21.07.19/17:17

Gelişmemiş ülkelerde ulusal başarıların halka etkileri

Başlatan fikir, 21.06.08/08:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

Tabii ki bizim gibiler yüzünden; ekonomik sorunlar ben banka hortumladığım için, devlet olanakları bana peşkeş çekildiği için, vergi iadelerini ben aldığım için çözülmüyor. kara parayı da ben aklıyorum, kaçakçılığı da ben yapıyorum. Gelir dağılımındaki adeletsizliğin sorumlusu zaten benim. Sosyal ve kültürel alanlardaki sorunlar da benden kaynaklanıyor. Sizin deyiminizle globelleşen dünyaya ayak uyduramayan da benim. İçerideki eşitsizliğe, dış politikadaki başarızsızlığın sebebi de benim yüzümden oldu. her sabah tüm ülke benim ağzımdan çıkacak bir çift lafa bakıyor. Güzel giden her şeyi yerle bir eden benim.

Bu sorunları çıkardığım için ülke geriliyor geriliyor, sonra geri büzülüyor. Aslında bizim gibileri ortadan kaldırsa hiç bir sorun kalmayacak. Onlar çalacak siz oynayacaksınız. Ama öyle bir zaman gelecek ki, her şeyi yeniden keşfetmeye başlayacaksınız.

Bunlar yeni bir şey değil, bu kafayla daha çok kandırırsınız kendi kendinizi.

"Türkiye'de hiç bir sorun yoktur, tek sorun sorun var diyenlerdir."

Alın sloganınızda benden olsun...

karakurudelidolu

Alın sloganınızda benden olsun...
da ayrı yazılmalı, bağlaçtır.
sorunun bağlaçları ayıramamak.
neymiş efendim da'lar bir bütündür parçalanamaz.
Evet sensin bütün bunların sorumlusu.
Asmalı seni.

kehanete bak keşfetmeye başlayacaksınız.
Biz başlayalı çok oldu,hatta keşfettik bile.

aydın insan tribi içinde trübinde halkını ve devletini hakir zayıf ve aciz gören onları aşağıladıkça yükseldiğini zanneden zihniyete karşı halktan ve devletten yana olmak onları aşağılamak yerine onların içinde olup onları geçmişini hatırlatıp geleceği hakkında fikir vermek bir insanı kategorize edilmekten kurtarmaz.
işte bu kategorizasyonun bekçiliğini yapan münevverlerimiz sayesinde biz geriliyoruz.
aziz nesin yüzünden geriliyoruz biz efendii.
senin yüzünden geriliyoruz.
senin gibiler yüzünden...

fikir

Zamanında senin ağababalarından biri tezgahımdan geçmek zorunda kalmıştı. Hal böyle olunca birazda (da’yı ayırmıyorum sana oynayacak malzeme çıksın) mutfağın özelliklerini anlattı. Hiç aklımdan çıkmıyor tarifinden biri şuydu:”Bizim çocuklar tükendiği yerde önce gerilir, sonra asmaya kesmeye başlar. O yüzden tetikçi sorunumuz hiç olmuyor.”

negaripbutarifilekarakurudelidolununmesajınekadarörtüşüyor
buişasmaklakesmekleolsaydıhitlerdünyayahakimolurdu
ezberiniziyenipgerçeğigöremediğinizsürecesadecesloganatıpönünüzeatılanoyucaklarlaoynarsınız

Hay allah, kelimeleri ayırmayı unutmuşum. Neyse böyle kalsın da sana biraz daha oyalanacak malzeme vermiş olayım.

Öyle hemen gerilmek yok. Bak bizim hayatımız gerginlik içinde geçiyor, hiç hissediyor musun?
Hissetmiyorsun.
Niçin?
Çünkü muhatabım değilsin...

nisan

Alıntı yapılan: karakurudelidolu - 27.07.08/15:03
ölçüm uganda degil siz bu ülkeyi uganda zannediyorsunuz dedim.
ikisi bambaşka şeyler.
çarpıtıyorsun.
Öğretilmiş çaresizlik sizinki.
sizin ölçünüz nedir peki.
Amerikaysa,İngiltereyse,Almanyaysa ya da japonyaysa ya da rusyaysa hiç heveslenmeyin bu ülkeler daha çok sevinirler ve insanları bizim insanımızdan daha zeki degiller.Yalnız farkımız var bizim ülkemizde aydın geçinenler o sevince bile engel olmaya çalısıyorlar kendi çapında o ayrı mesele.Ne yani Türkiye fifa sampiyonu olunca bilim adamlarımız ölüyor mu?
sanki bu sevinçler bitince her şey daha güzel olacak.
boşa kürek çekiyorsunuz.
Sorun bir ülke halkının sevinmesi değildir.O sevinçlerin üstüne başka alanlarda da başarı ekleme çabasıdır.Çİnde 5-6 yaşından itibaren jimnastik okulları var.İngiltere futbol olayının sanayisi.Amerika amerikan futbolu beyzbol amerikan güreşi gibi sporlarla mesgul oluyor ama hala gelişmiş?
bu neden peki?
neden olacak beyin takımı var stratejistler var futbolla oınla bunla ugrasmak yerine orjinal fikirlerle ugrasıyorlar.Çamur atmıyorlar çalışıyorlar.
çalışıyorlar
çalışıyorlar
çalışıyorlar

Birkac soru sormak istiyorum burada;

Siz Turkiye gelismekte olan bir ulkedir derken olcunuz nedir? Yani kistas noktalariniz?

Eger Turkiye gelismekte olan bir ulke ise, neden ictigi Coca-Cola'yi bu kadar agir ve sesli cikararak gegirmekte? Daha agir gegirtmeyecek bir oz alternafi var midir Turkiye'nin isleme soktugu?

Insan her yerde her haliyle insandir bildigim kadariyla.. Bizleri bu kadar agir gegirmeye zorlayan bizden daha zeki insanlar degilse sayet, bizim zekamiz nerede olabilir sizce? Veya zekamiz hep kirmaya, dokmeye, oldurmeye mi programlidir? Bir milli basari elbette yasadigi ulkeyi seven insanca gurur duyarak karsilanir buna kimsenin bir sozu yok, elestirisi de yok. Bu milli basariya verilecek tepkilerde zekanin yeri  ve kullanimi ne sekilde ve nerededir sizce?