18.07.19/10:40

Türban siyasi mi?

Başlatan ramses, 24.06.08/12:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nobodies

türbanı bilmemde altındaki kafaların alayı siyasi, değilse bile çok güzel bir şekilde alet edevat oluyor. Türban kullanan kadının şerren zırnık kadar değeri yoktur o siyasetin içerisinde.

hoş türban kullanan kadınlara soracak olursanız boş verin onlar bilmez beyleri bilir bu işleri..

harunserdar_nr

Türban siyasidir ,baş örtüsü dini

nisan

Alıntı yapılan: conan - 26.08.08/17:47
Kiyam Türban Fransızcadan gelmedir. Türkçesi Tülbentir.   Baş örtüsü, başı özellikle saçları yıpratıcı dış etkenlerden korumak, örtünmeyi sağlamak, tanınmamak için kullanılan başın üst kısmının çoğunu ya da tamamını kaplayan bir çeşit örtü ve giysidir. Dinî sebeplerin yanı sıra geleneksel alışkanlıklar sebebiyle de başörtüsü takılabilir. Giyilme sebebine ve giyen kişinin içinde bulunduğu kültüre göre başörtüsü şekilleri büyük bir çeşitlilik gösterir.
Başörtüsü sadece  İslam dininde yokyur. Birçok farklı din mensubu insan farklı şekillerde başlarını örtmektedirler.
Atma conan atma gozunu seveyim. Tarlada pamuk toplayan Hatce bacinin kenari igne oyali tulbentini, turbana yamarken utan!.. Onun tulbenti hicbir zaman siyasi bir simge olmamistir. Arada daglar kadar fark var. Yok boyle birsey..

conan

Türban kelimesinin kökeni Farsça dulband sözcüğüne dayanır. Türkçe'de tülbent olarak kullanılan kelime Fransızca'ya turban olarak geçmiştir. Bu nedenle Türkçe'de halen tülbent veya baş örtüsü anlamlarında da kullanılır.