23.05.19/07:10

Kültür Emperyalizmi

Başlatan ramses, 24.06.08/11:44

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ramses

24.06.08/11:44 Son düzenlenme: 24.06.08/16:39 cosinus78
    Kültür Emperyalizmi, bir emperyalizm yöntemidir. Kültür kalıpları, ekonomik, siyasal ya da toplumsal olsun bir toplumun ana değerlerinin göstergesidir. Kültür emperyalizmi bir ülkenin kendi kültürel değerlerini ve ideolojisini başka bir ülkenin halkına benimsetmesidir.
     Kültür emperyalistlerin en büyük silahları okullardır. Çünkü bir insanın dinini değiştirmenin ve kendi dinini ona öğretmenin  en kolay yolu , onun dilini değiştirip kültürünü ona kabul ettirmektir .
    Batı kültürü, TV programları ve filmleriyle diğer kültürleri giyim, eğlence ve tüketim alışkanlıkları bakımından kendine benzetmektedir. böylece Batı, ürettiği ürünlere daha çok pazar bulacaktır.

nisan

Kultur emperyalizmi, acaba bazen insanin kendi degerlerinin neredeligine iliskin kendini  sorgulamasi icin olmassa olmaz bir yontem olabilir mi?

Veya baska bir gozle bakarsak, kultur bir etkilesim ise buna emperyalist yontem diyebilmemiz ne derece mumkun?

fikir

Dikte etme, etkileme, sahip olma ve sömürme zincirinin tamamı emperyalizmi ifade eder diye düşünüyorum. Söz konusu olan, ülke de olabilir, ekonomi de olabilir, eğitim de olabilir, kültür de olabilir.

Hatta belki bir ülkeyi rahat sömürebilmek için, öncelikle eğitim ve kültür alanlarını kontrol altına alarak, bir alt yapı hazırlamak daha doğru bir yöntemdir, emperyalizm açısından. Sorgulama eksikliği, cahillik, tepkisizlik davranışları da, emperyalist politikaların bir uzantısı sonucudur çoğu zaman.