahut keyfiyetinden dolayı her daim yer değiştirmektedir,sanayi devrimi ve modernleşme sonucu kırsal kesim eski caibesini yitirmiş,insan bedeninin yerini dev makineler almış.

Küreselleşen modern dünyada sadece şehrin imkanları,konforu,eğitimde sunduğu fırsatlar,eğlence hayatı,sosyal aktivitelerin çokluğu,materyalist düzenin dikte ettiği tüketim çılgınlığının cazibesi,şehrin büyümesi ile özgürlük alanının genişlemesi fikri ile mi insan kırsal dan kent e göç eder?Yoksa kırsal kesimin insanları, mahkum edildikleri yoksullaşmadan,şartların zorluğundan vs köyde dahi yaşasalar kente doğru bir beyin ve kalb göçünün olduğunu söyleyebilirmiyiz?Sizce köylerin yaşam standartları refah bir seviyeye getirilirse göç azalırmı?

sirelis

Endüstriyel toplumlarda tarımsal üretimin taşıyabileceği nüfus sınırlıdır. sanırım %20 civarında bir rakam. Bunun dışında kalan nüfusun göç etmesi kaçınılmaz. Bu bakımdan AB köy nüfusunun azaltılması gerektiğini söylüyor bize.
Yaşam düzeyi yükselse bile en azından ülkemizde, köy de yaşam kalitesinin yükselebilmesinin koşullarından biri nüfusun bir kısmının daha kente göçmesidir. Kente göçünce yaşam kalitesi mi yükseliyor diye sorulacak olursa,...
Gecekondulara bakmak yeterli, iki taraflı bir açmaz.

gobilibozo

21.06.08/10:55 #2 Son düzenlenme: 21.06.08/11:34 gobilibozo
İstanbul'un nüfusu 12 milyon oldu ve İstanbul en fazla 7 milyon insanı sağlıklı bir şekilde barındırabiliyormuş,yani zavallı kent'e kaldırma gücünün neredeyse iki katı insan nüfusu yüklenmiş,şehir şehirlikten çıkmış,düzgün bir yapıya kavuşması imkansız,top yekün bir yıkım ve yapım olmadıkça.
İstanbul dünyanın en önemli kentlerinden bir tanesi korunması gereken,gözümüzden sakınmamız gereken tarih kokan bir şehir,bu gidişle hiç bir estetiği kalmıyacak bu şehrin,bildiğim kadarıyla,Roma,Paris gibi şehirlerde nüfusa çok dikkat ediliyor ve senelerce hiç bir artış yaşanmıyor nüfuslarında, dengeyi koruyorlar ve bu özel şehirlerini gözlerinden sakınıyorlar,çok iyi muhafaza ediyorlar dokusunu...

Göçün yarattığı bu felaketler diğer illerimiz içinde geçerli tabiki,bu endüstriyelleşme adı altında insanlar daha fazla fakirleşiyor sanki,farkımız sadece daha çağdaş fakirler olmamız,oysa tarımda bereket vardır,insanların aç kalması gibi bir durum söz konusu değil,artık köylerde dahi insanlar hayvancılıktan,yiyecek üretiminden uzak kalıyor...

Bunun bir formülü olmalı köylerin daha yaşanabilir hale getirilmesi,ihtiyaçların tamamının karşılanır hale getirilmesi,insanların memleketlerine geri dönmesi için teşfik edici projeler üretilmesi,daha modern tarım tekniklerinin bakanlık tarafından kullanılmaya sunulması,devletin,büyük mimar ve mühendisler aracılığıyla,bu bölgelerde, evleriyle yollarıyla daha estetik bir yapılanma sağlaması vs olabilir,ayrıca ben insanların kırsaldan bu derece uzaklaştırılmasında bir hinlik olduğunu düşünüyorum,sahipsiz terkedilmiş topraklarla dolu güzelim ülke,bizim karadeniz mesela,muhteşem araziler sahipsiz bir şekilde duruyor,atıl bırakılmış verimli topraklarla dolu her yer,bizler gözümüzü şehre dikmişken,unuttuğumuz diyarlar birilerinin aklına düşmüş...

gostragon


gobilibozo

Bir çırpıda çözdün meseleyi gostragon :P

Amed


gostragon

Alıntı yapılan: gobilibozo - 21.06.08/12:36
Bir çırpıda çözdün meseleyi gostragon :P


Huyum kurusun biraz zekiyimdir.

sirelis

Sorun doğudaki köylerin boşaltılması sorunu değildir. Tarımsal yapının dönüşümü sorunudur. PKK sorunu olmasa da, köylerin taşıyabileceği nüfus sınırlıdır. Tarım modernleşince de, bu gerçek aynı kalacaktır.Endüstrileşmiş tarımın ne kadar nüfusu yaşanabilir bir düzeyde besleyeceği bellidir. Şimdiki yapısıyla köydeki nüfus bu bakımdan fazladır.
Diğer yandan konuyu bir açmaz hale getiren durum, kentte de nüfusu yaşanabilir bir düzeyde besleyebilecek ekonomik şartların olamayışıdır.

gobilibozo

Sirelis içimizi kararttın,ne köyde ne şehirde düzgün bir yaşam alanı bırakmadın,ne olacak peki şimdi?

sirelis

Dağlara atalım kendimizi.

Sanayileşme, sanayileşememe kıskacına sıkışmış ülkelerin genel sıkıntısı malesef.
Kentlerde yaşam kalitesinin düşük olması, köylerde yaşam kalitesinin düşük olması.
Böylece ucuz iş gücü elde edilmiş oluyor.

Toplam ulusal gelirin dağılımındaki eşitsizlik, bir yandan kentlerin bazı bölgelerinde lüks yaşama neden olurken, geri kalanların yoksulluğunun artması sonucunu veriyor.

SiYaH

unutulmuşluk...köylü halkımızın dar bir döngü içerisindeki yorucu ve bir o kadar da emekçi yaşantısına karşın, hakkettiği yaşam gereklerinden uzaklarda kalmışlığı...insan mutluluk arar...oysa bizler de mutluluğu doğaya geri dönüşte aramıyor muyuz, bir zamanlar çıkıp geldiğimiz topraklara özlem duyarak...?

gobilibozo

Evet dağlarda birbirine uyum sağlıyacak olan insanlarla birlikte,kirlilikten uzak bir şekilde kendimizin üretip kendimizin yiyeceği,geçineceği,insan kirliliğinden uzak,kavgasız gürültüsüz,gökdelensiz doğal bir hayat ne güzel olurdu :) Bu aralar beimde hiç aklımdan çıkmayan bir düşünceydi sirelis :)

karakurudelidolu

sefai göller diye bir şair,yazar vs özellikleri olan birisi  cıkmıs.magarada yasıyordu haberlerde izledigim kadarıyla.kendisi üretiyordu.pc si vardı sanırım.
modern dünyanın nimetlerini tanıyan birisi için cok zor olur daga cıkmak.hem eski daglar köyler kalmadı...

LegendofAnatolia

Aile baskısı. Klan- aşiret baskısı kan davası falan da önemli bir faktör.

nisan

Sehirden koye veya daha kucuk beldelere goc'un sebepleri ile aynidir. Biri ayvayi yemis, digeri henuz tatmamistir.

kiya

böyle soru olur mu allaseniz? bu yaşa gelip de "köyden indem şehere"nin nedenlerini öğrenemediyseniz yani ayıp be arkadaş!

demet akalın hanfendiye sorsanız bilir be bunu!..

"sana bayılan biri olarekten en büyük hakkım, bağaaa ne, bağaaaa ne!"

ayy kız, yirim ben seni :P

yeni raký


gobilibozo

Alıntı yapılan: kiya - 02.08.08/22:12
böyle soru olur mu allaseniz? bu yaşa gelip de "köyden indem şehere"nin nedenlerini öğrenemediyseniz yani ayıp be arkadaş!

demet akalın hanfendiye sorsanız bilir be bunu!..

"sana bayılan biri olarekten en büyük hakkım, bağaaa ne, bağaaaa ne!"

ayy kız, yirim ben seni :P


Ayıp durumun telafisi için sormuştuk belki :P sağaaa ne,sağaaaa ne?


Demet Akalın'mı?Zatı alilerini böyle basit bir soru ile meşgul etmek istemedim,siz daha müsaitsinizdir diye şeettiydim :P