23.05.19/07:09

Gelişmemiş ülkelerde ulusal başarıların halka etkileri

Başlatan fikir, 21.06.08/08:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

Ciddi bir inceleme alanı. Özellikle 20. yüzyılda emparayalizmin geri kalmış ülkelerdeki sömürü sistemini kullanabildiği en iyi alanlardan biri; aslında bir çeşit uyuşturucu.

Bununla ilgili pek çok araştırma kitabı ve makale olmasına rağmen dünkü milli galibiyet sonrası sıcağı sıcağına yazmanın faydalı olacağını düşündüm.

Düşünün ki bir ülke, siyasetiyle, eşitsiz gelir dağılımıyla, yönetim sorunlarıyla, ekonomisiyle bir çok sıkıntısı var. Ve halk bu sıkıntıyı gittikçe daha fazla hissediyor. Sorgulamaya başlıyor. Çözümlere ilişkin alternatif politikalar üretiliyor. Tüm olumsuzluklara rağmen, yeni bir sürecin başlama işaretleri var.

İşte tam bu sırada, futbol başta olmak üzere, diğer spor dallarında, müzikte veya gerçekte toplumun ihtiyacını karşılamayan sadece psikolojik bir yapay olumluluk yaratan başka bir alanda, ulusal bir başarı elde ediliyor. Bu başarı aslında, tam bir aldatmaca, tüm sorunlar, sıkıntılar, açılımlar unutularak, bu sahte başarının hülyalarında dolaşmaya başlıyor insanlar. Sevinç etkisi kısa sürsede, bunun siyasi ve toplumsal uzantıları, o ülkeyi en az beş yıl geriye götürüyor.

Bu söylediklerimden, ulusal başarısızlıkların olmaması gibi bir anlam çıkarılmamalı. Sadece her şeyi yerli yerine koyabilmeyi becerebilmeliyiz. Eğer koyamazsak, bu sahte başarılar -sahte diyorum çünkü, ülke sorunlarının çözümüne hiç bir etkisi olmayan fakat, toplumsal bir uyuşma yaratn şey gerçek değildir.- bunun cezasını toplumu sıkıntıya sokanlar değil, yine bizzat toplumun kendisi çekecektir.

Bu yorum mantıklı ve akla uygun olanı. Biraz daha farklı açıdan bakarsak. Tüm bunlar iyi şeyler. Eğer bir toplumu uyandıramıyorsan, dibe vurması için her türlü rezilliği çekmesine göz yumacaksın, acımayacaksın. Çekebileceği tüm sıkıntıları çeksin, düşeceği en son noktaya kadar düşsün. Belki de gerçek uyanış o zaman başlayacak. Nedense bu düşünce bana daha sıcak geliyor.

O zaman, vurun, kırın, yakın, öldürün, düşman olun, yiyin birbirinizi. Ki, erteleyecek gücünüz kalmasın, tüm rezervleriniz tükensin.

gobilibozo

Geri kalmış ülkeler için bunlar övünç kaynağıdır fikir,erkekler futbol ile kadınlar diziler'le seda sayanlar'la bilinçli bir şekilde uyutuluyor,uyuşturuluyorlar,ayrıca toplumun içinde bulunduğu sıkıntıları sorguladığını düşünmüyorum,eğitilmemiş, düşünceden yoksun insan sürüsü için sorgulama çok uzak bir kavram,biz fakir görünce hüngür hüngür ağlayan fakat fakirliğin sebebini düşünmekten kaçan bir toplumuz...

O kadar tuhaf bir milletiz ki,insanlarımız hızla dine yöneliyor sebep nedir sizce?Fakirlik,dünyada baş gösteren açlık,bunun karşısında insanlar düşünmekten,sorgulamaktan,çözüm üretmekten aciz olduğundan,futbol turnuvalarında,dizilerde uyşmak daha kolay olduğundan,din e yöneldiler,onu da beceremediler,yanlış öğrendiler ve öğrendik,eylemsiz,pısırık dua ile kurtuluş veren pısırık bir din yarattık,eeee olacağı budur,sorgulama seyret,oy ver hesap sorma,inan ama düşünme sorma,oku ama fikir yürütme,haksızlık karşısında duyarlı ol fakire yardım et,dernek kur(devletin yükü azalsın)ama tüm bu sorunların kaynağını araştırma,kazara kaynağı araştırdın zulmün sebebini buldun,aman ona karşı durma,sen güçsüzsün zayıfsın,hööööt haddini bil sus gibi çaktırmadan içimize sindirilen emirleri,pasifleştirme girişimlerini reddetmeden içimize sindirdik...

Hal böyle olunca yam yam başkanın dediği gibi alışmadık ..te don durmaz,düşünmek sorgulamak bize göre değil,biz bize sunulanı alırız fazlası yok,dünya kupası mı verdiler önümüze sevinip eğlenmemiz oyalanmamız için onunla oyalanırız,sedayı'mı koydular ekrana onu seyrederiz...Ah fikir çok içlendim şimdi bindik bir alamete gideyyoz kıyamete,düzeleceğimiz yok sonumuz,dünya kupası elimizde ülke işgal altında sevinmek...

Xantippi

fotbolun ülke sorunlarinin cözümüne etkisinin oldugu bir ülke var midir?futbolla ülke sorunlari nasil cözülür?bu milli bir basaridir,bir müddet insanlar sevinir,moral bulur o kadar....ne uyusur,ne de ülke sorunlarini kökten unutur,,,yani dünkü mac icin konusuyorsak...

ayrica futbol da bilmem kac kisinin bir topun pesinden kostugu anlamsiz bir oyun degildir...benim bildigim kadariyla,taktik ister,mantik ister,calisma- azim ister,güclü bir psikoloji ister,güc-kuvvet ister vs...

geri kalmis ülkeler icin bunlar övünc kaynagi ise almanya,ingiltere,hollanda.vs.geri kalmis ülkeler statüsüne giriyor demektir,cünkü,futbolda ki basari onlar icin de övünc kaynagi...

turkuaz

Alıntı yapılan: Xantippi - 21.06.08/14:40
fotbolun ülke sorunlarinin cözümüne etkisinin oldugu bir ülke var midir?futbolla ülke sorunlari nasil cözülür?bu milli bir basaridir,bir müddet insanlar sevinir,moral bulur o kadar....ne uyusur,ne de ülke sorunlarini kökten unutur,,,yani dünkü mac icin konusuyorsak...

ayrica futbol da bilmem kac kisinin bir topun pesinden kostugu anlamsiz bir oyun degildir...benim bildigim kadariyla,taktik ister,mantik ister,calisma- azim ister,güclü bir psikoloji ister,güc-kuvvet ister vs...

geri kalmis ülkeler icin bunlar övünc kaynagi ise almanya,ingiltere,hollanda.vs.geri kalmis ülkeler statüsüne giriyor demektir,cünkü,futbolda ki basari onlar icin de övünc kaynagi...

:ph34r:

Aaaa olur mu hiç öyle şey ? Biz geri kalmış toplumuz, basit bi futbol maçına sevinebilen adi yaratıklarız, Çünkü kompleksliyiz, ancak bu tip küçük şeyler bizi mutlu edebilir. Yoksa rezil bi milletiz biz. Ama Avrupa, Amerika yok mu? Onlar nerde sevineceğini bilir. Çok gelişmiştir onlar. Mükemmel insanlardır. Hiç kompleksleri yoktur.

Hadi oturup ağlayalım o zaman. Hep beraber...

gobilibozo

Onlar futbola eğlence nazarıyla bakıyorlar biz ise savaş gözüyle bakıyoruz her maç bizim için bir muharebe,futbol çok güzel bir spor dalı,fakat biz futbolu spordan ve eğlenceden ziyade böyle zamanlarda (aşağılık komplekslerimizden kaynaklanan)savaş hali olarak görüyoruz..

Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım,hiç bir övünç kaynağı olmayan ülkeler için futbol nefsi tatmin eden bir övünç kaynağıdır demek istemiştim,bahsettiğin ülkeler rüştünü ıspatlamışlar futbola ölüm kalım meselesi olarak değil eğlence gözüyle bakıyorlar(ırkçı futbol severler hariç)

realist olursak ağlamamız lazım evet :)

son tango

şimdi bazılarına göre futbol aptalların işi..evet,bu düzeni reddediyorsan aptal işi.ama sisteme entegre olmuşsun futbol sadece ''futbol'' değildir..ve bu yüzden futbolda milyarlarca dönen para vardır.

insanların zevklerini aptal diye kategoriye girersek,herkesin ilgi alanlarına,hobilerine cok kolay ''salak'' damgası vururuz.bu yüzden kimse kimsenin zevkine girmesin.sevmeyenler,forumda yüzlerce başka başlık var,onlarla ilgilenebilirler..

başlıkla ilgiye gelirsek.futbolu hala güney amerika ülkelerinde halkı uyuşturan,gelişmemiş ülke halklarını uyuşturan spor olarak görn 40 sene öncesinin tespitleri ne yazık ki bugün gecerliliğini yitirmiştir.bakınız bu şampiyona nerde yapılıyor?kamboçya yada madagaskar da değil,gelişmişliğin sembolü olan kıtada düzenleniyor ve bu gelişmiş ülkelerin milyonlarca insanı sadece bu top için isviçre-avusturya ya geliyorlar..fakat futbolu bilmeyenler,ilgilenmeyenler futbolun ne ifade ettiğini anlayamazlar.

futbol sadece futbol değil bi yaşam biçimidir..bunu ister aşağılayın ister komik bulun,hiçbir şeyi değiştirmez....ama unutmayın ki milyonlarca insana saygı göstermeyenler kendleri zaten saygının en küçüğünü bile haketmiyorlardır..

neticede futbol artık gelişmemiş ülkelerin halkına uyuşturucu etkisi yapan spor değil.bütün dünyanın katıldığı bi gösteri ,eğlence ve güç savaşının alanıdır ki bu yüzden dünyanın en büyük şirketleri milyarlarca dolar tutan reklam ve sponsorluklar için bu alana giriyorlardır..
 boş ve anlamsız eski sol sloganları hala günümüzde tutanlara da şurdan koca bi ''aşkolsun'' gönderiyorum..şimdilik :)

gobilibozo

Sevgili xantippi işte sorun da bu,ülke sorunları bu tarz olaylarla unutuluyor,sen unutmuyorsun fakat toplumun çok önemli bir kısmı unutuyor,insanlar bir müddet dünya kupasıyla sevinir daha sonra lig başlar,şampiyonlar ligi,olimpiyatlar derken zaten sene böylelikle geçiyor yani o bir müddet bizim tüm sene uyuşmamıza sebep olabiliyor,eğerki insanlar kendilerine zarar veren hükümetlere tekrar tekrar destek veriyorsa unutkanlığındandır,bizim ülkemizin en önemli sorunu bu değilmi?Hafıza!!

tango aslında burada futbol tartışılmıyor,bende futbolu severim ve takib ederim,mesele bu değil mesele bizim futbola yüklediğimiz anlam ve kişilerin futbol sayesinde hafıza kaybına uğraması,uğramayanları tenzih ediyorum...

nisan

Gobilibozo,

Bahsettigin uzun sureli veya daima'ya yakin uyusma halinin ulusal basarilar ile pek bir alakasi yok yalniz... Guncel ile alakadar olmayan , dunyada olup biten veya kendi ulkesinde olup bitenlerle pek ilgisi olmayan insan hep aynidir zaten... O, milli mac kazanilmis olsa da aynidir, olmasa da....

Bu ulkede insanlar unutkan olduklarindan degil, yeni bir alternatif gelismediginden veya gelistiremediklerinden ayni hukumete birden fazla kez oy verirler sanirim.

Futbol ,diziler vs.. birde insanlarin tercihleri vardir. Bunun egitimle vs. pek ilgisi olmasa gerek gobilibozo... Bugun gelismis bir kentte yasayan,egitim almis insan da bahsettigin dizileri seyredebilir. Sehre ulasim yolunun aylarca kapali oldugu bir kent civarinda yasayan insan icin Seda Sayan izlemek bir gereklilik veya luks olabilir. Mesela ben atiyorum Amerikan ordusundaki Genelkurmay Baskaninin hangi takimi tuttugunu biryerlerde henuz okumadim ama bizdeki ayni makamin hangi takimi tuttugunu basindan okudum. Veya Basbakanin eski topcu oldugunu hepimiz biliriz.

Yanisira biz hep futbolcularin altin ayaklara sahip oldugunu dusunsek de, futbol veya baska spor dallari hemen hemen tum dunyada kara para aklamak icin son derece uygun bir yoldur. Ama bu yolu verilen isim altinda, aslina uygun kullanmak icin ses getirici bir pazar olmasi gerekir.Yoksa cok gelismis ulkelerde de insanlar spor yarismalarina vs. kitlenirler, ulusal basarilar da kazanirlar ama bizim gibi sokaga dokulmezler.Cunku gecenin bir yarisinda kornaya surekli basmak, bagirip cagirmak, kirmak dokmek  gibi bir ozgurlukleri yoktur.Bahsettigin sekilde onlar(gelismis ulkeler) bu tip seylere sadece zevk veya eglence diye bakmazlar yani...

Bunlar halkin buyuk kisminin bilincsiz, egitimsiz, uyutulan vs. oldugunun bir gostergesi degildir bence..Biraz da arz talep meselesi olsa gerek..

Popstar alaturka'dan assolist yaratmaya calisan bir zihniyet icin, milli mac kazanildiginda ortaligi velveleye vermek ne kadar dogalsa, mac kaybedildiginde futbolcu vs. dovmek de o kadar normaldir bence...

Ama ben  nedense hic ulkedeki genc nesillerin bilim alaninda yaptiklari gelistirilmeye acik birtakim buluslarin ortaligi senlik havasina cevirmek suretiyle kutlandigini gormedim o da ayri bir konu...

fikir

nisan önce hoş geldin. :)

Konuyla ilgili olarak da bir şey sormak istiyorum?

Alıntı yapılan: nisan - 27.07.08/09:41

Bunlar halkin buyuk kisminin bilincsiz, egitimsiz, uyutulan vs. oldugunun bir gostergesi degildir bence..Biraz da arz talep meselesi olsa gerek..

Popstar alaturka'dan assolist yaratmaya calisan bir zihniyet icin, milli mac kazanildiginda ortaligi velveleye vermek ne kadar dogalsa, mac kaybedildiginde futbolcu vs. dovmek de o kadar normaldir bence...

Bu bilinçsizlik ve eğitimsizliğin sorumlusu insanlar mıdır?

Arz talebin ve o olumsuz zihniyetin oluşmasında, insan eğilimlerini belirleyen dış etken var mıdır?

nisan

Tesekkur ederim fikir, hosbuldum. :)

Hayir bu bilincsizligin ve egitimsizligin sorumlusu tamamiyla insan degildir. Arz talebin olusmasinda elbette dis etkenler soz konusudur.

Ama sence o dis etkenler ne derece bagimsiz ve ilkeli sekilde calisir? Veya halkin karakteristik yapisi ile bu dis etkenler ne derece ortusur?

Veya ortusmek zorunda midir ilke ve isleyis bakimindan?